Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 15-08-11, 13:24
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Κοκκινο καλωδιο = ρεύμα από μπαταρια +
Μαυρο καλωδιο = γειωση απο μπαταρια -
Λευκο καλωδιο = σημα απο πολλαπλασιαστη (στο μαυρο καλωδιο με τις γκρι ριγες που εδειξα σε προηγούμενο ποστ μου)
ετσι το στροφομετρο απο Starlet GT εδειχνε κανονικα στροφες ΧΩΡΙΣ να είναι επάνω σε καντραν!

Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 15-08-11, 13:33
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ομολογω οτι αυτο δεν το ηξερα!πως θα βαλω τις εικονες που εχω απο το αμαξι μου ρε γμτ σε θεμα,μου λεει οτι ειναι μεγαλες!πρεπει να τις συμπιεσω?
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 15-08-11, 13:36
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g6_saligkaros Εμφάνιση μηνυμάτων
ομολογω οτι αυτο δεν το ηξερα!πως θα βαλω τις εικονες που εχω απο το αμαξι μου ρε γμτ σε θεμα,μου λεει οτι ειναι μεγαλες!πρεπει να τις συμπιεσω?
εγώ με ενα προγραμμα επεξεργασιας εικονας τις κανω σε 1024Χ768 γιατι ειναι πολυ μεγαλες! μετα τις βαζω στο photobucket μου.
www.photobucket.com νομιζω αν ειναι μικρες μπορεις να τις ανεβαζεις και στο φορουμ απευθειας σαν συνημμένο!
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 28-01-12, 17:52
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Ξαναγυριζω στο θεμα γιατι θελω να κανω μια δοκιμη να παιξει το μαμα στροφομετρο απο ΕΕ111 4ΕFE (με διπλους πολλαπλασιαστες δλδ και μάτι στον στρόφαλο) με το 4EFTE που έχει κλασικο διανομέα, αν και έχω βολευτει μια χαρα απο λυση, επειδη εχω το μαμα στροφομετρο σκετο (πλακετα) με ενα ποτενσιομετρο 100 ohm μιας και εχω 4 ιδια θα κανω καποια στιγμη δοκιμή (να φτιαξει ο καιρος λιγο) να δουμε αν θα παρω ενδειξη στροφων, ετσι για να ξερω δλδ.
Το ποτενσιομετρο εχει 3 ποδαρακια, φανταζομαι οτι αν γειωθει θα χαλασει το παλμικο σημα του στροφομετου εξαλου η γειωση ειναι σε αλλο σημειο επανω στην πλακετα οπως θα δουμε στις φωτος παρακατω.
Μετρησα με ψηφιακο πολυμετρο σε Ohm τα 2 ακραια ποδαρακια και η διαφορα ηταν αμελητεα δλδ εδειχνε περιπου 105 Οhm με μικρες αποκλισεις μονο, στο μεσαιο ποδαρακι ομως με ενα ακριανό μου εβγαζε απο 2.8 μεχρι και πανω απο 105 Οhm! βεβαια δεν ξερω αν κανει το συγκεκριμενο ποτενσιομετρο, αλλα μια δοκιμη θα μας πεισει.
Στην παρακατω φωτο οπου κοκκινο χρωμα ειναι ρευμα +12 Volts, όπου μαυρο ειναι γειωση (σασι αυτοκινητου ή - μπαταριας δλδ) και το λευκο είναι το σήμα απο την ηλεκτρονική για το στροφομετρο δλδ το μαυρο-γκρι καλωδιο. Μερικες φωτος τις εχω ξανανεβάσει εδω αλλα ηταν απαραιτητες να τις ξαναδουμε για την συγκεκριμενη δοκιμή, στην τελευταια ειναι οι συνδεσεις που χρειαζονται για να δουλεψει το στροφομετρο απο starlet gt, φαίνονται όμως τα σημεια στην πλακέτα που χρειαζόμαστε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  potensiometro 100 ohm.JPG
Εμφανίσεις:  34
Μέγεθος:  102,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Mamastrofometroback.jpg
Εμφανίσεις:  31
Μέγεθος:  115,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sindeseisilektronikis1.jpg
Εμφανίσεις:  30
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sindesmologia strofometroy.jpg
Εμφανίσεις:  31
Μέγεθος:  178,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 28-01-12 στις 18:53.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 28-01-12, 19:39
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αυτο που χρησιμοποιω ειναι 10κω και το ενα ποδαρακι οντως γειωνεται.στα αλλα δυο ποδαρακια συνδεεται ενα καλωδιο μαυρο-κοκκινη ριγα που βρισκεται στις φυσες εκει που βιδωνει ο εγκεφαλος δυστυχως ομως δεν θυμαμαι παραπανω γιατι τελευταια φορα το ειχε φτιαξει ο ηλεκτρολογος μαζι με την πλεξουδα...
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 28-01-12, 20:12
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
αφου το σημα ερχεται μεσα στο καντραν ποιος ο λογος να πάρει απο την ECU? γιαυτο εχει και αλλο χρωμα, αυτο που ερχεται απο μπροστα (απο την ηλεκτρονικη) και παει στην πλεξουδα του καντραν ειναι μαυρο-γκρι φαινεται και στην φωτο που μετα ξεκιναει ενα μπλε καλωδιο, αυτο μου φερνει μεσα το σημα. Δεν ξερω μηπως για να δουλεψει με το ποτενσιομετρο μηπως πρεπει να παιρνει το σημα απο την ECU? γιατι και ο αλλος στο Κερατσινι ειπε πως μπορεις να παρεις απο εκει! μην ξεχναμε πως τα Apexi SAFC που δειχνουν στροφες ψηφιακα απο ECU παιρνουν το σημα!
Το μαυρο-κοκκινο δινει στο coil (πολλαπλασιαστης) πρεπει να κανεις λαθος με το χρωμα γιατι δεν παει αυτο στον εγκεφαλο.
Δες το σχημα, igniter ειναι απο εκει που παιρνουμε το σημα (εγω εχω παρει απο το μαυρο-γκρι και αυτο παει και στο καντραν στην πλεξουδα του) και ειναι στον εγκεφαλο στην μεγαλη φυσα εκει που λει IGF.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 28-01-12 στις 20:25.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 28-01-12, 20:18
Το avatar του χρήστη g6_saligkaros
g6_saligkaros Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 14-08-2011
Περιοχή: Κερατσινι
Ηλικία: 34 male
Μηνύματα: 696
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 225
g6_saligkaros είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λογικα εκει που σου λεω που ουσιαστικα ερχονται απεξω οι φυσες μετα συνδεονται σε κατι αναμονες,αρα απο κει μετα το ανεβαζει πανω οποτε το ιδιο ειναι..εμενα στην τοτε περιπτωση με βολευε γτ καντραν δεν ειχα λυσει μονο στο κεντρο,τωρα εσυ θα το βαλεις πανω εκει που ειναι το καντραν
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 28-01-12, 20:26
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη




Στο καντραν δεν ακουμπαω τπτ! δεν προκειτε ουτε να το βγαλω ουτε και να αλλαξω κατι! απλα μπροστα που παιρνω το σημα απο το μαυρο-γκρι καλωδιο, θα αποσυνδεσω το σημα για να κανω δοκιμη με το αλλο στροφομετρο να δω αν θα παιξει, ετσι απο περιεργεια και μόνο! θα κολλησω απο πισω στην πλακετα του στροφομετρου με κολλητηρι τα 3 καλωδια στα σημεια που εδειξα και ετσι θα παρω και σημα, βαζεις το ρευμα και την γειωση στο σημα της μπαταριας και κανω δοκιμες. Πως εκανα με το αλλο? αλλιως δεν θα εβρισκα ποτέ τι εφταιγε! μεσα δεν ερχοταν σημα ενω ετσι δουλευε! κατι βλακεια ειχε κανει ο ηλεκτρολογος μου! αν δεις το μαυρο-κοκκινο καλωδιο παει στον πολλαπλασιαστη φαινετε και στο σχημα παραπανω αλλά και στην φωτο που εβαλα με την ηλεκτρονικη-πολλαπλασιαστη, αυτο το καλωδιο μου ειπε ο γνωστος ηλεκτρολογος στο Κερατσινι πως ειναι και ο δικος μου ηλεκτρολόγος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 28-01-12 στις 23:19. Αιτία: Συγχώνευση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
OBD στην Corolla EE111 NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 99 08-04-24 23:33
Κατανάλωση corolla EE111+4EFTE NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 3 02-09-12 18:32
Στροφόμετρο Starlet GT σε Corolla EE111 4E-FTE how to NikiforosGT Γνωσιακή Βάση Δεδομένων 0 22-05-11 19:31
NikiforosGT corolla turbo EE111 Greedy RS type NikiforosGT Videos 53 02-12-10 18:44
Mac Mini On Corolla EE111 !!! NikiforosGT TOYOTA COROLLA 111(G6) 9 27-07-10 06:24



Page generated in 0,16262889 seconds (81,38% PHP - 18,62% MySQL) with 41 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:18.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)