PDA

Επιστροφή στο Forum : μυρωδια ασχημη στη καμπινα


alan
25-02-12, 19:33
Παιδιά καλησπέρα έχω το auris περίπου δυο μήνες και κατι, Το πρώτο μήνα το αυτοκίνητο μύριζε ωραία δηλαδή καινούργιο, Μετά άρχισε να μυρίζει άσχημα
Ανοίγω τη πόρτα και με παίρνει η μπόχα μάλλον απο το ντουλαπάκι,
Το air/contition το εχω βάλει μια δυο φορές απο 5 λεπτά για δοκιμή,
Στο μήνα πάνω είχα πάει αντιπροσωπεία μου αλλάξαν δαγκάνα καμιά ωρίτσα,
Και λέω εγώ μήπως μου άλλαξαν το φίλτρο καμπίνας να πηραν το καινούργιο και να βάλαν άλλο μάπα;;. Περιμένω τίς απαντήσεις σας.:?:

GiWrGoS@XXX
25-02-12, 19:58
Παιδιά καλησπέρα έχω το auris περίπου δυο μήνες και κατι, Το πρώτο μήνα το αυτοκίνητο μύριζε ωραία δηλαδή καινούργιο, Μετά άρχισε να μυρίζει άσχημα
Ανοίγω τη πόρτα και με παίρνει η μπόχα μάλλον απο το ντουλαπάκι,
Το air/contition το εχω βάλει μια δυο φορές απο 5 λεπτά για δοκιμή,
Στο μήνα πάνω είχα πάει αντιπροσωπεία μου αλλάξαν δαγκάνα καμιά ωρίτσα,
Και λέω εγώ μήπως μου άλλαξαν το φίλτρο καμπίνας να πηραν το καινούργιο και να βάλαν άλλο μάπα;;. Περιμένω τίς απαντήσεις σας.:?:αυτο που θα σου πω ειναι λιγο κουφο ... αλλα που ξερεις καμια φορα..,πριν δυο βδομαδες ο πατερας μου πηγε να βαλει μπροστα το avensis και μετα απο μερικα δευτερολεπτα ακουει ενα -γκαπ- στο χωρο της μηχανης ..ανοιγει καπω και βλεπει ποντικοκουραδα πανω στο καλυμα της μηχανης...καποιος ποντικος την ειχε αραξει μεσα στην ζεστα και φοβηθηκε μολις πηρε μπρος το αμαξι κι εφυγε ...Το θεμα ειναι οτι επεσε πανω στις τροχαλιες και εγινε κομματια αλλα δεν το ειδε ο πατερας μου... ,περνει το αμαξι και φευγει... ανοιγει το καλοριφερ......ΨΟΦΙΛΑ!!!!!!!!!!!! ΒΡΩΩΩΩΜΑ!!! ....Τοτε πηρε χαμπαρι τι εγινε κι αφου αφαιρεσε το πτωμα .. πηγε κι επλυνε την μηχανη ,εβαλε και καινουργιο αρωματικο στο αμαξι κι ολα καλα....

Απο κει και περα βρωμα μπορει να χεις απο πολυυυυ μαπα φιλτρο καμπινας... απο διαρροη βνζινης..... φαγωμενο συμπλεκτη... ή ελλατωματικο καταλυτη... εκτος αν καποιο καλωδιο ακουμπαει πανω στη μηχανη και καποια μονωση καιγεται... αλλες αιτιες δε μπορω να σκεφτω...

alan
25-02-12, 21:35
έχω κοιτάξει το χώρο του κινητήρα δεν υπάρχει κάτι το ύποπτο, καλώδιο, βενζίνη, καταλύτης, η συμπλέκτης, Το ποιό πιθανό να μυρίζει απο το φίλτρο καμπίνας, η κάποιο πλαστικό.

νικος82
25-02-12, 23:06
Ο φιλος tsport192 ειχε κανει εναν πολυ καλο οδηγο αλλαγης και συντηρησης.Θα επρεπε να δοκιμασεις να κανεις μια απολυμανση μαζι με μια αλλαγη φιλτρου καμπινας.Κυκλοφορουν απολυμαντικα σπρει καμπινας στο εμποριο.Αυτο που ειχε προτεινει o tsport192 το οποιο το δοκιμασα και εμεινα ευχαριστημενος ειναι της Valeo πρασινο ασπρο κουτι clim pur απολυμαντικο γυρω στα 10-12 ευρω.Ομως μην σε δωσουν αποσμητικο.επισης μαζι με αυτο παει πακετο η αλλαγη του φιλτρου για σπεσιαλ αποτελεσμα.Ενα ενεργου ανθρακα θα ηταν οτι καλυτερο.Κανει γυρω στα 40 ευρω γνησιο αλλιως ενα απλο γυρω στα 18 ευρω γνησιο ισως δεν θυμαμαι καλα.Το σπρει το βαζεις να ριχνει στη γριλια του φιλτρου μεσα με ανοιχτο ερ κοντισιον,φουλ κρυο αερα,ανακυκλωση,ανοιχτα παραθυρα,συχνες αλλαγες της ροης αερας ποδια-παρμπριζ κτλπ ωστε να παει παντου ο αερας και το αφηνεις να τελειωσει.Μετα περιμενεις ακομα 15-20 λεπτα να καθαρισει τελειως η ατμοσφαιρα και εισαι ετοιμος...Δοκιμασε το.Ειναι καλο και για την υγεια μια απολυμανση.Ελπιζω να δεις διαφορα μεγαλη!!!

panosg28
26-02-12, 14:23
έχω κοιτάξει το χώρο του κινητήρα δεν υπάρχει κάτι το ύποπτο, καλώδιο, βενζίνη, καταλύτης, η συμπλέκτης, Το ποιό πιθανό να μυρίζει απο το φίλτρο καμπίνας, η κάποιο πλαστικό.

ανοιξε το κατω ντουλαπακι του συνοδηγου.με θαρρος και δυναμη πιας΄το απο κατω και κανε μια αποτομη προς τα επανω να ξεκουμπωσει μετα κανε το λιγο κατω και βγαλε το. μεσα θα δεις ενα ορθογωνιο πορτακι ξεκουμπωσε το και τραβα το φ.καμπινας να δεις αν εχει ακαθαρσιες ποντικου η τον ποντικο τον ιδιο!!!!!!! κοιταξε μηπως το εχει φαει γιατι τοτε μπορει να εχει περασει και μεσα!!!!! να ξερεις παντος την ανακυκλωση αερα παντα να την εχεις κλειστη

NikiforosGT
26-02-12, 17:16
ετσι εψαχνα και εγω μια φορα και εφαγα τον τοπο! και τελικα ειχα πατησει σκ@#$ σκυλου και ειχαν κολλησει στα πενταλια! πωπω λεμε βρωμαααααααααααΑ!!!!!

alan
26-02-12, 19:49
Σήμερα έβγαλα το φίλτρο καμπίνας, απλό φίλτρο χάρτινο είναι,
Ασπρο είναι φαίνεται καθαρό δεν έχει βρωμιές, Βάζω πολλές φορές τον αέρα ανακύκλωσης,μπορεί να μυρίζει απ αυτό όπως λέει ο panosg28.

Thanasis_corolla
26-02-12, 20:30
Ας ριξω και εγω μια ιδεα:mrgreen: Σε αυτοκινητο γνωστου μου λογω κακης στεγανοποιησης εμπαζε νερα το πορτμπαγκαζ με αποτελεσμα με τις βροχες των προηγουμενων εβδομαδων να γεμισει ο χωρος της ρεζερβας, το πορτμπαγκαζ και το νερο να εισχωρησει στο χωρο της καμπινας. Και μετα απο καποιες μερες αρχιζε να μυριζει η καμπινα απο τα στασιμα νερα. Αν και κανουριο το τουτου σου ριξε μια ματια!

alan
26-02-12, 21:13
θα κοιταξω και το πορτμπαγκαζ, ολα ειναι πιθανά.

νικος82
26-02-12, 23:02
μην ανοιξεις το ντουλαπακι οπως λενε τραβώντας το.εχει στο πλαι βιδακι.το βγαζεις και εισαι ετοιμος.αν δεν εχεις αλλαξει το φιλτρο ποτε αλλαξε το.κανει καλο για την υγεια σου προπαντος μιας και ολος ο αερας και το χειμωνα περναει απο εκει και το καλοκαιρι με το ερ κοντισιον περναει.ειναι σχετικα φθηνο.αν δεν υπαρχουν ουτε εκεινα τα λιγα που σου εγραψα πιο πανω πανε με το παλιο σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα αυτοκινητων και ισως βρεις και ιμιτασιον.

agapiou
26-02-12, 23:48
2 μηνών είναι το αμάξι. Είναι πολύ νωρίς για να αλλάξει το οτιδήποτε πάνω του. Θα πρότεινα αυτό που είπε ο νικος82 (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=37866) στο 1ο του σχόλιο...Εφόσον δε βρεις από που μπορεί να προέρχετα η μυρωδιά.

alan
27-02-12, 11:27
οταν εβγαλα το ντουλαπάκι πρωτα ξεκούμπωσα τον αποσβεστήρα (αμορτισεράκι) δεν εχει βιδα απλα το ξεκουμπωνεις και μετα τράβηξα το ντουλαπάκι προς τα πανω και βγηκε, το δειχνει στο βιβλίο οδηγιων χρησης.

Bill_corolla
27-02-12, 14:27
Ας ριξω και εγω μια ιδεα:mrgreen: Σε αυτοκινητο γνωστου μου λογω κακης στεγανοποιησης εμπαζε νερα το πορτμπαγκαζ με αποτελεσμα με τις βροχες των προηγουμενων εβδομαδων να γεμισει ο χωρος της ρεζερβας, το πορτμπαγκαζ και το νερο να εισχωρησει στο χωρο της καμπινας. Και μετα απο καποιες μερες αρχιζε να μυριζει η καμπινα απο τα στασιμα νερα. Αν και κανουριο το τουτου σου ριξε μια ματια!

Το ίδιο προβλημα έχω και εγώ, μπαίνει νερό στον χώρο της ρεζέρβας. Ευτυχώς μικρή ποσότητα!

panosg28
27-02-12, 16:31
Το ίδιο προβλημα έχω και εγώ, μπαίνει νερό στον χώρο της ρεζέρβας. Ευτυχώς μικρή ποσότητα!
αν σου εχει μπει νερο θα εχουν υδροστατισει και τα φαναρια σου πισω αντε σε toyota να βγαλουν φωτο εχουν βγει βελτιωμενα σφουγγαρακια στα πισω φαναρια αν βεβαια σου εχει βαλει απο εκει!!!

Bill_corolla
27-02-12, 21:04
Δεν υπάρχει θέμα στα ή με τα φανάρια. Πιθανόν το νερό μπαίνει από τα λάστιχα που έχουν οι δύο τρύπες στον χώρο της ρεζέρβας ή από την κόλληση εκεί γύρω. Δεν είναι πολύ και δεν το δίνω ιδιαίτερη σημασία.

skour
27-02-12, 21:19
Δεν υπάρχει θέμα στα ή με τα φανάρια. Πιθανόν το νερό μπαίνει από τα λάστιχα που έχουν οι δύο τρύπες στον χώρο της ρεζέρβας ή από την κόλληση εκεί γύρω. Δεν είναι πολύ και δεν το δίνω ιδιαίτερη σημασία.

Φιλε μου και το δικο μου ειχε μαζεψει νερο σε αυτο το σημειο και δεν εφταιγαν οι ταπες αλλα το λαστιχο γυρω γυρω απ'το πορτ μπαγκαζ.Για να δεις αν οντως φταιει το λαστιχο αυτο, ριξε νερο με ενα λαστιχο γυρω γυρω απ΄το πορτ μπαγκαζ και αν παρει νερο μεσα αυτο θα φταιει.Γνωμη μου αν θελει αλλαγμα αλλαξε το,δεν ειναι ακριβο,γιατι θα σου πεταξει σκουρια απο μεσα.

alan
28-02-12, 13:32
κοίταξα πόρτπαγκάζ δεν βάζει νερό απο πουθενά, στεγνό στεγνότατο και μονωμένο καλά, Συμπέρασμα πιθανή αιτία μυρωδιάς η χρησιμοποίηση αέρα ανακύκλωσης, Δεν τη έβαλα δυο μέρες και η μυρωδιά τείνει να εξαφανιστεί έριξα και λίγο αποσμητικό. Πάντως εγω σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.... Θα ξαναγράψω με θέμα γρίλλιες εξαερισμού-αερισμού.

christos-kyrg
28-02-12, 13:47
Και εγώ έχω θέμα μυρωδιάς με το που ανοίξω το αιρ κοντίσιον( αν και το φίλτρο καμπίνας είναι καινούριο. Προφανώς χρειάζεται καμία απολύμανση, πριν λίγο καιρό μου είχε βάλει ο μηχανικός μου ένα υγρό κάπου εκεί που βρίσκεται και το φίλτρο καμπίνας κάτω από το ντουλαπάκι και ήταν όλα κομπλέ. αλλά μόλις τελείωσε η επίδραση του άρχισε η μυρωδιά. Τι να πω μπορεί να έχει κάποιο θέμα με τα φίλτρα που χρησιμοποιούν:?:

corollapatra
28-02-12, 14:09
Το μέλος tsport192 (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=6007) έχει φτιάξει έναν πολύ ωραίο και κατατοπιστικό οδηγό για τον καθαρισμό και την απολύμανση του κλιματιστικού για Corolla E12. Ο οδηγός βρίσκεται εδώ (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=21633). Λίγο-πολύ το ίδιο ισχύει και για το Auris, απλά δε ξέρω εάν το φίλτρο καμπίνας βρίσκεται στην ίδια θέση...

christos-kyrg
28-02-12, 14:38
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που αναγράφονται στον οδηγό του μέλους tsport 192!!!