Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 18-06-14, 21:08
Το avatar του χρήστη kostas_8
kostas_8 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-09-2011
Περιοχή: Αγια Βαρβαρα, Αιγαλεω
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 496
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
kostas_8 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξυ μας παντως, και εγω ειχα την εντυπωση οτι ειχαν βγει παρτιδες με ελαττωματικά πιστόνια, και οτι αυτος ηταν ο λογος που γινοταν το κάψιμο λαδιού και κατα συνέπεια χαλούσε ο κορμός.
Συγκεκριμένα οταν υπερκυβισα, φρόντισα να παραγγειλω εμβολα με τον καινουριο κωδικο (και τις πολλες τρυπες λαδιου), ωστε να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα καψει λαδι. Αυτο το διαπιστωσα και οταν εκανα συγκριση στα παλια μου εμβολα με τα καινουρια και οντως τα καινουρια ειχαν παραπανω τρυπες λαδιου.
Βεβαια, δεν μου ειχε καψει λαδι ουτε με τα παλια εμβολα, αλλα 1ον ειχε πολυ λιγα χιλιομετρα το αμαξι (45.000χιλ) και προσεχα τα σερβις ευλαβικά (σε αντιπροσωπία πηγαινα).

Το ερωτημα που προκύπτει ειναι το εξης.
Αν καταλαβα καλά, λέτε οτι δεν φταινε τα εμβολα, αλλα το λαθος ιξώδες. Δλδ αν καποιος εβαζε παντα 5/40 και προσεχε τα σερβις, δεν θα εκαιγε.
Τότε ποιος ο λόγος να βγουν καινουριου τυπου εμβολα? Για να καλυπτουν τις μ@λ@κιες των αντιπροσωπειών που βαζανε λάθος λάδι?

Και γιατι να μην εβγαζε η ΤΟΥΟΤΑ οδηγία συγκεκριμένη να μπαινει ΜΟΝΟ 5/40 σε αυτα τα μοτερ αντι να μπλέκει με αλλαγες κορμών, να βγαζει νέου τυπου εμβολα, εγγυήσεις κτλπ?

Δλδ να δεχτω οτι οι Ελληνικές αντιπροσωπίες ειναι για κλάμματα και βαζουν ό,τι να' ναι λαδια. Αλλά για να προβεί η ΤΟΥΟΤΑ σε παραγωγή νέου τυπου εμβόλου, και να βγει και οδηγια να σου αλλαζουν μπλοκ κτλπ, πιστευω οτι πρέπει να υπηρχε μεγαλυτερο προβλημα με το μοτερ σε πολλές χώρες (και όχι μονο θέμα με "λαθος ιξωδες") το οποίο το παραδέχτηκε η ιδια η ΤΟΥΟΤΑ και δεν εριξε το φταιξιμο στις αντιπροσωπίες και τα "μαστόρια"...
Δεν μπορει δλδ να βγαινανε κανουρια μοτερ και εμβολα μόνο για την Ελλάδα...

Σκέψεις κάνω. Δεν προσπαθω να δικαιολογήσω τιποτα. Απλά και εγω ειχα αλλη εντυπωση για το συγκεκριμενο θεμα.

Προσεξε ομως, εγω δεν ανεφερα οτι δεν υπηρχαν περιπτωσεις καψιματος, αλλα εφταιγε και το λαδι. Για να βγηκαν τα νεα πιστονια σαφως και καποιος λογος υπηρχε, αλλα οχι ρε φιλε οτι ειναι προβληματικα και τα μοτερ! Ελεος δηλαδη!

Και Γιαννη και οταν εφερες το Punto ημουν και το megane παλι εκει με τα 4,5 πατηματα. Απλα δεξου οτι καποια πραγματα δεν ειναι οπως τα λες η οπως τα διαβαζεις. Οσο για την ηλικια, το οτι εχουμε μια διαφορα 8 χρονια και δε μπορεις να συζητησεις "λογω ηλικιας" εκει σε συγχωρω εγω γιατι "δεν σε γνωριζω" και εισαι και μεγαλυτερος μωρε, κριμα ειναι.

Περαν αυτου Μιχαλη, και για να ξεμπερδευει λιγο το θεμα, αλλο το εχω κατι ελλατωματικο, στο αντικαθιστω για τον χψζ λογο και οκ εισαι ετοιμος γιατι υπηρξαν ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ με λαδοκαψιματα, και αλλο το προβληματικο δηλαδη το παιρνεις και σου καιει λαδι κατευθειαν, γιατι ειπαμε, σε αλλους δεν εχει καψει καν λαδι! Αλλα αυτο αρκετοι δε το καταλαβαινουν, και δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν, αλλα στην Ελλαδα και ανα τον κοσμο, υπαρχουν πολλοι ευκολοπιστοι και απο στομα σε στομα αναπαραγονται πολλες ασαφιες. Το θεμα ειναι οι πραξεις και τα αποτελεσματα τι δειχνουν. Αρα καταληγουμε στο ΝΑΙ, υπηρξαν περιπτωσεις με λαδοκαψιμο, οχι απαραιτητα σε ολους, αλλα ΟΧΙ, δεν ειναι προβληματικα τα μοτερ.
Απάντηση με παράθεση