PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριγμοι και τροποι αντιμετωπισης


gtsoum
26-11-08, 13:17
Αν και δεν εχει αναφερθει σε καποιο topic ειμαι σιγουρος οτι ολοι οι κατοχοι του auris θα εχουν καποιο παραπονο απο την ποιοτητα των πλαστικων της κεντρικης κονσολας ( της λεγομενης γεφυρας ). Η ποιοτητα των πλαστικων και η συναρμολογη τους θα μπορουσε να ειναι πιο καλη συνολικα ειδικα απο μια εταιρεια οπως η toyota. Αναρωτουμενος τι μπορω να κανω για να σταματησω καποιους μικροτριγμους εστειλα mail στην toyota hellas και μου απαντησε πως υπαρχει ενα κιτ το οποιο προσφερει η εταιρεια και λεγεται Noise Reduction Kit. Ειναι ενα αφρωδες υλικο το οποιο μπαινει αναμεσα στα πλαστικα και σταματαει καθε τριγμο. Μου το τοποθετησαν σε μια ωρα περιπου (χωρις φυσικα κανενα κοστος) και πλεον εφυγε το μοναδικο παραπονο που ειχα απο το αμαξι ( μικροτριγμοι). Οποτε οποιος αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα δεν εχει παρα να απευθυνθει στην αντιπροσωπεια.

ΥΓ : Ενδεχεται σε καποιες αντιπροσωπειες να σας πουνε οτι δεν γνωριζουν κατι αλλα να επιμεινετε να επικοινωνησουν με την toyota ( το ιδιο επαθα και εγω ).μαλιστα υπαρχει κωδικος ανταλλακτικου για το συγκεκριμενο kit. Μπορω να σας πω σε ποια αντιπροσωπεια πηγα αλλα μονο με pm , μην φανει πως κανω διαφημιση καποιας.

:jumpers

corollapatra
26-11-08, 13:31
Αυτό το kit που λες είναι μόνο για το Auris; Για να το τοποθετήσουν σου λύσανε την κεντρική κονσόλα; Ρωτάω γιατί και στα Ε12 υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τριγμών από τα πλαστικά και θα βοηθούσε κάτι τέτοιο. Εάν έχεις και τον κωδικό του ανταλλακτικού θα μας εξηπηρετούσες πάρα πολύ, πιθανόν να αναγράφεται στο παραστατικό που σου κόψανε στην αντ/πεία (επαν σου κόψανε)...

gtsoum
26-11-08, 13:47
Αυτό το kit που λες είναι μόνο για το Auris; Για να το τοποθετήσουν σου λύσανε την κεντρική κονσόλα; Ρωτάω γιατί και στα Ε12 υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τριγμών από τα πλαστικά και θα βοηθούσε κάτι τέτοιο. Εάν έχεις και τον κωδικό του ανταλλακτικού θα μας εξηπηρετούσες πάρα πολύ, πιθανόν να αναγράφεται στο παραστατικό που σου κόψανε στην αντ/πεία (επαν σου κόψανε)...

Δυστυχως κωδικου ανταλλακτικου δεν εχω , ουτε μου κοψανε καποιο παραστατικο , ουτε ξερω αν κανει στην Ε12 μιας και επικοινωνησα σαν κατοχος auris. βεβαια επειδη το ειδα το κιτ δεν αναφεροταν πουθενα οτι ειναι για auris και ειναι ενα αφρωδες υλικο που θεωρητικα μπαινει σε οποιοδηποτε αμαξι. Για το auris χρειαζοταν να βγαλουν τα πλαινα της κονσολας (ειναι πολυ απλη διαδικασια , φαντασου οτι αυτα βγαινουν οταν αλλαζεις στερεοφωνικο) και σε καμια περιπτωση δεν ακουμπησαν το ταμπλο του αυτοκινητου. Κανε ενα κοπο να παρεις ενα τηλεφωνο , εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα . Αν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ του μηχανικου σε Pm με τον οποιο μιλησα και με εξυπηρετησε αψογα.

corollapatra
26-11-08, 13:49
Δυστυχως κωδικου ανταλλακτικου δεν εχω , ουτε μου κοψανε καποιο παραστατικο , ουτε ξερω αν κανει στην Ε12 μιας και επικοινωνησα σαν κατοχος auris. βεβαια επειδη το ειδα το κιτ δεν αναφεροταν πουθενα οτι ειναι για auris και ειναι ενα αφρωδες υλικο που θεωρητικα μπαινει σε οποιοδηποτε αμαξι. Για το auris χρειαζοταν να βγαλουν τα πλαινα της κονσολας (ειναι πολυ απλη διαδικασια , φαντασου οτι αυτα βγαινουν οταν αλλαζεις στερεοφωνικο) και σε καμια περιπτωση δεν ακουμπησαν το ταμπλο του αυτοκινητου. Κανε ενα κοπο να παρεις ενα τηλεφωνο , εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα . Αν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ του μηχανικου σε Pm με τον οποιο μιλησα και με εξυπηρετησε αψογα.
Αν μπορείς στείλε μου αυτά τα στοιχεία με p.m. Σε ευχαριστώ.

corollapatra
26-11-08, 14:48
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για αυτό το θέμα στην αντιπροσωπεία που ο φίλος gtsoum (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=9120) πήγε και του το τοποθέτησαν. Το kit αυτό λοιπόν δεν είναι για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο και κάνει για όλα τα υπόλοιπα. Ουσιαστικά πρόκειται για κάποια σφουγκαράκια που τα τοποθετούν στα σημεία όπου εντοπίζεται το πρόβλημα σε κάθε περίπτωση. Το κακό είναι ότι δεν το διαθέτουν ως ανταλλακτικό προκειμένου να το βάλουμε μόνοι μας και να γλιτώσουμε το κόστος της τοποθέτησης αλλά το έχουν μόνο για εσωτερική διακίνηση και χρήση... Του ζήτησα να μου πει μία ενδεικτική τιμή για ένα Ε12. Αφού θεωρήσαμε ότι στα περισσότερα Ε12 οι τριγμοί προέρχονται από το σημείο του R/CD και ότι εκεί θα μπει το υλικό αυτό μου είπε ότι για μία τέτοια να υπολογίζουμε γύρω στα 100-110 ευρώ!!! Εάν πρέπει να λύσουν και άλλα μέρη (ταμπλό κ.λ.π.) το κόστος θα ανέβει...

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η αντικατάσταση εντάσεται στην εγγύηση μόνο τα τρία πρώτα χρόνια.

madvinegar
26-11-08, 16:10
Τοσο καλα δλδ....

Fanis
26-11-08, 16:46
το υλικο που βαζουν λεγεται αρμαφλεξ και υπαρχει σε πολους τυπους και θα το βρειτε σε διαφορετικα παχη πυκνώτητες και με κολα η χωρις.

σιγουρα θα το βρειτε σε μαγαζια με υδραυλικα ανταλλακτικα και σε μαγαζια οπως ο Λιοννης στον Πειραια .θα κοιταξω να βρω ενα τηλ του παντως εγω στο μαγαζι εχω.

Nikr
26-11-08, 16:50
Ακόμα και το αρμαφλεξ που τυλίγουν τις σωλήνες κάνει γι αυτή τη δουλειά.
1 ευρώ το μέτρο έχει.
Όπου και να πάτε θα το βρείτε, αν δεν υπάρχει με κόλλα πάρτε μια UHU.
Βέβαια χρειάζεται χρόνος για το λύσιμο του σημείου που τρίζει, αλλά να δώσεις και ένα κατοστάρικο γι αυτή τη δουλειά, πολλά φαίνονται...
Χρειάζεται επίσης ένα καλό ψαλίδι και λίγα εργαλειάκια.


.

gtsoum
26-11-08, 16:55
Παντως οποιος θελει εχω καποια pdf της toyota με οδηγιες για το auris πως λυνεται η κονσολα ( πχ αν θελει καποιος να βαλει αλλo ραδιocd ) .Στις φωτογραφιες φενεται ιδιαιτερα ευκολο για οποιον πιανει το χερι του. Λογικα θα εχει και την corolla.

ALIEN-3-
26-11-08, 17:04
Είχα πάει στην Toyota στην Σερρες τον Μάρτιο και τους το ζήτησα να μου το βάλουν και με κορόιδευαν λέγανε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο .Μόλις ξανά ανέβω απάνω θα περάσω μια βόλτα να μου το βάλουν

Παντως οποιος θελει εχω καποια pdf της toyota με οδηγιες για το auris πως λυνεται η κονσολα ( πχ αν θελει καποιος να βαλει αλλo ραδιocd ) .Στις φωτογραφιες φενεται ιδιαιτερα ευκολο για οποιον πιανει το χερι του. Λογικα θα εχει και την corolla.
Εγω ενδιαφέρομαι πάντως ,μπορείς να το ανεβάσεις πουθενά να το κατεβάσουμε?

FANOULA
26-11-08, 17:47
Παντως οποιος θελει εχω καποια pdf της toyota με οδηγιες για το auris πως λυνεται η κονσολα ( πχ αν θελει καποιος να βαλει αλλo ραδιocd ) .Στις φωτογραφιες φενεται ιδιαιτερα ευκολο για οποιον πιανει το χερι του. Λογικα θα εχει και την corolla.

Αν δεν σου είναι κόπος…
που τα βρήκες μήπως έχει και για άλλα μέρη όχι μόνο για την κονσόλα…

nipponpower
26-11-08, 23:58
Καλο φαινεται αλλα 100 Ευρω ειναι παρα πολλα. Αμα βρουμε το υλικο που βαζουν στο εμποριο, τοτε το βαζουμε μονοι μας και θα μας ερθει τσαμπα η δουλεια.

gtsoum
27-11-08, 09:24
http://techdoc.toyota-europe.com/

1.Καντε register , ειναι εντελως δωρεαν , γυριστε το στα ελληνικα , και πηγαινετε στο tab επισκευη
2.Κατω απο το δωρεαν προσβαση , στο εγχειριδιο για τα αξεσουαρ εχει pdf με αναλυτικες οδηγιες πως να εγκαταστησεις/αλλαξεις αρκετα πραγματα. Για το auris εχει αρκετα, φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει για corolla και αλλα μοντελα.

FANOULA
27-11-08, 20:35
http://techdoc.toyota-europe.com/

1.Καντε register , ειναι εντελως δωρεαν , γυριστε το στα ελληνικα , και πηγαινετε στο tab επισκευη
2.Κατω απο το δωρεαν προσβαση , στο εγχειριδιο για τα αξεσουαρ εχει pdf με αναλυτικες οδηγιες πως να εγκαταστησεις/αλλαξεις αρκετα πραγματα. Για το auris εχει αρκετα, φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει για corolla και αλλα μοντελα.


πολυ καλο.........

giannis_k1452
28-11-08, 13:32
Πολύ καλό το site φίλε gtsoum