Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-05-11, 20:11
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μας είπες όμως και τι οδήγηση κάνεις στο αμάξι. Και με τι ρυθμούς κάνεις ταξίδια.
Χαλαρή, αποφεύγω να στροφάρω πάνω απο 4800 και να μην πέφτω με 5ή, 4η κάτω απο 2500

Παράθεση:
Αν δεν κάνω λάθος το trip computer πρέπει να μηδενίζει κάθε φορά που βάζεις μπρος τον κινητήρα διότι κρατά την προηγούμενη ένδειξη κατανάλωσης.Αν το κάνεις αυτό τότε ΟΚ
Αυτό μου φαίνεται παράλογο γιατί το trip computer το θέλεις για να βλέπεις συνολική κατανάλωση


Παράθεση:
Απλά να το καθαρίσεις με καθαριστικό σπρέι φρένων, επίσης ένας καθαρισμός μπεκ θα βοηθούσε (έχω κάνει στις 105000χλμ).
Will do that

Παράθεση:
Όσο για τα νούμερα το τριπ μικτό κύκλο μου βγάζει 7.0 με 7.2 και βγάζω στο γέμισμα γύρω στα 600χλμ.
Απο γέμισμα μέχρι λαμπάκι βενζίνας; Δηλαδή ουσιαστικά 50 λίτρα;


Παράθεση:
Ζαντες εχεις αλλαξει; Που κανεις τα χλμ? γτ αν τα κανεις σε σταματα ξεκινα μεσα στην κινηση λογικο μου φενεται.. Παιζουν ρολο τα ατομα που εχεις. Αλλο μονο σου αλλο με 3.. Καθαρισε τα μπεκ οπως ειπαν τα παιδια.. Δες αν το vvti λειτουργει καλα... Τωρα για ρυθμισμα βαλβιδων σε vvti δν ξερω αν γινετε... Δν ειμαι σιγουρος.. Απλα αν εχεις αλλαξει ζαντες παιζει ρολο, αν εχεις σχαρα απο πανω, γνκ το αμαξι ειναι μαμα;
Μαμά με τα τάσια, κοιτά γενικά κίνηση σταμάτα ξεκίνα δεν τρώω πολύ ώστε να μου βγάζει 10l/100km. VVT-i OK. To αμάξι πιο μαμά δεν γίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-05-11, 20:09
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα φίλε μου τσέκαρε την πίεση σου στα ελαστικά και την ευθυγράμμιση του αυτοκινήτου του σου και κάνε οδήγηση μέχρι της 3500 , απέφευγε να το πιέζεις στις ανηφόρες η να το μπουκώνεις και είσαι οκ δεν διαφέρει σε τπτ το δικό σου από τα υπόλοιπα αυτοκίνητα αν το συντηρείς, το καλοκαίρι αλλάζουν τα δεδομένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-05-11, 21:27
Το avatar του χρήστη Snoo
Snoo Offline:

Μέλος
 
Εγγραφή: 07-07-2009
Μοντέλο: Corolla E12 Sol 5D 2005
Περιοχή: Kitsi Koropiou
Μηνύματα: 217
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
Snoo είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 4ZZ-FE Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρή, αποφεύγω να στροφάρω πάνω απο 4800 και να μην πέφτω με 5ή, 4η κάτω απο 2500



Αυτό μου φαίνεται παράλογο γιατί το trip computer το θέλεις για να βλέπεις συνολική κατανάλωση



Will do that


Απο γέμισμα μέχρι λαμπάκι βενζίνας; Δηλαδή ουσιαστικά 50 λίτρα;




Μαμά με τα τάσια, κοιτά γενικά κίνηση σταμάτα ξεκίνα δεν τρώω πολύ ώστε να μου βγάζει 10l/100km. VVT-i OK. To αμάξι πιο μαμά δεν γίνεται
Ναι κάπου στα 45 με 43.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-05-11, 00:01
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σήμερα κοίταξα των αισθητήρα στο φιλτροκούτι. Έχει ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα το οποίο μέσα έχει ένα σύρμα που περικλείετε σε κάποιο εποξικό υλικό. Αυτό απο την μια μεριά είχε γεμίσει μούργα απο το καυσαέριο.

Θα κοιτάξω και την ευθυγράμμιση γιατί νομίζω χάνει λίγο. Πόσο όμως ρε παιδιά μπορεί να επηρεάσει η ευθυγράμμιση. Στα λάστιχα βάζω 25 psi ή 35 δεν θυμάμαι για να πω την αλήθεια. Νομίζω όμως 25
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-05-11, 00:04
Το avatar του χρήστη mlt184
mlt184 Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μοντέλο: corolla G6 f/l
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 746
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
mlt184 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
32 με 33 πρεπει να ειναι νομιζω...τοσο εχω εγω τουλαχιστον....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-05-11, 11:27
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 4ZZ-FE Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα κοιτάξω και την ευθυγράμμιση γιατί νομίζω χάνει λίγο. Πόσο όμως ρε παιδιά μπορεί να επηρεάσει η ευθυγράμμιση. Στα λάστιχα βάζω 25 psi ή 35 δεν θυμάμαι για να πω την αλήθεια. Νομίζω όμως 25


η ευθυγράμμιση αρκετα οπως και τα λαστιχα αν βαζεις 25 ειναι πολυ κατω μπαλονι και εχεις τραγικη καταναλωση απο 31 και πανω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-11, 23:47
4ZZ-FE Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 28-03-2006
Μοντέλο: E12 pro
Περιοχή: ΑΘήνα
Μηνύματα: 138
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
4ZZ-FE είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Τότε μάλλον 35 βάζω. Ρε παιδιά αυτό το κερατάκι το ηλεκτρονικό μέσα στο φιλτροκούτι τι κάνει;Μπορεί να το επηρεάζει η κάπνα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-11, 00:54
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 4ZZ-FE Εμφάνιση μηνυμάτων
το trip computer βγάζει απο 7,3-8 μικτό κύκλο πραγματικά μου βγαίνει 9,3-10,5.
Καλά, και αυτό δεν είναι εντάξει ?
Κάποια στιγμή που είχα ένα 1.4 για λίγο, ο μετρητής έδειξε μέση 8-9 (μηδένισα).
Η απόκλιση της πραγματικής σε μένα είναι κάπου 1 αν κάνω μικρες διαδρομές (πολλές εκινήσεις). Υποθετω με πολλά στοπ σε μικρές διαδρομές θα μπορεί να αποκλείνει και άλλο. Αλλά και 2 λίτρα αν σου βαλουν παραπάνω στο γέμισμα "φτιάχνει" ψεύτικη διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-11, 11:15
LISSAS Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μοντέλο: 111 vv-T-i
Περιοχή: Λεκανοπέδιο
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 818
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 293
LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος LISSAS θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 4ZZ-FE Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε μάλλον 35 βάζω. Ρε παιδιά αυτό το κερατάκι το ηλεκτρονικό μέσα στο φιλτροκούτι τι κάνει;Μπορεί να το επηρεάζει η κάπνα;
Μάλλον μιλάς για το AFM (Air Flow Meter). Διαβάζει την ποσότητα-ταχύτητα του εισερχομένου αέρα και μεταφέρει τα δεδομένα στον εγκέφαλο για την έγχιση ανάλογης ποσότητας βενζίνης. Καθάρισέ το με σπρέι για επαφές ή...οινόπνευμα και μπατονέτα.
__________________
ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΑΙΜΩΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-06-11, 00:11
Το avatar του χρήστη alex-g
alex-g Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 1.659
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 372
alex-g είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
αν δεν το έχει ξανά δοκιμάσει καλό είναι να μη το επιχειρήσει μονός και έχει τπτ αστάθειες και δεν παίρνει πάλι εμπρός. Καλό είναι να πας σε συνεργείο και να χάσεις το πολύ ένα 10ρικο παρά κανα 200αρι . είναι μια λύση αυτή για καποιον που γνωριζει, αλα αστό για κάποιο μηχανικό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτά που μπορεί να κάνει το κινητό σου και μέχρι σήμερα αγνοείς! Fanis OFF TOPIC 10 22-09-12 15:56
Συνεργείο Γιάννενα tdm900twin ΕΔΩ ΕΠΑΡΧΙΑ 4 10-06-10 21:38
Μπορεί Να Παραβιαστεί Τόσο Εύκολα Το Αμάξι ? electro OFF TOPIC 8 15-10-09 01:51
Στο ΕΕ111 μέχρι τι κινητήρα μπορεί να σηκώσει? SCREPTOS TOYOTA COROLLA 111(G6) 34 23-09-07 15:00
καλησπερα....!!!!!για βαρελάκι ξερει κανεισ να βοηθήσει? anbis SUPPORT 4 19-01-07 10:05



Page generated in 0,17153096 seconds (83,00% PHP - 17,00% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:10.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)