Untitled Document

Καλωσήλθατε στα CorollaClub Forums.

Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! . H εγγραφή σας στην online κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να κατεβάσετε αρχεία, φωτογραφίες και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας.. H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη, Γίνε και εσύ μέλος του CorollaClub Forums σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλώ επικοινωνείστε μαζί μας.
Καλώς ορίσατε στο φόρουμ μας !!!
Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Γνωσιακή Βάση Δεδομένων

Γνωσιακή Βάση Δεδομένων Μία πολυ καλη προσπαθεια ωστε να μπορειτε να βρειτε ευκολα αυτο που θελετε και ετσι να ειμαστε πιο ενημερωμενοι .

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
πολλαπλασιαστης 2ου κυλινδρου
  #1  
Παλιά 11-04-16, 10:28
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 149
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
πολλαπλασιαστης 2ου κυλινδρου

καλημέρα και καλή εβδομάδα

το σαββατοκυριακο που μας περασε και συγκεκριμενα σαββατο μου αναψε η ενδειξη check engine στο corolla μου μοντελο 2008 1600cc. νομιζω κινητηρας Ε12. στην οδηγηση δεν παρουσιασε κανενα προβλημα που να με κανει να υποψιαστω κατι! το εσβησα με αφαιρεση πολου και για μια μερα δεν αναψε ξανα! κυριακή ομως το ξαναβλεπω αναμενο και κατα την πορεια της οδηγησης! αφου ελεγξα μεχρι και ταπα ρεζερβουαρ, το αφησα ετσι! σημερα το πρωι ειχε ξανασβησει! το παιρνω και το παω στην τουοτα για ελεγχο! το πορισμα ηταν ο πολλαπλασιαστης 2ου κυλινδρου με κωδικο ανταλλακτικου 90919-02258. το κοστος ειναι στα 132,60.
οι σκεψεις μου τωρα ποιες ειναι???
ο ελεγκτης που το ειδε στο διαγνωστικο και εβγαλε τον πολλαπλασιαστη μπροστα μου, μου ειπε πως δεν ειναι οτι δεν δουλευει, λειτουργει κανονικα αλλα δεν δινει σημα στον εγκεφαλο για να περασει το τεστ!
ο υπευθυνος που δεν το ειδε καθολου ομως μου ειπε πως καποια στιγμη θα σε αφησει!
και ερωτω! ειναι δυνατον να μη δουλευει σωστα και να αναβει στην πορεια χωρις να εχω ουτε κομπιασμα ουτε ρεταρισμα ουτε τιποτα?παρα μονο το λαμπακι?
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-16, 13:11
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 21-10-2003
Μοντέλο: LEXUS IS 200
Περιοχή: Nikaia
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 4.499
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός Fanis είναι ένας φάρος φωτός
ναι ειναι συνηθισμενο προβλημα αυτο με τους πολλαπλασιαστες ..απλα πολλες φορες εχω δει να μην σφιγγουν καθολου σχεδον τα μπουζι και να βγαινει η θερμοκρασια επανω και να ζεσταινει το πολλαπλασιαστη και να κλεινει απο υπερθερμανση ..

δοκιμασε παγωμενο να σφιξεις τα μπουζι οχι πολυ δυνατα θελει 20Nm μονο η αλλιως με μια καστανια να την πιανεις στην μεση και φυσικα να δεις την κατασταση των μπουζι ..
__________________
WEBSITE ADMIN τηλ 2104256663

Η διαφορα μεταξυ ενος αντρα και ενος παιδιου ειναι......το μεγεθος των παιχνιδιων..


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-17, 10:17
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 149
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
ολα καλά με τον 2ο πολλαπλασιαστή τον αλλαξα στα 100€ σε εξωτερικο συνεργειο και ημουν ΟΚ.
Σήμερα όμως, σχεδον ενα χρονο απο την ημερα που αλλαξα τον 2ο, μου αυτοκτονησε και ο 4ος. Γιατί με τιμωρεί ετσι? Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο το πραγμα? Στο αυτοκινητο συμπεριφερομαι αψογα, ηρεμα χωρις πιεση αφου το εχω για την οικογενεια μου.
Μηπως ευθύνεται κατι αλλο και μου καιει πολλαπλασιαστές? εχω παρατηρησει πως και τις 2 φορες που ειχα το προβλημα αυτο, ειχα βάλει βενζίνη απο βενζινάδικο που δεν ειχα ξαναβάλει(βάζω πάντα απο το ΕΚΟ της γειτονιάς μου). Την πρωτη φορα ήταν απο βενζιναδικο ελιν στην επαρχια και τη δευτερη απο aegean στην αθηνα. Τοσο τυχερός ειμαι που πετυχα το πιο βρωμικο καυσιμο?
Φανη δεν σε ευχαριστησα την πρωτη φορα, σε ευχαριστώ τωρα εστω και καθυστερημενα και να σου πω πως το ανεφερα για τα μπουζι στο συνεργειο μου και εγινε με τις οδηγιες σου το σφιξιμο
να αναφερω μονο οτι εχω 107000χλμ και στα τελευταια 7000 εχω το προβλημα αυτο.
εχουν ημερομηνια ληξης?
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-17, 14:33
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Στο αυτοκίνητο βλέπεις κάποια διαφορά πχ μπουκώματα,κοψίματα,να μην τραβάει κτλ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-17, 06:52
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Σου κάνει κοψίματα- ρεταρισμα ή απλά έχεις λαμπάκι check?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-17, 11:49
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 199
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djgas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα καλά με τον 2ο πολλαπλασιαστή τον αλλαξα στα 100€ σε εξωτερικο συνεργειο και ημουν ΟΚ.
Σήμερα όμως, σχεδον ενα χρονο απο την ημερα που αλλαξα τον 2ο, μου αυτοκτονησε και ο 4ος. Γιατί με τιμωρεί ετσι? Σε τι μπορει να οφειλεται αυτο το πραγμα? Στο αυτοκινητο συμπεριφερομαι αψογα, ηρεμα χωρις πιεση αφου το εχω για την οικογενεια μου.
Μηπως ευθύνεται κατι αλλο και μου καιει πολλαπλασιαστές? εχω παρατηρησει πως και τις 2 φορες που ειχα το προβλημα αυτο, ειχα βάλει βενζίνη απο βενζινάδικο που δεν ειχα ξαναβάλει(βάζω πάντα απο το ΕΚΟ της γειτονιάς μου). Την πρωτη φορα ήταν απο βενζιναδικο ελιν στην επαρχια και τη δευτερη απο aegean στην αθηνα. Τοσο τυχερός ειμαι που πετυχα το πιο βρωμικο καυσιμο?
Φανη δεν σε ευχαριστησα την πρωτη φορα, σε ευχαριστώ τωρα εστω και καθυστερημενα και να σου πω πως το ανεφερα για τα μπουζι στο συνεργειο μου και εγινε με τις οδηγιες σου το σφιξιμο
να αναφερω μονο οτι εχω 107000χλμ και στα τελευταια 7000 εχω το προβλημα αυτο.
εχουν ημερομηνια ληξης?
Κοψίματα και μπουκώματα έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-17, 09:57
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 149
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
παιδια δεν εχει κανενα συμπτωμα! το μονο που αντιλήφθηκα και χωρις να ειμαι βεβαιος γιατι μπορει να ειναι η ιδεα μου, ειναι οταν ειμαι σταματημενος στο ρελαντι και παταω αποτομα γκαζι, ενα ανεπαίσθητο κομπιασμα στις πρωτες (μεχρι 100) στροφες.
κατα καιρους ομως παρατηρουσα στο φαναρι πως οταν ειμαι σταματημενος, το ρελαντι να κανει συνεχως διορθωσεις. συχνα οταν σταματουσα εκανε βυθιση και επανερχοταν στα φυσιολογικα. δεν ειχα δωσει σημασια ομως

την πρωτη φορα με τον πρωτο πολλαπλασιαστη ημουν εθνικη. εκεί υπηρχε κομπιασμα στην επιταχυνση. τωρα τιποτα!
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-17, 15:54
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 149
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εχω απαντησει 3 φορες και δεν υπαρχει η απαντηση μου. μηπως συμβαινει κατι με το site?

δεν εχει συμπτωματα το αυτοκινητο φιλε μου. και μαλιστα μολις αναψε το λαμπακι εβαλα 100αρα βενζινη και μεχρι να κανω 5 χλμ ειχε σβησει. απο τη μνημη ειδαμε οτι ηταν πολλαπλασιαστης 4ου.
σαν συμπτωμα να αναφερω πως οταν ηταν το λαμπακι αναμενο το μονο που καταλαβα (αν δεν ηταν η ιδεα μου) πως απο ρελαντι πατωντας αποτομα γκαζι σαν να δισταζε λιγο στην αρχη να ανεβασει στροφες!
παντως γενικα τον τελευταιο καιρο παρατηρω πως στα φαναρια οταν σταματαω και βγαζω ταχυτητα, το ρελαντι κανει διορθωσεις συνεχεια. πολλες φορες κανει αποτομο βυθισμα στις στροφες και επανερχεται στο φυσιολογικο.
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-18, 10:17
Το avatar του χρήστη djgas1
djgas1 Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 26-02-2013
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 146
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 149
djgas1 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
εδω ειμαι παλί!
μετα την αλλαγη του 2ου και 4ου πολλαπλασιαστη, σήμερα το πρωι μετα απο 5000χλμ περιπου εχω παλι check engine αναμενο. κανενα συμπτωμα στο αυτοκινητο. μου εχουν μεινει 2 πολλαπλασιαστες για αλλαγη. πιθανολογω πως οφειλεται στον πολλαπλασιαστη το νεο check. Ο γιαπωνεζος μου εχει ημερομηνια ληξης στους πολλαπλασιαστες? θα παω το απογευμα στο διαγνωστικο να επιβεβαιωσω. να τους αλλαξω και τους 2 που εμειναν να τελειωνω? τι στο καλο φταιει και καιγονται ετσι? που μπορει να οφειλεται? το σφιξημο των μπουζι εγινε μπροστα μου και συμφωνα με τις οδηγιες του fanis. υπαρχει πιθανοτητα να φταινε τα μπουζι? φοραω ιριδιου, τα αλλαξα στις 90000χλμ περιπου προληπτικα. ειμαι να σκασω.

καμια γνωμη? σας φαινεται φυσιολογική φθορά η πρεπει να ψαχτω περισσοτερο?
__________________
1ο μου αμαξι: STARLET 1300 EP82. εχει 680.000 χλμ. και κινειται απροβληματιστα χωρις να καιει σταγονα λαδι....δεν εχει ακουμπησει ακομη χερι την μηχανη του!!!
2ο μου αμαξι: IMPREZA WRX μοντ 2002. στα 6 χρονια που το ειχα, εκανε 97.000 χλμ καιγοντας βενζινη που αντιστοιχει στην αγορα 6 corolla(1600).
3ο μου αμαξι: COROLLA LUNA 1.6 μοντ 2007. αγοραστηκε με 60.000 χλμ τώρα εχει 120.000 χλμ και λειτουργει οικονομικα και απροβληματιστα

corolla
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Επιστροφή   CorollaClub Forums > COROLLA CLUB > Γνωσιακή Βάση Δεδομένων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία
Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καμμενος Πολλαπλασιαστης Ε12 corollakias1.6 TOYOTA COROLLA E 12 1 09-09-14 10:51



Page generated in 0,15497589 seconds (81,66% PHP - 18,34% MySQL) with 42 queries
Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:57.
Συνολικές Εμφανίσεις:
Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα | Δείτε τους υπεύθυνους των forums



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.6.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
All modifications are copyrighted to their respective owners.
CorollaClub Copyright © 2003-2012 BlueChris
www.corollaclub.com
Powered by psiStats 2006 v
Copyright © Anthony Kanevsky (aka Psionic Vision)