Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > www.LpgPower.gr

www.LpgPower.gr Τα παντα γυρω απο το Υγραεριο και οχι μονο.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1001  
Παλιά 02-07-12, 18:24
The_Emperor Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Μοντέλο: Toyota Corolla 2006
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 129
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 191
The_Emperor είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
25 ευρω? 500χλμ??? πρεπει να βαλω υγραεριο ρε γμτ!!! εγω με 60 ευρω βενζινης δεν βγαζω ουτε 330χλμ (με τουρμπισματα πολλα μεσα στην πολη και A/C καθημερινα).
εμ...τόσα "αλόγατα" θέλουν και το ανάλογο...."σανό"!! :P
Απάντηση με παράθεση
  #1002  
Παλιά 02-07-12, 18:30
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από The_Emperor Εμφάνιση μηνυμάτων
εμ...τόσα "αλόγατα" θέλουν και το ανάλογο...."σανό"!! :P
παντα εξαρταται και πως το πας!!! εγω δυστυχως δεν μπορω να το παω ηρεμα, τουρμπιζω, κανω προσπερασεις, τρεχω οπου μπορω κτλ και ετσι αυξανω και την καταναλωση, τι να κανουμε δεν γινεται να εχεις γκαζι και να πηγαινεις χελονα για να μην καψεις! και τα περισσοτερα χλμ που κανω τον χρονο ειναι μεσα στην πολη! ετσι με τρωει το σταματα-ξεκινα και τα φαναρια και καιει πολυ παραπανω! ταξιδια παω καμια φορα τα Καλοκαιρια σε νησια οποτε παλι δεν ειναι πολλα τα χλμ και οχι παντα δλδ οχι καθε Καλοκαιρι, τωρα για 10000χλμ τον χρονο που κανω τι λετε αξιζει να βαλω υγραεριο? ή είναι λιγα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 02-07-12 στις 18:35.
Απάντηση με παράθεση
  #1003  
Παλιά 02-07-12, 19:18
The_Emperor Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Μοντέλο: Toyota Corolla 2006
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 129
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 191
The_Emperor είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
παντα εξαρταται και πως το πας!!! εγω δυστυχως δεν μπορω να το παω ηρεμα, τουρμπιζω, κανω προσπερασεις, τρεχω οπου μπορω κτλ και ετσι αυξανω και την καταναλωση, τι να κανουμε δεν γινεται να εχεις γκαζι και να πηγαινεις χελονα για να μην καψεις! και τα περισσοτερα χλμ που κανω τον χρονο ειναι μεσα στην πολη! ετσι με τρωει το σταματα-ξεκινα και τα φαναρια και καιει πολυ παραπανω! ταξιδια παω καμια φορα τα Καλοκαιρια σε νησια οποτε παλι δεν ειναι πολλα τα χλμ και οχι παντα δλδ οχι καθε Καλοκαιρι, τωρα για 10000χλμ τον χρονο που κανω τι λετε αξιζει να βαλω υγραεριο? ή είναι λιγα?
πολύ λίγα...δεν αξίζει...εγώ κάνω το λιγότερο 20.000 το χρόνο...ήδη σε δυο χρόνια έχω φτάσει τα 44.000 και συνεχίζω...
Σχετικά με την οδήγηση είναι θέμα νοοτροπίας. Άλλοι το βλέπουν σα σπορ ή ξεδίνουν με το αμάξι...προφανώς ανήκεις σε αυτούς, όπως και ο αδερφός μου που είχε subaru impreza 370 άλογα...και πήγαινε "φέτες" όταν του την έδινε...

Εγώ προσωπικά κουράζομαι εάν τρέχω, νιώθω σε ένταση και μετά από ταξίδι φτάνω κουρασμένος. Έτσι, τη βρίσκω να πηγαίνω στο χαλαρό...με 3000 στροφές - μερικές φορές και λιγότερο, να φανταστείς ότι οδηγώ σχεδόν πάντα με το ένα χέρι, τόσο χαλαρά πάω... - και Porcupine Tree να παίζουν στο dvd player...Βέβαια, εντάξει, κάπου θα το πατήσω κι εγώ παραπάνω, εάν είμαι Εγνατία θα πάω και 120 και μπορεί και για λίγα χλμ να το πατήσω και κανένα 160-170...αλλά γενικά το 90% της διαδρομής πάω cool...
Όσο για κατανάλωση Γιάννενα-Θεσ/νίκη το έχω κάνει και με 15 ευρώ υγραέριο...
Απάντηση με παράθεση
  #1004  
Παλιά 02-07-12, 19:34
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 201
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
25 ευρω υγραεριο και 500 χλμ σε τι αμαξι ρε παιδια?σε 1000αρι yaris?
Απάντηση με παράθεση
  #1005  
Παλιά 02-07-12, 19:35
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σε σχεση με αλλους που ξερω παω και κυριλε εγω και σιγουρα εχω βελτιωθει παρα πολυ απο την αρχη που πηρα αμαξι! εκει να δεις πως πηγαινε το σταρλετ, το μαμα μοτερ κοφτες, σπινιαρισματα το ειχα σκισει λεμε! οταν το εκανα turbo εμεναν κατω τα λαστιχα μεχρι και την 3η εσκιζα. (κοντο σασμαν ατμοσφαιρικο και 185/55/14) Πανε τα λαστιχα πανε και οι βασεις μηχανης, μεχρι και ο δισκος εγινε ντεφι και βγηκαν εξω κατι κλοστες! ξεχασα να αναφερω οτι καποια στιγμη εσπασαν και τα συχρονιζε στο σασμαν! Τωρα δεν κανω τετοια...δλδ λετε οτι δεν συμφερει να βαλω υγραεριο? γιατι? για την αποσβεση που θα αργησει πολυ? ομως οταν καθε φορα γεμιζω δεν θα ειναι ωραια να μην σκαω 60αρες και βαλε? γιατι ενταξει απο τα 160 περιπου που θελω τωρα καθε μηνα βενζινες δεν μας χαλαει να ειναι καπου στα μισα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #1006  
Παλιά 02-07-12, 19:57
The_Emperor Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Μοντέλο: Toyota Corolla 2006
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 129
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 191
The_Emperor είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
25 ευρω υγραεριο και 500 χλμ σε τι αμαξι ρε παιδια?σε 1000αρι yaris?
δεν ξέρω αν σου φαίνεται απίστευτο, αλλά δεν υπερβάλλω καθόλου...
Corolla 1400cc
Εάν πηγαίνεις με 90 χλμ και 2800 στροφές σε εθνική...δεν καίει τίποτα...
Ξέχασα να πω ότι εγώ κάνω τη συντριπτική πλειοψηφία των χλμ σε εθνικό δρόμο με ακριβώς αυτή την ταχύτητα...
Ελάχιστα χλμ κάνω μέσα σε πόλη...γιατί πηγαίνω συνέχεια Γιάννενα - Καλπάκι (κάνω μάθημα εκεί, φιλόλογος γαρ...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε σχεση με αλλους που ξερω παω και κυριλε εγω και σιγουρα εχω βελτιωθει παρα πολυ απο την αρχη που πηρα αμαξι! εκει να δεις πως πηγαινε το σταρλετ, το μαμα μοτερ κοφτες, σπινιαρισματα το ειχα σκισει λεμε! οταν το εκανα turbo εμεναν κατω τα λαστιχα μεχρι και την 3η εσκιζα. (κοντο σασμαν ατμοσφαιρικο και 185/55/14) Πανε τα λαστιχα πανε και οι βασεις μηχανης, μεχρι και ο δισκος εγινε ντεφι και βγηκαν εξω κατι κλοστες! ξεχασα να αναφερω οτι καποια στιγμη εσπασαν και τα συχρονιζε στο σασμαν! Τωρα δεν κανω τετοια...δλδ λετε οτι δεν συμφερει να βαλω υγραεριο? γιατι? για την αποσβεση που θα αργησει πολυ? ομως οταν καθε φορα γεμιζω δεν θα ειναι ωραια να μην σκαω 60αρες και βαλε? γιατι ενταξει απο τα 160 περιπου που θελω τωρα καθε μηνα βενζινες δεν μας χαλαει να ειναι καπου στα μισα ε?
Η οικονομία είναι κάπου στο 50% και κάτω...Εάν κάνεις 10.000 χλμ και έχεις πληρώσει για ένα καλό σύστημα πάνω από 1000 ευρώ - εγώ στο αμάξι μου δε θα έβαζα ποτέ κάτι φτηνό και να φοβάμαι ότι θα με μαζεύουν από το δρόμο - τότε θα κάνεις απόσβεση σε 2 χρόνια...Αξίζει σήμερα κάτι τέτοιο; και με τον κίνδυνο στο ενδιάμεσο να σου αυξήσουν το φόρο (Ελλάδα είμαστε...) και να μην κάνεις απόσβεση ούτε σε 5...;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 03-07-12 στις 15:38. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #1007  
Παλιά 02-07-12, 20:08
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Το σύστημα που θελει το δικο μου μοτερ παει πανω απο 1600 ευρω τουλαχιστον για σοβαρα συστηματα-μαρκες. Εχω δει διαφημισεις με υγραερια συστηματα στα 600 ευρω, δεν ξερω τι προελευσης ειναι, ισως κινεζικα με αυτη την τιμη, παντως σιγουρα καποια στιγμη θα τα κλαιει η μανα τους, δεν θα εβαζα κατι που ειναι πχ απο βουλγαρια, πολωνια κτλ. Τωρα για την αποσβεση εχεις δικιο, αλλα οταν γεμιζεις καθε φορα εκει το καταλαβαινεις, βεβαια εδώ είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα! στα άλλα δυστυχώς έτσι είναι....εμένα να πω την αλήθεια αν και θα με κράξουν μερικοί αλλά ετσι νιώθω, με πειράζει πολύ που πρέπει να το βαλει μαστορας και αν γινει κατι πρεπει να τρεχω εκει μετά (πχ για ρυθμίσεις), γιατί εκτος τις αρχικές μετατροπές (αντικατασταση κινητηρων) και μια αλλαγη σασμαν-δισκου κτλ ολα τα άλλα εγώ τα κάνω στο αμάξι μου, οποτε λογικό. Οταν ομως το υγραεριο ας πουμε ειναι στην μιση τιμη της βενζινης, αλλα με την βενζινη εχεις καταναλωση πχ 9.5-10lt/100xlm και με το υγραεριο 12 που βλεπω μερικους να λενε, τοτε το κερδος μας δεν ειναι 50% αλλα λιγοτερο! ετσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #1008  
Παλιά 02-07-12, 20:56
The_Emperor Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Μοντέλο: Toyota Corolla 2006
Ηλικία: 46 male
Μηνύματα: 129
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 191
The_Emperor είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σύστημα που θελει το δικο μου μοτερ παει πανω απο 1600 ευρω τουλαχιστον για σοβαρα συστηματα-μαρκες. Εχω δει διαφημισεις με υγραερια συστηματα στα 600 ευρω, δεν ξερω τι προελευσης ειναι, ισως κινεζικα με αυτη την τιμη, παντως σιγουρα καποια στιγμη θα τα κλαιει η μανα τους, δεν θα εβαζα κατι που ειναι πχ απο βουλγαρια, πολωνια κτλ. Τωρα για την αποσβεση εχεις δικιο, αλλα οταν γεμιζεις καθε φορα εκει το καταλαβαινεις, βεβαια εδώ είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα! στα άλλα δυστυχώς έτσι είναι....εμένα να πω την αλήθεια αν και θα με κράξουν μερικοί αλλά ετσι νιώθω, με πειράζει πολύ που πρέπει να το βαλει μαστορας και αν γινει κατι πρεπει να τρεχω εκει μετά (πχ για ρυθμίσεις), γιατί εκτος τις αρχικές μετατροπές (αντικατασταση κινητηρων) και μια αλλαγη σασμαν-δισκου κτλ ολα τα άλλα εγώ τα κάνω στο αμάξι μου, οποτε λογικό. Οταν ομως το υγραεριο ας πουμε ειναι στην μιση τιμη της βενζινης, αλλα με την βενζινη εχεις καταναλωση πχ 9.5-10lt/100xlm και με το υγραεριο 12 που βλεπω μερικους να λενε, τοτε το κερδος μας δεν ειναι 50% αλλα λιγοτερο! ετσι δεν είναι?
Κάπως, έτσι έχουν τα πράγματα. Εάν το κέρδος είναι 50% ή 45% ή 40% δεν μπορώ να το υπολογίσω αυτή τη στιγμή. Εγώ πριν δυο χρόνια που έπρεπε να πηγαίνω και Άρτα μια φορά την εβδομάδα (έκανα μάθημα και στο ΤΕΙ εκεί...) είχα φτάσει να πληρώνω σε βενζίνη 200 ευρώ το μήνα. Τότε είπα : "δε γίνεται να δίνω τόσα για βενζίνη, πρέπει να βρω λύση" και μου πρότειναν το υγραέριο. Για να είμαι ειλικρινής, με το που το έβαλα, πρόσεχα ακόμη περισσότερο το πως οδηγούσα. Ακόμη και τώρα είμαι πιο επιφυλακτικός. Διάβασα αρκετά πράγματα και ξέρω ότι με το υγραέριο οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο αυτοκίνητο είναι ακόμη υψηλότερες. Άρα ο κίνδυνος για να γίνει ζημιά είναι μεγαλύτερος. Ας μη γελιόμαστε. Τα αυτοκίνητά μας δεν είναι κατασκευασμένα για υγραέριο. Άρα χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή. Πιέζω ακόμη λιγότερο το αμάξι.
Έτσι, από τα 200 ευρώ μπορώ να πω ότι είχα πέσει και κάτω από 100 με το υγραέριο. Τουλάχιστον, στο τέλος του μήνα, αυτό έλεγε ο λογαριασμός. Τότε βέβαια το υγραέριο είχε 0,63 και η βενζίνη...ούτε που θυμάμαι...νομίζω πάντως περισσότερο από το διπλάσιο...Έτσι, ενδεχομένως το κέρδος να ήταν και 50%. Σήμερα πρέπει να είναι λιγότερο.
Το σύστημα που έβαλα - prins - είναι από τα πλέον αξιόπιστα.
Το πλήρωσα τότε 1600 ευρώ (όλα μέσα...) και απόσβεση έκανα στους πρώτους 14 μήνες. Από τότε έχω μόνο κέρδος και καμιά βλάβη (κάνω το σταυρό μου...) ούτε καν ένδειξη δυσλειτουργίας (έχω διαβάσει στο δίκτυο για ένα σωρό προβλήματα...)
Για να επανέλθω σε αυτό που ρωτάς, για 10.000 χλμ το χρόνο και για πάνω από 1600 ευρώ εγκατάσταση η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο.
Εάν έκανες τα διπλάσια χλμ θα σου έλεγα ναι, αλλά για κάτω από 20.000 δεν αξίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #1009  
Παλιά 02-07-12, 21:09
Το avatar του χρήστη jason
jason Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Μοντέλο: suzuki swift sport
Περιοχή: αργυρούπολη
Ηλικία: 37 male
Μηνύματα: 2.649
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 475
jason είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εγω εχω κανει 40000 χλμ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.εχω κανει αποσβεση εδω και καιρο, και εχω κερδος καπου στα 800 ευρω.πλεον εχει πεσει και παλι σε κανονικα επιπεδα το υγραεριο(0,75) οταν η βενζινη ειναι στο 1.6.

να πω οτι το αμαξι εχει δυνατοτητες να πεσει αρκετα σε καταναλωση αλλα επειδη ειναι turbo το καναμε αρκετα πλουσιο με τον φανη για να ειναι safe.
Απάντηση με παράθεση
  #1010  
Παλιά 02-07-12, 21:28
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Στο wideband με τερμα γκαζι τι νουμερο σου δειχνει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > www.LpgPower.gr

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
LPG υγραέριο στα Toyota ergatis TOYOTA AURIS 67 29-06-22 22:50
Υγραέριο σε Corolla soulfunkdjx ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 40 07-11-15 19:14
Υγραέριο σε μαυροκαπακο COROLLA293 4AGE 20v Levin 17 24-03-14 23:13
Υγραέριο σε Auris 1.6 5τάχυτο 2007 dimververis TOYOTA AURIS 1 12-07-12 09:39



Page generated in 0,20564604 seconds (79,97% PHP - 20,03% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:42.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)