Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*90

TOYOTA COROLLA E*90 1986>1992

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Re: 89' 1.6 Καρμπυρατερ
  #11  
Παλιά 25-10-05, 23:41
κουκουσης θεοδωρος Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 43
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 242
κουκουσης θεοδωρος είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: 89' 1.6 Καρμπυρατερ

λοιπον μην χανεστε η μετατροπη που θελει ειναι απλα η βαση(μιση ωρα δουλεια)και ενα αλλο φιλτρο αερα.οι τιμες παιζουν απο 250-400 αναλογα τον μαστορα και την τιμη του καρμπυρατερ.η καταναλωση ...μεγαλο θεμα μην μασατε μιλαμε οτι με καλη ρυθμιση θα ειναι 10-15%παραπ[ανω απο πριν.οσο για την αποδοση αναλογα τι θελετε μπορειτε να πετυχετε αυξηση εωσ 40χλμ τελικη η ακετε μεγαλη επιταχυνση στα χαμηλα.
οση εχετε σκοπο να βαλετε προταση μου ειναι να το κανετε αμεσως θα αλλαξετε ιδεα για το τι μπορει να κανει το αμαξι σας και θα ταπωσετε πολλα ραλλακια και πουντακια.
__________________
Τα corolla ειναι θεικα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-05, 19:08
Το avatar του χρήστη ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Offline:

Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 26-12-2003
Μοντέλο: πλεον ΑΕ-111
Περιοχή: Αθηνα
Ηλικία: 39 male
Μηνύματα: 684
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 317
ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Θα σου απαντησω επιστημονικα κοθοτι μηχανολογος σπουδαζω και εχω καταλαβει καποια πραγματακια σχετικα με το αυτοκινητο και πιο συγκεκριμενα με το μοτερ.
Στον κινητηρα μετα απο καποια χιλιομετρα επερχεται μια φυσιολογικη φθορα ιδιως στους κυλινδρους ,στα εμβολα και στα ελατηρια των εμβολων. Στους κυλινδρους δημιουργειται ενα οβαλ με αποτελεσμα ο κινητηρας να χανει λιγο απο την συμπιεση του διοτι τα ελατηρια της συμπιεσης δεν εφαρμοζουν τελεια στους κυλινδρους. Οποτε καταληγουμε στην λυση του ρεκτιφιε οπου θα περαστουν καινουργιοι κυλινδροι εμβολα και ελατηρια. Πιστευω με ενα ρεκτιφιε και ενα καλο καθαρισμο στο καρμπυρατερ να κανεις δουλεια. Αλλη λυση ειναι καινουργιος κινητηρας αλλα αυτο θελει τρελο ψαξιμο και πολλη υπομονη. Εγω ειμαι υπερ του ρεκτιφιε διοτι το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μονο που το δικο μου δεν ειχε καρπυρατερ και με το ρεκτιφιε ειδα οτι το αυτοκινητο εστρωσε πολυ. Ελπιζω να σε βοηθησα οτι ηξερα στα ειπα τωρα εσυ θα αποφασισεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Re: 89' 1.6 Καρμπυρατερ
  #13  
Παλιά 10-05-06, 11:17
spyros_45 Offline:
 
Εγγραφή: 01-10-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός-Κεφαλονιά-και σχεδόν πάντα off topic
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 1.524
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 379
spyros_45 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: 89' 1.6 Καρμπυρατερ

Επιστρέφω στο θέμα μετά απο καιρό. Άλλωστε ο κύριος σκοπός του Foroum είναι όλοι μας να διαφωτιστούμε και να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα. Καταρχήν φίλε Παναγιώτη να σου πω οτι η ανάλυση που έδωσες είναι πολυ σωστή, αλλά σε ετούτη την περίπτωση δεν ισχύει. Πρώτον γιατί τα καμώματα αυτά το αμάξι μου τα έκανε και όταν ήταν με λίγα χιλιόμετρα στην πλάτη του και δεύτερον γιατί πολυ απλά δεν φαίνεται καθόλου μα καθόλου πεσμένο. Άλλωστε κανένας δεν ξέρει καλύτερα απ τον ιδιοκτήτη... Έρχομαι λοιπόν στο θέμα μας. Αφού έκανα αλλαγή όλων των φίλτρων του αυτοκινήτου, μπουζί, έβαλα τη μαμά εξάτμιση και καθαρισμό σε καλό καρμπυρατερά παρατήρησα τα ίδια κατά καιρούς συμπτώματα. Σπάσιμο πρώτης, δευτέρας και τρίτη γονάτισμα και κόλλημα στα 125 χλμ γύρω στις 5500-6000 στροφές. Αν τη δευτέρα δεν τη σπάσω, δηλ αλλάξω στις 5000 στροφές τότε η τρίτη θα ανεβάσει αβίαστα μέχρι και τα 140 χλμ περίπου 7000 στροφές. Τα φαινόμενα αυτά τα εξηγούσα σε ένα φίλο πολυ ψαγμένο πάνω στο θέμα αυτοκίμητο. Μου είπε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Τσάκαρε κάθε φορά το ρεζερβουάρ σου...δες δηλ πόση βενζίνη έχεις μέσα και πως συμπεριφέρεται. Ρε παιδιά πραγματικά παρατήρησα όταν είναι στα τελειώματά του δεν κομπιάζει πουθενά και γεμίζει όλες τις ταχύτητες εύκολα. Όταν είναι γεμάτο ή στη μέση για παράδειγμα τρώει τα σκαλώματα που ανάφερα. Ο φίλος αυτός μου είχε πει οτι το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπιζε σε 309 καρμπυρατεράτο. Αλήθεια ξέρει κανένας που οφείλεταί; Ποια είναι η λύση? Μήπως θέλει ρυθμιστή βενζίνης και λύνεται το πρόβλημα? Μήπως είναι απο παλιά ελλατωματική η αντλία βενζίνης (δεν το νομίζω);Μήπως το καρμπυρατερ έχει γενικότερο πρόβλημα?Μήπως...μήπως...μήπως...;
__________________
Μια φορά τον χρόνο αποτελεί επιτακτική ανάγκη!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-06, 19:48
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 463
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Ρε Σπύρο για δοκίμασε να βάλεις κάτι κάτω από το γκάζι, πάχους 3~4 mm και ανοιξέ το πάλι.
Απάντηση με παράθεση
Re: 89' 1.6 Καρμπυρατερ
  #15  
Παλιά 15-05-06, 19:58
spyros_45 Offline:
 
Εγγραφή: 01-10-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός-Κεφαλονιά-και σχεδόν πάντα off topic
Ηλικία: 46
Μηνύματα: 1.524
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 6 φορές σε 4 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 379
spyros_45 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: 89' 1.6 Καρμπυρατερ

Άκη, φίλε εξηγησέ το γιατί τώρα τελευταία έχω αρχίσει να τα χάνω...
__________________
Μια φορά τον χρόνο αποτελεί επιτακτική ανάγκη!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-06, 22:57
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 463
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Για να δείς αν όντως στεγνώνει το αμάξι. Αν δουλέψει κανονικά τότε σφίξε 1/4 στρ τη βελόνα (κάπου δεξία νομίζω είναι και δοκίμασε πάλι χωρίς τη σαβούρα από κάτω. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-06, 10:51
Το avatar του χρήστη akis308
akis308 Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Μοντέλο: ΑΕ 92
Περιοχή: Hράκλειο-Κρήτη
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 2.379
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 12 φορές σε 12 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 463
akis308 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ωωωω τι είπα ο μ@λ@κ@ς.... Να ΞΕΣΦΙΞΕΙΣ πρέπει, όχι να σφίξεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E*90

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καρμπυρατερ??? Sotosgl SUPPORT 6 26-10-05 09:26
corolla με καρμπυρατερ;και ομως βαραει ακομα κουκουσης θεοδωρος SUPPORT 6 15-12-04 01:58



Page generated in 0,17043805 seconds (76,35% PHP - 23,65% MySQL) with 37 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:48.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)