Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

TOYOTA COROLLA E 12 2002>

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
ΚΤΕΟ - Τι σας έβγαλε ? ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ κτλ
  #1  
Παλιά 07-07-10, 15:44
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ΚΤΕΟ - Τι σας έβγαλε ? ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ κτλ

Έχω παει 2 φορές σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ όπου παίρνεις αναλυτικα μετρησεις για διάφορα.

Λοιπόν, τα πισω αμορτισερ ειναι ξανα 49% και 41% και μου έγραψαν σαν προβλημα Δευτερεύουσας σημασιας την απόκλιση 16%.
Ήταν τα ΤΡΙΤΑ πάνω στο αυτοκίνητο, με χρηση περίπου 1.5 χρόνο (15-20K χλμ). Τα ειχα αλλαξει στο 5-6ο χρονο με εγγυηση στη ΤΟΥΟΤΑ, μετα την προηγούμενη μέτρηση ΚΤΕΟ.

Τα μπροστα παραμένουν 74-74% και πριν 2 χρονια ήταν 77-77%. Σκυλιά !

Τελικα τι γίνεται με τα πισω αμορτισερ της TOYOTA? Είναι προβληματικά, χαλάνε μόνο στο δικό μου (TS με ΤΤΕ ελλατηρια) ή έτσι χαλάνε σε όλους? Τι μετράνε σε εσάς?

Έχει νόημα να βαλει κανεις μόνο 2 πίσω από άλλη εταρεια, π.χ. Bilstein, ή δεν θα "συνεργάζονται" σε συμπεριφορά με τα μπροστα?

Τέλος, δεν έγραψαν τιποτα αλλα το χειρόφρενο διαφερει κοντα 50% απο τροχο σε τροχό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 07-07-10 στις 16:07.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-10, 15:58
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Αυτο με το χειρόφρενο ειναι οντως θέμα με τις 12αρες...

Στο σφιγγουνε και το ισοροπουνε στην αντιπροσωπια και μέχρι να πας σπιτι εχει χάσει...

Πολυ εμφανες σε ανηφόρα που αν το σηκωνεις σιγα-σιγα βλέπεις οτι πιάνει πεντακαθαρα πρωτα στον ενα τροχο και μετα στον αλλο...

Πολλοι με 12αρες μου το εχουν πει...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Εμένα ήταν 78% μπροστά και 74 πίσω (pss9). Όταν φόραγα είχα το ίδιο θέμα με εσένα.

Α και λίγο στραβό φρενάρισμα μπροστά που πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ebd και τα φθαρμένα ελαστικά που έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-10, 16:05
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ εμφανες σε ανηφόρα που αν το σηκωνεις σιγα-σιγα βλέπεις οτι πιάνει πεντακαθαρα πρωτα στον ενα τροχο και μετα στον αλλο...

Πολλοι με 12αρες μου το εχουν πει...
Πριν 2 χρονια ήταν περίπου ίδιο, δυναμη 1020-1050 Ν.
Τωρα μέτρησαν 800 και 1520 Ν. Δηλαδη 48% διαφορά που την υπολογιζουν ως προς το μεγάλο!

Αυτό που ισχύει πάντα είναι η απόδοση 16-18% που ειναι κατω απο το σωστό 25%, αλλα δεν δίνουν σημασια.

Προτιμώτερο ειναι να μη στο σφίγγουν στο συνεργειο γιατι μετα μπορει να πιάνει στο δρόμο. Επειδη την έχω πατήσει, περισσότερο φοβάμαι μην μπλοκαρει στο δρόμο η ρόδα με τα 1500 Ν, όχι τι κάνει σταματημένο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CTS03 : 07-07-10 στις 18:48.
Απάντηση με παράθεση
απαντηση
  #5  
Παλιά 07-07-10, 16:09
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
απαντηση

Εγω εχω ενα liftback facelift 1.6 VVT-i και περσι που περασα κτεο μου εβγαλε 75% στα μπροστινα αμορτισερ και 77% στα πισω...Δεν τα εχω αλλαξει ποτε...Ειναι του 2000 μοντελο με περιπου 120000 χλμ...Στο χειροφρενο μου εβγαλε αποκλιση 6% γιατι ειχα στραβη δισκοπλακα πισω...Τις αλλαξα μαζι με τακακια και ολα καλα...Μου εβγαλε και μικρη αποκλιση στην ευθεια αλλα δε θυμαμαι ποσο...Εκανα ευθυγραμμιση και ολα καλα...Βεβαια τους τελευταιους μηνες νιωθω τα αμορτισερ λιγο περιεργα...Εχουν καποια ταση πλευσης και στους πλευρικους ανεμους κουναει αρκετα, ενω παλια ηταν ακλονητο...Παμε για αλλαγη αμορτισερ συντομα μου φαινεται και θα πονεσει η τσεπη...Καιρος ειναι να τα αλλαξω...120000χλμ ειναι παααααρα πολλα για τα αμορτισερ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-10, 16:11
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Στο συνεργείο το σφίγγουν με ενα κατσαβιδι που βαζουν σε μια υποδοχη στα πισω ταμπουρα.

Απ'ότι εχω μαθει δεν ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος να γινει αυτο. Ο σωστος τροπος ειναι απο μεσα απο το αμαξι αλλα πρεπει να βγαλουν την κονσολα με τον τεμπελη για να φανουν οι ντιζες και οι ρυθμιστες του ωστε να γινει σωστη δουλεια. Αλλά ποιος το κανει αυτο στην αντιπροσωπια...

Οσο για τα αμορτισερ σου θα κοιταξω και εγω τα χαρτια του ΚΤΕΟ γιατι περασα πολυ προσφατα και φοράω για πανω απο χρόνο τα KYB excel-g σε συνδιασμο με ελατηρια ΤΤΕ... Σχεδον ιδιο συνδιασμο με τα δικα σου δλδ (καθως λενε πως τα μαμα αμορτισερ της TS ειναι παρομοια των excel-g)...

Θα κοιταξω και θα σου πω.


Υ.Γ.: Να τονισω πως στις 12αρες παροτι εχουν πισω δισκοφρενα, τα χρησιμοποιουν μονο για το ποδοφρενο, ενω το χειροφρενο πιανει στα ταμπουρα.

Στις 11αρες και το ποδοφρενο και το χειροφρενο πιανουν στα πισω δισκοφρενα.
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-10, 16:11
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorillas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν φόραγα είχα το ίδιο θέμα με εσένα.
Τι φόραγες, ΤΤΕ ελατηρια και μαμά αμορτισερ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Gorillas
Gorillas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Μοντέλο: E12 1,8 3d Sol
Περιοχή: Κοκ. Μύλος
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 2.432
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 515
Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός Gorillas είναι ένας φάρος φωτός
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φόραγες, ΤΤΕ ελατηρια και μαμά αμορτισερ?
Μαμά τελείως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-10, 18:30
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πάνω στο θεμα των αμορτισερ όταν πέρασε ο πατέρας μου την Ε11 (pr/l) κτεο (ιδιωτικο) του έβγαλε ο τυπας το μπροστά δεξί αμορτισέρ άχρηστο.συγκεκριμένα του είπε ότι του έβαλε παραπάνω αέρα για να περασει τον έλεγχο και να τον βγάλει στο πρώτο βενζιναδικο.όταν γυρισε στο σπιτι και μου το ειπε του λεω ρε πατέρα το αυτοκίνητο χτες το οδήγησα σε επαρχιακο δρομο και δεν παρουσίαζε κάτι.την επόμενη μερα πήγα στο συνεργείο που πηγαινουμε για σερβις το σηκώσαμε και δεν είδαμε κάτι.το αφήσαμε έτσι προς το παρον και πριν λίγες μερες που βρήκα χρονο το πήγα με το μηχανικο μου στη toyota και τα μετρήσανε.89% τα μπροστα και τα πίσω 85%.τώρα τι ακριβώς είδε ο τυπας του κτεο δεν το εχω καταλαβει ακόμα
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-10, 16:30
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λοιπόν πήγα στον αντιπρόσωπο και ρυθμισαν το χειρόφρενο που πραγματικά διέφερε πολύ, χωρίς καμια χρέωση.

Για τα πισω αμορτισερ κανονικά χρειάζεται ένα κηνύγι της Toyota που βάζει άχρηστα υλικά που δεν βγάζουν ούτε 2 χρόνια / 20.000χλμ. Δυο φορες αλλάχτηκαν στην εγγύηση και κανονικά θα έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Αλλά βαριέμαι πιά ...
Είναι τυχεροί που όσοι καταλαβαίνουν αλλάζουν αμορτισερ για επιδόσεις ενώ οι υπόλοιποι δεν διαβάζουν τις μετρήσες του ΚΤΕΟ και αρκούνται στο "πέρασε"!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA E 12

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mr ΚΤΕΟ madvinegar ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ 0 25-08-11 10:46
Mr ΚΤΕΟ madvinegar ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ 0 11-01-11 08:28
ΚΤΕΟ Nikos SUPPORT 8 05-01-07 15:05
Κτεο Χρηστος ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 31 06-12-05 14:22



Page generated in 0,18214011 seconds (80,70% PHP - 19,30% MySQL) with 45 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:07.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)