Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

TOYOTA COROLLA 111(G6) 1996 >2002

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Το τιμόνι γρατζουνάει κατά την επαναφορά!
  #1  
Παλιά 15-07-16, 17:23
corolla92 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-12-2014
Μοντέλο: Corolla G6 1.6 VVT-i
Μηνύματα: 66
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 122
corolla92 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το τιμόνι γρατζουνάει κατά την επαναφορά!

Καλησπέρα

Εδώ και λίγο καιρό το τιμόνι της corolla κάνει ένα περίεργο ήχο σαν γρατζούνισμα όταν το στρίβω, κυρίως κατά την επαναφορά. Το κάνει σε συγκεκριμένα σημεία και δεν το κάνει κάθε φορά. Το κάνει ακόμα και όταν είμαι σταματημένος αλλά όχι πάντα.
Ακούγεται σαν να γδέρνει κάτι μέσα στην κολόνα του τιμονιού. Ένα περίεργο πράγμα. Σαν να θέλει γράσσο κάτι εκεί μέσα.
Όταν το κάνει το ακούω αλλά και το αισθάνομαι παράλληλα. Και στο τιμόνι αλλά και στο πεντάλ στο πόδι.
Δεν μπορεί να είναι κρεμαργιέρα γιατί δεν κάνει κρακ κρακ κρακ...κάνει γγγγγγγ σαν να γδέρνει κάπου, και ακούγεται όταν είσαι μέσα στο αμάξι όχι από έξω.
Μπορεί να μου πει κάποιος αν είχε παρόμοιο θέμα και τι μπορεί να είναι;
Επαναλαμβάνω! Το κάνει σε συγκεκριμένα σημεία όταν στρίβω το τιμόνι, κυρίως κατά την επαναφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-16, 18:18
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 52 male
Μηνύματα: 4.500
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
συνηθως ειναι το σπιραλ του τιμονιου που παει στον αεροσακο .. αυτο που κανει ειναι προειδοποιηση , μετα θα σταματησει η κορνα και θα αναψει λαμπακι αεροσακου
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-16, 18:38
corolla92 Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 13-12-2014
Μοντέλο: Corolla G6 1.6 VVT-i
Μηνύματα: 66
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 122
corolla92 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δηλαδή φίλε μου τι πρέπει να κανω για να το φτιάξω;
Κωδικός ανταλλακτικού;
Κόστος επισκευής περιπου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-16, 07:46
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα! δες εδω http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=16926&page=2
https://www.youtube.com/watch?v=8GMneO4884s
αυτος ο ηχος ειναι με ξηλωμενους σταυρους και γυρναει ελευθερα, οταν ηταν ολα πανω ηταν πολυ λιγοτερο.
Με λιγα λογια και καλα, ο αξονας τιμονιου εχει στο κατω μερος ενα ρουλεμαν, ΔΕΝ χρειαζεται να τα λυσεις ολα οπως εκανα εγω γιατι ΔΕΝ ηξερα τι ηταν! μπορεις να σκυψεις κατω απο το τιμονι να χωθεις δλδ στο χαλακι χαμηλα και να ριξεις καθαριστικο υγρο πχ αντισκουριακο και μετα βαλε και κανα γρασο.
Φωτος εχω και εδω http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=16926&page=3
ΑΝ ειναι αυτο το προβλημα θα λυθει, ΑΝ δεν ειναι τοτε θα ψαξεις για κατι αλλο.
Αυτο που λεω ειναι η ποιο φτηνη λυση και πολυ πολυ πιθανο να ειναι αυτο το προβλημα σου....
Εγω τοτε για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι απο το τιμονι το ειχα βγαλει πρωτα και γυριζα μονο τον αξονα.
Για να γυρναει ευκολα ειχα σηκωσει την μουρη του αυτοκινητου στον αερα σε τριποδακια.
Αμα θες να βγαλεις το τιμονι βγαζεις πρωτα το ρευμα απο την μπαταρια για να μην εχεις θεμα με τον αεροσακο.
Εγω το εχω ξηλωσει εχω αλλο τιμονι ποιο μικρο και δεν εχει τωρα.
Προτεινω ομως για να μην πεδευεσαι τσαμπα να ριξεις αντισκουριακο και γρασακι στο ρουλεμαν στο κατω μερος του αξονα του τιμονιου και μετα βλεπεις αν το κανει.

Επισης προσφατα ειχα αλλον εναν θορυβο οταν εστριβα σαν παλιοπορτα σκουριασμενη, αλλα εμοιαζε να ακουγεται στο χωρο του μοτερ στην κρεμαριερα καπου εκει ψηλα. Μια φορα που εγινε ηταν οι βιδες της θολομπαρας που πιανουν στον καθρεπτη του αυτοκινητου στο αμαξωμα δλδ και εβαλα αλλες εκανα μεγαλες τρυπες, γιατι ο αλλος μου ειχε βαλει λαμαρινοβιδες!!!! αυτες επαιζαν και η μπαρα 3 σημειων ετριζε εκει!
και την 2η φορα προσφατα νομιζα κρεμαριερα ή τιμονι και τελικα ειχε διαλυθει το αριστερο top mount!!!! (βαση αμορτισερ πλευρας οδηγου).
βεβαια ειχε χασει η ευθυγραμμιση και τραβουσε παραξενα το τιμονι αλλα επειδη ειχα αλλαξει ακρομπαρα δεν το ειχα καταλαβει αυτο, επειδη δεν ειχα ακομα κανει ευθυγραμμιση.

Δυστυχως αν δεν ειναι το ρουλεμαν πρεπει να κανεις δυσκολες δοκιμες. Τοτε που δεν ηξερα τι φταιει εκανα με τα βηματα τα εξης για ελεγχο.
1. Ξηλωμα τιμονιου για να σιγουρευτω οτι δεν φταιει κατι απο εκει, γυρνουσα τον αξονα με το χερι. Το εκανε παλι....
2. Ξηλωμα μεσα σταυρου δλδ αποσυνδεση αξονα. Τοτε ειδα οτι το κανει ο αξονας. Εβαλα παλι πανω το τιμονι.
3. Εβγαλα και τον εξω σταυρο αν και δεν ηταν αυτο υποχρεωτικο για να τον γρασαρω και να ελεγξω την κρεμαριερα αν στριβει καλα. Δλδ αν τριζει εκεινη κτλ.
4. Εβγαλα τον αξονα και τον πηρα στο χερι για να δω τι το κανει. Τοτε βρηκα το ρουλεμαν στο κατω μερος μεσα στην βρωμα!!! σκονες, χωματα, τριχες....
Το καθαρισα καλα και μετα εριξα αντισκουριακο πολλες φορες το σκουπισα οσο μπορουσα και στο τελος εβαλα γρασο.
Ολες οι δοκιμες με σβηστο αμαξι, και την μουρη του στον αερα σε τριποδακια.
Εχουν περασει ποσα χρονια απο τοτε δεν ξαναγινε αυτο το προβλημα. Αλλα τωρα που ξερω που ειναι το ρουλεμαν του ριχνω κανα γρασακι, εχει και σε σπρευ μορφη γρασο λιθιου.
ΠΡΟΣΟΧΗ αμα λυσουμε σταυρους, ΠΡΙΝ πρεπει να σημειωσουμε πως ηταν!!! εγω το κανω με μπλανκο με πινελακι και βγαζω και φωτος πριν για την θεση τους ακριβως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 16-07-16 στις 08:01.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA EDITIONS > COROLLA EDITIONS > TOYOTA COROLLA 111(G6)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα Toyota Corolla: η επαναφορά της ιστορικής επωνυμίας σηματοδοτεί και μια νέα εποχή NikiforosGT OFF TOPIC 7 25-02-19 20:28
Corolla ZZE111 1,4 G5 όχι σωστή επαναφορά τιμονιού στην ευθεία drummerhellas TOYOTA COROLLA 111(G6) 20 17-09-11 11:33
Το μνημόνιο των αντρών κατά των γυναικών! madvinegar OFF TOPIC 7 26-12-10 19:25
click κατά της πείνας Dr_G OFF TOPIC 12 14-11-07 13:23
Θορυβος Κατά Το Πάτημα Του Φρένου madvinegar SUPPORT 5 03-01-06 16:29



Page generated in 0,13619995 seconds (77,13% PHP - 22,87% MySQL) with 31 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:09.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)