Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

SUPPORT ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΑΤΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΝ LINE

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
toyota corolla privilege 2006...μας έμεινε στο χέρι!
  #1  
Παλιά 11-06-08, 23:38
realpoisom Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 11-06-2008
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
realpoisom είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
toyota corolla privilege 2006...μας έμεινε στο χέρι!

Γειά σας παιδιά!
Είμαι κάτοχος ενός toyota corolla privilege του 2006 και έχω ενα πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα το οποίο θα σας αναφέρω παρακάτω! Το αυτοκήνητο όταν το αγόρασα απο την πρώτη του μέρα δεν μπορούσε να κρατήσει σταθερές στροφές! Το ανέφερα αμέσως στην toyota και μου απάντησαν λόγο του ότι είναι καινούριο θα στρώσει και θα είναι εντάξει!
Στα 15.000χλμ που του έκανα το πρώτο service τους το αναφέρω και πάλι και άλλος τεχνικός απο εκεί μέσα μου λέει ότι έτσι κάνουν τα πολύστροφα δεν μπορούν να κρατάνε σταθερές στροφές! (οι στροφές στο ρελαντί παίζανε απο 750-950 αφού είχε ζεσταθεί το αμάξι!).
Το τρώω και αυτό λοιπόν...προχωρώντας προέκυψαν κάποια ψιλοπροβληματάκια στην βάση του καθήσματος του οδηγού όπου έτριζε και μου την αντικατέστησαν δωρεάν, ξεκόλησαν τα πλαινά spoiler και με λίγο βαβούρα τα ξανακόλλησαν και αυτά!
Κάνω το service στα 30.000χλμ όλα ωραία και καλά!
Στην συναίχεια κοντα στα 42.000χλμ και καθώς βρισκόμουνα στην Β.Ελλάδα το πήγα στην εκεί αντιπρωσοπία για έναν έλενγχο πριν το ταξίδι για Αθήνα και οι τεχνικοί διαπίστωσαν 700ml απώλεια λαδιού και μου είπαν να το κοιτάξω...φτάνοντας Αθήνα, αμέσος την επόμενη μέρα το πάω πάλι στην αντιπροσωπία και τους αναφέρω το συμβάν!
Ο τεχνικός εκεί έλεγχε τα λάια και μου είπε να το φέρω πάλι στο service των 45.000χλμ για να δούμε την απώλεια! Έκανα λοιπόν κάποια χιλιομετράκια και στα 43.800χλμ ανάβει το λαμπάκι της μηχανής!
Απευθείας την επόμενη μέρα πάει στην αντιπροσωπία και διαπιστώνουν με έναν γρήγορο έλεγχο ότι ο 3ος κύλινδρος δεν πρεσάρει όσο θα έπρεπε! Το κρατάνε μια βδομάδα μέσα δίχως να το έχουν ακουμπίσει σχεδόν (σε μία βδομάδα κατάφεραν να βγάλουν το πάνω καπάκι) και με πέρνουν τηλ και μου λένε (την επόμενη βδομάδα) ότι έχει χτυπημένες βαλδίδες!
Πάω λοιπόν και το βλέπω το αμάξι και όντος είχε κάποια σημαδάκια στις βαλβίδες σαν νυχίες! Περιμένωντας λοιπόν να πάρουν έγγριση απο τα κεντρικά της toyota (3-4 μέρες) προχώρησαν σε αφαίρεση στο δεύτερο καπάκι και διαπιστώθηκε χάος!!! Οστίρια στραβωμένα, βαλβίδες στραβωμένες, χειτώνια γδαρμένα..κ.α. !!! Και ύστερα ξεκινά το γλέντι...ερχόμενος ο εμπειρογνώμονας απο τα κεντρικά της toyota απευφάνθει ότι η ζημία δεν μπορεί δικαιολογηθεί μέσα στην εγγύηση λόγο του ότι η ζημία προκλήθηκε απο εμένα και είπε πως προέρχετε απο απώτομο κατέβασμα!!!! Εγώ ουδέποτε έκανα κάποιο κατέβασμα στο αμάξι που να μπορώ να το θεωρήσω <<απότωμο>>, και ακούγωντας αυτό μου μπαίνουν σκέψης όπως απαγορεύονται τα κατευάσματα βάναυσα ή μή?? Ή μίπως πρέπει να κινώ το αμάξι με στροφές απο 1900 έως 3156 όπου θα έπρεπε να το είχα διαβάσει στις οδηγίες χρήσης??? Εννοείτε πως αστειέυομαι...αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι η μηχανή είναι για πέταμα, η toyota δεν δικαιολογεί τίποτα και εγώ βρίσκομαι σε απόγνωση! Οι κινήσεις που θα κάνω είναι να στραφώ νομικά εναντίον του εξουσιοδοτημένου κέντρου της toyota και κατ΄επέκταση στην toyota Hellas καθώς εγώ αισθάνομαι εξαπατημένος μίας και δεν με καλύπτουν! Θα κοινοποιηθεί το πρόβλημα σε όλα τα ελληνικά forums με αυτοκίνητα καθώς επίσης θα σταλεί το εν λόγο ζήτημα στην Ιαπωνία! Πρίν γίνουν όλα αυτά λοιπόν θα ήθελα να με συμβουλέψετε σε ότι εσείς νομίζετε θα μου φανεί χρήσιμο! Θα ήθελα την βοήθεια σας ακόμη και τηλεφωνικός για ποίο άμεση λύση στο προβλημα μου...πριν προβώ σε χρονοβόρες διαδικασίες με δικηγόρους και τα τιαύτα!! Το ξέρω πως σας κούρασα αλλά πραγματικά το πρόβλημα μου είναι τεράστιο...σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!


Επίσης θα ήθελα να συμπλήρώσω ότι ο τεχνικός διαπίστωσε ότι η 3η βαλβίδα <<έπαιζε>> μέσα στην φωλία της περισσότερο απο το κανονικό! Θα ήθελα επίσης να μάθω πού μπορώ να βρώ τους όρους της εγγύησης καθώς και την προέλευση της corolla μου καθώς κάπου διάβασα για παραγωσγ σε South Africa και έφριξα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-08, 00:57
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 409
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Wink

Πάρε ένα τηλέφωνο στην Εξυπηρέτηση Πελατών της ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ, και για να γίνει ενδελεχής έρευνα της υπόθεσης και για να πέσει το ανάλογο ξέχεσμα εάν και όπου χρειάζεται...
210-2808000 είναι το τηλέφωνο του
Γραφείου Εξυπηρέτησης πελατών της ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ.
Πάνος.
ΥΓ: Αν έχεις το όνομα του πραγματογνώμωνα (και των συνεργείων που σου έλεγαν ότι δεν έχεις πρόβλημα και που το έχεις τώρα), δώσε το μου με p.m. μήπως μπορέσουμε να το ψάξουμε διαφορετικά ...
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-08, 01:09
realpoisom Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 11-06-2008
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
realpoisom είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Θα με ενδιέφερε να μάθω εάν τα δικά σας corolla κρατάνε σταθερές στροφές γιατί πολύ αμφιβάλω οτί το <<έτσι κάνουν>> τα πολύστροφα είναι λόγια του αέρα, επίσης τώρα που το θυμάμε όταν ανέφερα για τα 700ml απώλειας λαδιού ο υπεύθυνος συνεργείου είπε...εεε έτσι <<τσιμπάνε>> αυτά στο λάδι, το δικό σας έτσι <<τσιμπάει>> ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-08, 01:36
Το avatar του χρήστη salonikios
salonikios Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-10-2007
Περιοχή: salonika
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 367
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
salonikios είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πω πω αδερφε ευχομαι με το καλο οσο πιο γρηγορα να βρεις το δικιο σου και να μη ταλαιπωρησαι τσαμπα.εμενα παντω μεχρι τα 45000 δε μου εχει καψει ποτε ουτε σταγονα.και αυτο για τις στροφες δηλαδη αν πατας εσυ σταθερα το γκαζι οι στροφες παιζουνε δηλαδη??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-08, 01:42
realpoisom Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 11-06-2008
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
realpoisom είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
μιλάω πάντα για τις στροφές στο ρελαντί οτι έπαιζαν αφού είχε ζεσταθεί...όταν πατούσα γκάζι ήταν όλα οκ! Σευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! το αμάξι το ζόριζες καθόλου μέχρι τα 45.000 ? εγω το ζώριζα πάντος αλλά και πάλι σε λογικά επίπεδα νομίζω...στην βδομάδα άντε να έκανα 2-3 αλλαγές σε κόφτες ή γενικά κοντά στης 6000 στροφές, όχι καθημερινα και συναιχόμνεα πράγματα δηλαδή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-08, 01:47
Το avatar του χρήστη salonikios
salonikios Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 07-10-2007
Περιοχή: salonika
Ηλικία: 36 male
Μηνύματα: 367
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
salonikios είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
με νορμαλ οδηγηση,καιγω που και που το ανοιγω λιγακι αλλα οχι και καθημερινα.κοιτα και μενα μεχρι να ζεσταθει το ρελαντι παιζει λιγακι αλλα μολις παρει λιγη θερμοκρασια ολα μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-08, 01:51
realpoisom Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 11-06-2008
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 15
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
realpoisom είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εμένα αφου είχε ζεσταθεί άρχιζε να τρεμοπαίζει σε σημείο όπου καταλαβαινες το αμάξι να τρέμει ολόκληρο έτοιμο να σβήσει και μετα γκάζωνε πάλι, διακύμανση απο 650-950 στρ/λ...τι να πείς...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-08, 01:56
Το avatar του χρήστη Janakas
Janakas Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 11-02-2005
Περιοχή: Αθήνα
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 2.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Janakas έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Σε ολους παιζει το ρελαντι μεχρι να ζεσταθει, αλλα αυτα τα πραγματα ειναι ανεπιτρεπτα και ανηκουστα..
Ακους εκει "ετσι κανουν τα πολυστροφα" ειναι αυτα λογια μαστορα σε εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια??

Κυνηγησε το φιλε και ευχομαι ολοψυχα να βρεις το δικιο σου, οχι καινουριο μοτερ, καινουριο αμαξι να παρεις (που λεει ο λογος). Καλη δυναμη και πιστευω οτι θα δικαιωθεις!
__________________
Μέρα χωρίς lift ίσον χαμένη μέρα!!!

..οταν μεγαλώσω θα γινω σαν το Ts του Corollapatra!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-08, 02:12
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από realpoisom Εμφάνιση μηνυμάτων
ερχόμενος ο εμπειρογνώμονας απο τα κεντρικά της toyota απευφάνθει ότι η ζημία δεν μπορεί δικαιολογηθεί μέσα στην εγγύηση λόγο του ότι η ζημία προκλήθηκε απο εμένα και είπε πως προέρχετε απο απώτομο κατέβασμα!!!! Εγώ ουδέποτε έκανα κάποιο κατέβασμα στο αμάξι που να μπορώ να το θεωρήσω <<απότωμο>>,
Φίλε φοβάμαι οτι θα δυσκολευτείς να βγάλεις άκρη. Αφού ο εμπειρογνώμονας έκρινε οτι η ζημία έγινε απο σένα, άντε να αποδείξεις ότι το αμάξι είχε ελάτωμα απο όταν το πήρες και ότι έγινε κάτη εκτίμηση στα προηγούμενα service. αν δεν έχεις έγγραφα απο α σερβις που να λένε οτι παρουσιάστηκαν αυτές οι ενδειξεις (αστάθεια ρελαντι, απώλεια λαδιού) αλλά θεωρηθηκαν λογικές, άντε να αποδείξεις οτι υπήρχαν αυτες οι δυσλειτουργίες...
Καλά θα ήταν τότε να πάρεις μια δεύτερη γνώμη απο άλλη αντιπροσωπεία, τώρα τα πράγματα είναι δύσκολα.
Στείλε μου σε pm τον αριθμό κυκλοφορίας σου, μήπως μπορέσω μάθω τίποτα...
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-08, 07:11
Nikos Offline:
Απλό Μέλος
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2.637
Ευχαρίστησε: 3
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 3 φορές σε 3 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 503
Nikos έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Στα service που έκανες, όταν τους ανέφερες για το ρελαντί το έγραφαν στις παρατηρήσεις κατώ χαμηλά στο δελτίο επισκευής;Όταν ήσουν Βόρεια Ελλάδα και πήγες σε κάποιο συνεργείο για να τσεκάρουν το ρελαντί σου άνοιξαν καρτέλα και έγραψαν στις παρατηρήσεις οτι είχες απώλεια λαδιού κοντά στα 700ml όπως μας ανέφερες;Αν ναί τότε έχεις κάποια στοιχεία που θα βοηθήσουν θετικά στην επικοινωνία που θα έχεις με την ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > SUPPORT

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Toyota Yaris 2006-2014 Bilstein b8 + eibach springs jimmys22 Αξεσουάρ και Ανταλλακτικά 0 08-11-18 13:33
Κλειδιά για Corolla 2006 tasosmos TOYOTA COROLLA E 12 9 18-03-16 20:12
cruise control για corolla D4D 2/2006 kostas kyr Corollaclub On Line Store. 2 07-06-14 23:07
Νέο Toyota Avensis Facelift 2006 pagalo CARINA - AVENSIS - CELICA - RAV4 10 25-02-07 13:49
Terra ή privilege? Χρώμα μπορντώ σε 5D ? testos TOYOTA COROLLA E 12 7 29-08-06 22:57



Page generated in 0,17314410 seconds (79,96% PHP - 20,04% MySQL) with 43 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:42.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)