Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
δοκιμασμενη λυση σε προγραμμα ή παραλληλο,σε DENSO ECU????
  #1  
Παλιά 12-09-11, 18:45
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
δοκιμασμενη λυση σε προγραμμα ή παραλληλο,σε DENSO ECU????

Καλησπερα παιδια ,εψαξα λιγο το φορουμ κι απο οτι ειδα ,γενικα ισχυει οτι για τους bosch εγγεφαλους υπαρχουν λυσεις και προγραμματα .Τι παιζει ομως με τους Denso ,οπως ο δικος μου ?

Ειχα ρωτησει για DASTEK παραλληλο ,μιας και το μαγαζι ειναι στην γειτονια μου και μου ειχαν πει να το μετρησουμε με εναν αναλυτη (δυστυχως δεν ξαναπηγα απο κει να το μετρησουμε ..) ,να δουμε τα μειγματα που κυμαινονται και τι περιθωρια ρυθμισης υπαρχουν ,αλλα σε γενικες γραμμες μου ειπαν για 400-450 ευρω για δυναμομετρηση πριν, αγορα τοποθετιση και προγραμματισμο πανω στο δυναμομετρο απο τους ιδιους και τελικη δυναμομετρηση φυσικα να δουμε τι κερδισε και αλλα 50 ευρω αν βαλω και ενα δευτερο προγραμμα (π.χ για να δουλευει αυστηρα 100αρες με πιο επιθετικο αβανς) μιας και μπορει να χειριστει παραπανω απο 1 προγραμμα.
Το προσδοκωμενο αποτελεσμα κατ' αυτους θα ειναι γυρω στα +6-7hp χωρις να επηρεαστει η εργοστασιακη λειτουργια και με ποιο σωστη και αποδοτικη διαχειριση του καυσιμου.(στο προγραμμα με απλη βενζινα)

Ολα καλα αλλα περα απο σκορπια καλα λογια που εχω ακουσει γιαυτο το μαγαζι και τον dastek παραλληλο γενικα ,δεν εχω ακουσει να το εχουν χρησιμοποιησει σε 4zzfe και δεν θα θελα (εφοσον το αποφασισω βεβαια) να γινω πειραματοζωο...

Τι αλλες επιλογες υπαρχουν (π.χ greddy e-manage?) εχουν δοκιμαστει σε 4zz με ικανοποιητικα- αξιοπιστα αποτελεσματα ?? και ποιο ειναι το ενδεικτικο κοστος ??


Για να σας προλαβω ,δεν με ενδιαφερει ο υπερκυβισμος ,το μοτερ ανοιχτηκε μια φορα για να αλλαχτει το μπλοκ ,λογω καταναλωσης λαδιου και αφου τοτε δεν σκεφτηκαμε να το υπερκυβισουμε ,δεν εχω ουτε την διαθεση(μιας και δουλευει αψογα χωρις να καιει σταγονα λαδι) ουτε τα 2-3000s να μπω τωρα σε τετοιες διαδικασιες ,απλα θα ηθελα αν αυτο ειναι εφικτο και και αξιοπιστο να ολοκληρωσω το Ά σταδιο βελτιωσης (Φ.Π.Ε) για να εκμεταλλευτω καλυτερα την εξατμιση και το φιλτρο και κυριως να εχω σωστοτερα μειγματα με ενα ποσο 400-500, προσδοκοντας και 5-6hp,με ποιο γεματες καμπυλες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 13-09-11 στις 00:54. Αιτία: Υπάρχει και το edit...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 20:02
Το avatar του χρήστη pilotos7
pilotos7 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Μοντέλο: Corolla E-11 f/l G6
Μηνύματα: 1.784
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 370
pilotos7 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
  • Μην βαλεις dastek ή οποιονδηποτε αλλο παραλληλο για να παρεις το πολύ 3-4 αλογα.Δεν θα παρεις παραπανω...αρα δεν αξιζει να δωσεις 500+ ευρω..
  • Αφου το μοτερ σου είναι οκ από λαδια τουρμπισε το και βαλε εναν emanage και με συνολικα περιπου 2.000 θα εχεις 140 αλογα με 19-20 κιλα ροπη.
  • Αστο οπως ειναι τωρα.
Ενα απο αυτά σου προτεινω εγω..
Τα 4ΖΖ ειχαν denso?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pilotos7 : 12-09-11 στις 20:18.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 20:46
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pilotos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε πάνω μια μικρη τουρμπινα με ενα e-manage και θα εχεις 140+ αλογα για καθημερινο ξεσκισμα και δεν θα κανει κιχ..
Ειχε ο 4ΖΖ denso εγκεφαλο?
Μονο για προγραμμα ειναι κριμα να δωσεις περιπου 500 ευρω για το πολυ 3-4 αλογα.Δεν παιζει να παρεις 7 που σου ειπαν.
ειναι Ε11 απο ιαπωνικο εργοστασιο και μου χαν πει οτι εχει εγκεφαλο denso απανω,εγω δεν το χω ψαξει ο ιδιος να πω την αληθεια .το μονο bosch που εχω δει πανω στο αμαξι ειναι οι πολλαπλασιαστες ,πως μπορω να τσεκαρω τον εγγεφαλο? που κοιταω?

απο κει και περα με ενδιαφερει να γεμισουν λιγο οι καμπυλες στις χαμηλομεσαιες ,ψηλα ειναι καλο 105hp κραταει μεχρι κοφτη ας παρει 4-5 hp και 0,5-1kg.m ροπη απο 2000 μεχρι 5000 και ας παρει 1-2hp max ιπποδυναμη στις 6000 ,δεν με πειραζει αυτο απλα τα μειγματα να ναι σωστοτερα και πιο αποδοτικα .....

οσο για turbo θα χρειαστουν και ζαντολαστιχα...καινουριος συμπλεκτης αναρτησεις φρενα συν τις μοντιφες στο συνεργειο ,ολα αυτα δεν κοστιζουν 500ευρω και για 140hp δεν αξιζει το turbo αφου με απλο υπερκυβισμο τα φτανεις με ποιο ασφαλη τροπο για την μακροζωια του μοτερ και πανω κατω με τα ιδια κοστη ...

σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 20:51
Το avatar του χρήστη mlt184
mlt184 Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μοντέλο: corolla G6 f/l
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 746
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
mlt184 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
πισω απο το κασετοφωνο και το μικρο ντουλαπακι ειναι ο εγκεφαλος...αν δεν εχεις το κασετοφωνο αλλα την αλλη θηκη θα ειναι πισω απο το μεγαλο ντουλακι...παντα για την κεντρικη κονσολα μιλαμε ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 20:58
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
απο το μεγαλο ντουλαπι συνοδηγου φενεται??? Το χω βγαλει το κασετοφωνο και το μικρο ντουλαπακι απο κατω το χω κολλησει μονιμα γιατι ειχε σπασει ο μηχανισμος και κρεμαγε .Τεσπα θα το κοιταξω παντως 99% εχω denso εγκεφαλο
Στις Ε11,διορθωστε με αν κανω λαθος , εμπαιναν και denso και Bosch,αναλογα απο που προερχονται , στις Ε12 μονο Bosch εμπαινε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 21:03
Το avatar του χρήστη mlt184
mlt184 Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μοντέλο: corolla G6 f/l
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 746
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 264
mlt184 θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
απο του συνοδηγου δεν ξερω...σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα με το μικρο ντουλαπακι, πιανει απο το πλαι στην κεντρικη κονσολα,οποτε βγαινει...εγω ξυλωσα ολοκληρο το μπροστινο μερος και το κασετοφωνο με το ντουλαπακι για να το δω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS@XXX Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις Ε11,διορθωστε με αν κανω λαθος , εμπαιναν και denso και Bosch,αναλογα απο που προερχονται , στις Ε12 μονο Bosch εμπαινε
σωστα...και οι δυο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapiou : 13-09-11 στις 00:55. Αιτία: Συγχώνευση posts...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 21:08
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mlt184 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα...και οι δυο
ok Denso εχω τοτε σιγουρα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 21:45
aliengoa Offline:
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Μηνύματα: 448
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 247
aliengoa είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
To 4ΖΖ sdn Ε11 της οικογένειας έχει Denso εγκέφαλο αλλα κάποια άλλα ηλεκτρικά είναι Bosch όπως πχ οι πολλαπλασιαστές.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 23:29
Το avatar του χρήστη philippos
philippos Offline:

Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Μοντέλο: corolla 1.8 vvti f/l
Περιοχή: kavala
Ηλικία: 50 male
Μηνύματα: 325
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 257
philippos είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
το δικο μου 4ΖΖ εχει bosch εγκεφαλο και ειναι Japan made. αρα κατι γινεται με τα εργοστασια κατασκευης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-11, 01:07
Το avatar του χρήστη GiWrGoS@XXX
GiWrGoS@XXX Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μοντέλο: E11 1.4 vvti g6
Περιοχή: athina
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 686
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 295
GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα GiWrGoS@XXX έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philippos Εμφάνιση μηνυμάτων
το δικο μου 4ΖΖ εχει bosch εγκεφαλο και ειναι Japan made. αρα κατι γινεται με τα εργοστασια κατασκευης
Τι να σου πω ,θυμαμαι οτι οταν το χα πρωτοπαρει και ψαχνομουν γενικως να δω τι παιζει με το corolla και αν θυμαμαι καλα ο μηχανικος μου ειχε πει οτι φοραει denso απανω επειδη ειναι απο ιαπωνια φερμενο κι οχι ευρωπη,γιαυτο και δουλευει χαρτι ,τωρα βεβαια εχουν περασει και χρονια απο το 2007 και δεν θυμαμαι τι και πως,δεν το ψαξα και ποτε,απλα ετσι μου παν ...θα προσπαθησω να δω μονος μου τι ειναι τελικα ,να σιγουρευτω...παντως ασχετα με μενα θα ταν καλο αν καποιος εχει βαλει στον 4zz, e-manage ή καποιο αλλο gadget-ακι να ρυθμισει μειγματα σε συνδυασμο με φιλτρο εξατμιση και να μας πει τι παιζει ακριβως ,για μας που δεν εχουμε να διαθεσουμε 4-5 χιλιαρικα σε βελτιωσεις και απλα ψιλοτσιγκλαμε το μοτερ για το χαβαλε και την χαρα της οποιας βελτιωσης ,με το λιγοτερο δυνατο κοστος και τις μικροτερες δυνατες επεμβασεις στο μοτερ ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΠΟΥΖΙ DENSO IRIDIUM IK 22 giannis gt OFF TOPIC 19 13-04-12 00:16
αν μπορεις στο 20v να σηκωσεις κοφτη με παραλληλο malliaros 4AGE 20v Levin 51 31-05-09 18:45
Εγκεφαλος denso firebone ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 22 15-02-09 15:24
παραλληλο εγκεφαλακι του ΔΑΡΑ. nikos_trd SUPPORT 1 03-10-07 20:45
Πιθανη Λυση Παρκαρισματος? MARMEL ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 5 20-11-05 23:47



Page generated in 0,18126011 seconds (81,20% PHP - 18,80% MySQL) with 44 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:22.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)