Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

TOYOTA COROLLA T-SPORT 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγη εργοστασιακων Αμορτισερ/λαστιχα/δισκοπλακες σε TS facelift, τι να βαλω?
  #1  
Παλιά 21-05-07, 23:08
Thrylos7 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 24-08-2004
Μηνύματα: 40
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 245
Thrylos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Question Αλλαγη εργοστασιακων Αμορτισερ/λαστιχα/δισκοπλακες σε TS facelift, τι να βαλω?

Καλησπερα παιδια, εχω ενα Corolla TS facelift εδω και 2.5 χρονια, και θελω να αλλαξω αμορτισερ, λαστιχα και δισκοπλακες. Ηθελα τη βοηθεια σας στο τι να επιλεξω, γιατι δε θελω να βαλω τα εργοστασιακα αμορτισερ/δισκοπλακες. Υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα (οχι και πανακριβα , απλα καλυτερα απο τα εργοστασιακα σε λογικες τιμες) που εχετε να μου προτεινετε? Και απο που μπορω να τα προμηθευτω? (ακομα και απο internet δεν εχω προβλημα, απο ebay αγοραζω, αλλα αν ξερετε κανενα μαγαζι που στελνει Ελλαδα πειτε μου γιατι δεν γνωριζω)

Απο τα λαστιχα ειμαι ευχαριστημενος, αλλα αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο ειναι ευπροσδεκτο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-07, 00:23
Το avatar του χρήστη Edessaios
Edessaios Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Μοντέλο: COROLLA ZZE12? 1.8/ KE36
Περιοχή: Εξωτική Έδεσσα
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 3.506
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 5 φορές σε 5 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 580
Edessaios έχει φοβερή αύρα Edessaios έχει φοβερή αύρα
Φίλε μου αν ψάξεις λίγο εδώ μέσα στην ενότητα της TS αλλά και στην ενότητα της απλής Ε12 θα βρείς απάντηση σε όλα τα ερωτήματά σου.Είναι θέματα τα οποία 'καίνε" και απασχολούν τους περισσότερους από εμάς......
__________________
My garage

COROLLA EE101 SW
COROLLA ZZE122 1.8
HONDA VFR 800Vtec ABS '05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-07, 18:35
Thrylos7 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 24-08-2004
Μηνύματα: 40
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 245
Thrylos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Εχεις δικιο, αλλα δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να ψαχω ολα τα θεματα. Αν μπορει καποιος να μου απαντησει εστω συνοπτικα θα το εκτιμουσα, τουλαχιστον μεχρι να βρω παραπανω χρονο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-07, 19:13
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
λοιπόν αν και κανονικά δεν πρέπει να κάνουμε εξερέσεις είπα να σε βοηθήσω λίγο.
για ότι αφορά τα φρένα τώρα οι επιλογές σου είναι οι ακόλουθες.

Για χαρακτούς δίσκους μπορείς να κοιτάξεις αυτούς που φέρνει η fensport για το TS. Είναι Black Diamond. www.fensport.co.uk

Είναι σίγουρα πιο ακριβοί...και βάλε και τα μεταφορικά!

επίσης για δισκόπλακες aftermarket BLACK DIAMOND μπορείς να βάλεις τακάκια ferodo ή Pagid Fast Road που συνεργάζονται μια χαρά με τους δίσκους της fensport.τα τακάκια FERODO σειρά D που είναι λίγο racing μόλις ζεσταθούν είναι καταπληκτικά,και δεν τρίζουν όπως όλα τα racing.

άλλη επιλογή είναι οι δισκοπλακες Nippon από συνεργατη του πασπαλιαρη που ειναι στις διαστασεις των εργοστασιακων και ειναι τρυπητες. η τιμη τους για το ζευγαρι μπροστα ειναι 140ευρω + τοποθετηση

σε ότι αφορά τις αναρτήσεις δύο επιλογές έχεις.να πας σε coil-over ή να βάλεις aftermarket αμορτισέρ και ελατήρια.
επομένος για aftermarket αμορτισέρ και ελατήρια μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε Κoni,bilstein κλπ με ανάλογα ελατήρια.
για coil-over πας σε KW,Koni,Tein,PSS (για να προλάβω μερικούς η ΚΟΝΙ αν θυμάμαι καλά έχει βγάλει μία coilover καινουργια fsb νομίζω λέγεται).


να προσθέσω επίσης ότι από την στιγμή που αγοράσεις coil-over θα είναι ρυθμιζόμενη η ανάρτηση σου! Άρα έχεις πολλές επιλογές ρύθμισης και βρίσκεις εσύ αυτή που σου αρέσει!(αυτό για την άνεση μιας coilover αναρτησης)

παραθέτω επίσης ένα ποστ ενός φίλου που φοράει τα εξής:Κοni κιτρινα και ελατήρια χαμηλώματος της ΤΤΕ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jims192 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο δικό μου,φορούσε (μεταχειρισμένο το πήρα) Κοni κιτρινα ρυθμιζόμενα τα μπροστινά απο πάνω ενώ τα πίσω πρέπει να βγούν(10' υπόθεση) με 3 σκάλες απόσβεσης,και ελατήρια χαμηλώματος της ΤΤΕ.'Οταν το πήρα ήταν στο τέρμα σκληρό και αν και κοπανούσε το αυτοκίνητο δεν είχε υποψία πλεύσης και έστριβε υπέροχα χωρις να γέρνει καθόλου.Επειδή όμως το λυπήθηκα να κοπανάει το ρύθμισα μπρος-πίσω στο ποιό μαλακό που έχει.Εχει βελτιωθεί πολυ η άνεση ενώ εξακολουθεί να μην πλέει καθόλου,ακόμα και με 240 και επίσης ακόμη στρίβει, απλα με ελαφριά κλίση πλέον.Χωρις να έχω καβαλλήσει TS με μαμά ανάρτηση,συμπαιραίνω απ'αυτά που διαβάζω πως πρέπει να έχει μεγάλη διαφορα..

*σήμείωση όλα τα παραπάνω αντλήθηκαν από τις σελίδες του forum.δεν φέρω καμία ευθύνη για την επιλογή σου.
---------------------------
πάντα φιλικά,
Κων/νος
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diafanh-psyxh : 26-05-07 στις 19:52.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-07, 22:15
Το avatar του χρήστη dRiveR7
dRiveR7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μοντέλο: 207 RC
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 41 male
Μηνύματα: 1.862
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 402
dRiveR7 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Απόλυτα σωστές οι αναφορές σου Διάφανε. Το καλύτερο όμως ήταν η αποποίηση κάθε ευθύνης...Υπήρχε περίπτωση να ζητήσει κάποιος σε εσένα - και σε οποιονδήποτε που λέει τη γνώμη του - ευθύνη για κάτι που θα βάλει στο αυτοκίνητό του αν δεν του φανεί καλό? Τη γνώμη σου λες και μπορεί να είναι όποια εσύ νομίζεις. Διαβάζουμε, κρίνουμε και αποφασίζουμε...Τώρα στο θέμα των επιλογών, αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αμάξι εφοδίασέ το με μια coilover ανάρτηση να μην ψάχνεσαι...εγώ θα προτείνω KW ή ΤΕΙΝ. Λάστιχα οπωσδήποτε κάτι καλό(δεν παίζουμε με αυτά), PE2 θα έλεγα που στη διάσταση της TS πάνε περίπου 400-450(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τώρα στο θέμα των δίσκων ίσως κάποιον τρυπητό της brembo, galfer, nippon. Και οι black diamond φυσικά είναι καλοί αλλά νομίζω πιο ειδική επιλογή. Βέβαια μπορείς να πας κ σε απλό μη τρυπητό μιας από τις παραπάνω εταιρείες που είναι και πάλι καλύτεροι από τους μαμά και πιο οικονομικοί. Τακάκια ferodo Ds2500 ημιαγωνιστικά που όμως είναι λιγάκι ακριβά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-07, 05:25
Thrylos7 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 24-08-2004
Μηνύματα: 40
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 245
Thrylos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σας ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ , και εννοειται οτι ο καθενας την αποψη του λεει , δεν ειναι κανενας υπευθυνος αμα ακολουθησω τη συμβουλη του και δε μου αρεσει...

Φοβαμαι οτι ισως πολλα αποσα μου προτεινατε ειναι πολυ καλυτερα (και ακριβοτερα λογικα) απο αυτο που ψαχνω. Δεν θελω να κανω το αμαξι πολεμικο ή οτιδηποτε, απλα μιας και ερχεται η ωρα της αλλαγης, αν μπορουμε να βαλουμε κατι λιγο καλυτερο απο το εργοστασιακο χωρις να πληρωσω τα διπλα εχει καλος, αν δε γινεται δε πειραζει. Θα ψαξω και στο forum να δω αναλυτικοτερα για αυτα που μου προτεινατε.

Ευχαριστω και παλι, θα επανελθω οταν διαβασω περισσοτερα και πιθανον εχω αποριες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA T-SPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη αμορτισερ daskstratos TOYOTA COROLLA E 12 13 05-02-15 20:46
αλλαγη αμορτισερ ελατηρια miltosssss TOYOTA COROLLA E 12 16 28-02-13 22:16
Πίσω φανάρια από FACELIFT σε PRE-FACELIFT, Μπαίνουν ? ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ TOYOTA COROLLA E 12 2 30-11-06 16:16
Να Βαλω Ττε ή Οχι? thanos0300 TOYOTA COROLLA E 12 12 05-12-05 21:03
Τι Αμορτισερ Και Ελατηρια Χαμηλοματωσ Να Βαλω? dragon SUPPORT 8 06-09-05 19:54



Page generated in 0,14556503 seconds (80,88% PHP - 19,12% MySQL) with 36 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:33.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)