Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 27-11-15, 07:34
Το avatar του χρήστη kyriakoskyp
kyriakoskyp Offline:
 
Εγγραφή: 02-11-2015
Μηνύματα: 18
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
kyriakoskyp είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Οχι οχι... Να μεινω στις 15" αλλα με λιγο πιο φαρδυ λάστιχο
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 19-02-18, 17:04
michael_s Offline:
 
Εγγραφή: 29-06-2005
Μοντέλο: E12 f/l
Περιοχή: πισω απο το τιμονι μου
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 206
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
michael_s είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα σας και καλή σαρακοστή
Σκέφτομαι να αλλάξω τις 17αρες μου με 16αρες για να κερδίσω λίγο σε άνεση (2παιδια στα καρεκλάκι) και ίσως να κερδίσω και λίγο από την κατανάλωση. Έχω βρει κάποιες 16αρες με 7 φαρδος αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τι offset πρέπει να έχουν για να μην έχω πρόβλημα! Το 45 είναι το σωστό ή όχι?
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 19-02-18, 19:17
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ναι, είναι σωστό για Ε12.
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 19-02-18, 21:16
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael_s Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας και καλή σαρακοστή
Σκέφτομαι να αλλάξω τις 17αρες μου με 16αρες για να κερδίσω λίγο σε άνεση (2παιδια στα καρεκλάκι) και ίσως να κερδίσω και λίγο από την κατανάλωση. Έχω βρει κάποιες 16αρες με 7 φαρδος αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τι offset πρέπει να έχουν για να μην έχω πρόβλημα! Το 45 είναι το σωστό ή όχι?
45 offset αλλά με 6 φάρδος είναι στο TS. Το 7 φάρδος σημαίνει ότι οι αποστάσεις προς τα μέσα μικραίνουν μισή ίντσα (1.27 cm). Απίθανο να είναι πρόβλημα αλλά θεωρώ προτιμότερο ένα offset 40-42 με 7 φάρδος.
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 15-03-18, 09:13
χαρης Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-03-2005
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
χαρης είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εγώ μολις αλλαξα λαστιχα , εβαλα τα potenza 195/65/15 300e, και πήγα να μετρησω και τα αμορτισερ(295000χλμ) , λοιπόν, τα μπροστα ήταν 83% και τα πίσω 75% και μου λεει δε χρειαζεσαι αλλαγη...μα του λεω δεν τα εχω αλλάξει ποτέ(απ`όσο θυμαμαι και απ`τις σημειωσεις μου...), καλα ειναι ακομη δε χρειαζεσαι μου λέει...και τα αφησα προς το παρον.
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 15-03-18, 13:48
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.505
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μολις αλλαξα λαστιχα , εβαλα τα potenza 195/65/15 300e, και πήγα να μετρησω και τα αμορτισερ(295000χλμ) , λοιπόν, τα μπροστα ήταν 83% και τα πίσω 75% και μου λεει δε χρειαζεσαι αλλαγη...μα του λεω δεν τα εχω αλλάξει ποτέ(απ`όσο θυμαμαι και απ`τις σημειωσεις μου...), καλα ειναι ακομη δε χρειαζεσαι μου λέει...και τα αφησα προς το παρον.
Καλές οι μετρήσεις αλλά το θέμα είναι εσύ πως αισθάνεσαι το αυτοκίνητο στον δρόμο. Αν έχεις έστω και την παραμικρή αμφιβολία ότι δεν σε ικανοποιεί και ότι δεν πατάει όπως παλιά ή όπως θέλεις, καλό είναι να το βάλεις στο πρόγραμμα να τα αλλάξεις.
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 15-03-18, 14:23
χαρης Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-03-2005
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
χαρης είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εντονες κλησεις στις στροφες και βαρκοειδης αισθηση στην ευθεια/ανωμαλιες, γι αυτο και πηγα να το μετρησω και να τις αλλάξω, οπότε καποια στιγμη πρεπει να γινει...για τις απλες λεω(kayaba) λογω οικονομικού...
__________________
AEK
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 16-03-18, 06:38
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντονες κλησεις στις στροφες και βαρκοειδης αισθηση στην ευθεια/ανωμαλιες, γι αυτο και πηγα να το μετρησω και να τις αλλάξω, οπότε καποια στιγμη πρεπει να γινει...για τις απλες λεω(kayaba) λογω οικονομικού...
καλημέρα, να τις αλλαξεις? εννοεις τα αμορτισέρ? γιατι αναφερεσαι τις και μπερδευομαι? :P
Καταρχήν δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην θες αμορτισέρ με τοσα χιλιόμετρα!!! και να τα αλλαξεις συντομα γιατι σε λαθος χειρισμο απλα την πατησες!
το ΚΤΕΟ ασε τι λενε τα νουμερα, δεν είναι σωστα πολλες φορες, από τα λάστιχα πχ που εχουν περισσοτερο αερα μετρανε καλυτερα την αποσβεση και τα βγαζουν ποιο πανω.
Στον δρομο το βλέπεις το αμαξι όχι στα χαρτια.
Αν θες καλυτερες επιδοσεις-κρατηματα δωσε κατι παραπανω ισως όμως είναι τα διπλα χρηματα για kyb ultra SR τα χρυσα.
Αν πηγαίνεις ηρεμα και δε σε νoιαζει τοτε excel-g.

195/65/15 είναι μπαλονια τα λάστιχα αυτά, δλδ εννοω εχουν πολύ ψαχνο υψος και αποσβενουν πολύ κραδασμούς. Όμως όταν είναι ετσι το προφιλ σημαινει σε απολυτο χωσιμο σε στροφες μπαλωνιαζουν δλδ τηνουν προς ξεζανταρισμα.
Μην φοβηθείς μιλαμε για ακραιες καταστασεις με χλμ και καλη αναρτηση να μην παιρνει κλισεις για να γινει αυτό.
Εγω φαντασου εχω 195/50/15 και υπαρχει και 45% προφιλ στις ιδιες άλλες διαστασεις.
Αμα παω να βαλω με 65% θα βγουν τα αμορτισέρ και πολύ χαλια να είναι, με πολύ καλυτερα νουμερα.

Η διασταση αυτή είναι η εργοστασιακη σε αυτό το μοντελο corolla που εχεις?

Να πω τελος ότι με την αισθηση που περιγραφεις ημουνα εγω καποια στιγμη με kyb και ετρεξα σε φαναρι να στριψω και μου γυρισε το αμαξι καθετα μεσα στην Θηβων....βεβαια ειχαν κοκκινο ολοι οι αλλοι. Αλλα αν με εβλεπε τροχονόμος τι θα γινοταν? ή αμα αγοραζα το διαζωμα ή κατι άλλο? γιατι καταφερα και το κρατησα. Αλλα το ενιωσα σαν βαρκα σε τρικυμια.
Από τοτε μολις νιώσω ότι δεν παει καλα επισκευή (εχω Koni sport κιτρινα τωρα).
Μεχρι να τα αλλαξεις ΠΡΟΣΕΧΕ παρα πολύ!!!! και προσπαθησε οσο ποιο συντομα μπορεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 16-03-18 στις 06:46.
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 16-03-18, 10:42
χαρης Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 02-03-2005
Μηνύματα: 13
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
χαρης είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, να τις αλλαξεις? εννοεις τα αμορτισέρ? γιατι αναφερεσαι τις και μπερδευομαι? :P Nαι τα αμορτισερ
Καταρχήν δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην θες αμορτισέρ με τοσα χιλιόμετρα!!! και να τα αλλαξεις συντομα γιατι σε λαθος χειρισμο απλα την πατησες!
το ΚΤΕΟ ασε τι λενε τα νουμερα, δεν είναι σωστα πολλες φορες, από τα λάστιχα πχ που εχουν περισσοτερο αερα μετρανε καλυτερα την αποσβεση και τα βγαζουν ποιο πανω.
Στον δρομο το βλέπεις το αμαξι όχι στα χαρτια.
Αν θες καλυτερες επιδοσεις-κρατηματα δωσε κατι παραπανω ισως όμως είναι τα διπλα χρηματα για kyb ultra SR τα χρυσα.
Αν πηγαίνεις ηρεμα και δε σε νoιαζει τοτε excel-g.

195/65/15 είναι μπαλονια τα λάστιχα αυτά, δλδ εννοω εχουν πολύ ψαχνο υψος και αποσβενουν πολύ κραδασμούς. Όμως όταν είναι ετσι το προφιλ σημαινει σε απολυτο χωσιμο σε στροφες μπαλωνιαζουν δλδ τηνουν προς ξεζανταρισμα.
Μην φοβηθείς μιλαμε για ακραιες καταστασεις με χλμ και καλη αναρτηση να μην παιρνει κλισεις για να γινει αυτό.
Εγω φαντασου εχω 195/50/15 και υπαρχει και 45% προφιλ στις ιδιες άλλες διαστασεις.
Αμα παω να βαλω με 65% θα βγουν τα αμορτισέρ και πολύ χαλια να είναι, με πολύ καλυτερα νουμερα.

Η διασταση αυτή είναι η εργοστασιακη σε αυτό το μοντελο corolla που εχεις?

Να πω τελος ότι με την αισθηση που περιγραφεις ημουνα εγω καποια στιγμη με kyb και ετρεξα σε φαναρι να στριψω και μου γυρισε το αμαξι καθετα μεσα στην Θηβων....βεβαια ειχαν κοκκινο ολοι οι αλλοι. Αλλα αν με εβλεπε τροχονόμος τι θα γινοταν? ή αμα αγοραζα το διαζωμα ή κατι άλλο? γιατι καταφερα και το κρατησα. Αλλα το ενιωσα σαν βαρκα σε τρικυμια.
Από τοτε μολις νιώσω ότι δεν παει καλα επισκευή (εχω Koni sport κιτρινα τωρα).
Μεχρι να τα αλλαξεις ΠΡΟΣΕΧΕ παρα πολύ!!!! και προσπαθησε οσο ποιο συντομα μπορεις!
Σωστα για τα αμορτισερ λεω.
Εχω το corolla 1.6 2002, ελεγα τα excel-g για πιο ανετα κλπ, ομως με τα ultra SR θα ειναι πολυ σκληρο? εχει μεγαλη διαφορά? γιατι οπως λες εχει 2πλασια τιμη...
Τα εργοστασιακα λαστιχα ειναι 195/60/15, σορυ αν εγραψα προφιλ 65.
Τι εννοεις σου γυρισε καθετα? τετακέ?
__________________
AEK

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 17-03-18 στις 07:57.
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 17-03-18, 07:58
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Kαλημερα, δεν εχω δοκιμασει τα ultraSR και δεν ξερω ποσο ποιο σκληρα ειναι, ελατηρια τι εχεις μαμα ειναι?
μπορεις να ψαξεις τις τιμες σε κανα skroutz εχουν πεσει γενικα αλλα νομιζω εχουν διπλασια.
Εκτος τα koni sport τα κιτρινα , εχω στην ακρη και τα ρυθμιζομενης σκληροτητας kayaba AGX και με μαμα υψους ελατηρια ειναι παρα πολυ ανετα και με σχετικα καλα κρατηματα.
Στην Ε11 εχουν 4 σκαλες ρυθμισης σκληροτητας ρυθμιζομενη απο πανω και σε μαγαζι που κοιταξα χτες τα βρηκα το λιγοτερο 640 ευρω. Τοσο τα ειχα βαλει το 2008 απο γνωστο μου.
Ναι μου γυρισε η μουρη καθετα προς το διαζωμα της Θηβων γιατι εκανε μπαλατζο δλδ βαρκα κοινως και εχασα τον ελεγχο.

Υ.Γ σορρυ δεν ξερω τι εκανα λαθος και ενωθηκαν τα ποστς μας και δεν το ειχα δει χτες!
το εφτιαξα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα ελαστικά από michelin AELARA OFF TOPIC 7 10-12-11 00:51
Καινουργια ελαστικά ; mger TOYOTA AURIS 10 29-10-11 16:15
Ελαστικά Auris mpriskot TOYOTA AURIS 3 26-07-09 02:22
ελαστικά michalex ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2 17-03-07 19:33
Vredestein Ελαστικά Ayrton SUPPORT 8 24-11-05 12:06



Page generated in 0,18370199 seconds (81,78% PHP - 18,22% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:23.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)