Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 22-01-14, 01:02
isidorosss Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 22-01-2014
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
isidorosss είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Έβαλα στο δικό μου Auris 1,33 μοντέλο 2009 σε αντιπροσωπεία το σύστημα της Viale. Το έβαλα στα 45000km πριν περίπου 2 χρόνια. Τώρα είμαι στα 77000km. To αμάξι πάει τέλεια. Όπως προαναφέρθηκε σαν να βάζεις την καλύτερη 100αρα βενζίνη. Το κόστος ήταν ~2200€. Δεν ξέρω αν έχει πέσει. Και τότε στην αντιπροσωπεία βάζανε μόνο αυτό. Μόλις ξεκίνησαν να το τοποθετούν. Είχα κάνει έρευνα και είδα ότι το Viale υγρού ψεκασμού όντως ήταν πανάκριβο και έξω και ότι καλύτερο LPG σύστημα υπήρχε. Οπότε δεν κόλλησα στη διαφορά γιατί στα 2 χρόνια το έχω κάνει απόσβεση. Τι σημασία έχει αν το αποσβέσεις στον 1 χρόνο ή στα 2; Τουλάχιστον έχω εγγύηση και ξέρω ότι κάποιος φίλος με Auris που έβαλε εκτός αντιπροσωπείας έμεινε με τις βαλβίδες λιωμένες σαν βούτηρο. Πολύ μεγαλύτερη η ζημιά. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα το πληρώσεις. Όταν το πήγα για εγκατάσταση ή αντιπροσωπεία έκανε μετρήσεις στην απόδοση του κινητήρα, τις έστειλε στα κεντρικά, πήρε έγκριση ότι είναι εντάξει και ανάλογα κάνανε τις ρυθμίσεις τους. Δεν έχουν άδεια εγκατάστασης αλλά πέρνουν από εξωτερικό συνεργάτη. Για μένα δεν έχει σημασία γιατί μου φάνηκε και μου φαίνεται ότι ξέρουν τι κάνουν. Η γραπτή εγγύση είναι για 3 χρόνια ή ως τα 180000km. Το kit δεν έχει πνεύμονα, έχει αντλία στη ρεζέρβα αλλά δεν παρατήρησα διαφορά στην μπαταρία. Το αμάξι αγοράστηκε 2009 και ακόμη δεν έχω αλλάξει μπαταρία. Τη μέτρησα και μάλλον με βγάζει ένα χρόνο ακόμη. Σωληνάκια ή οτιδήποτε δεν φαίνονται άσχημα όπως προηγουμένως διατυπώθηκε και δεν είναι εμφανή αν δεν ξέρεις που να τα ψάξεις. Το πορτ μπαγκαζ ανυψώθηκε λίγο με αποτέλεσμα να έχει ελαφρώς μικρότερο αποθηκευτικό χώρο. Το ρεζερβουάρ χωράει 40L αερίου και έχει αυτονομία περίπου 460km. Ψεκάζει περίπου 0,5L βενζίνη/100km για λίπανση του κινητήρα. Δεν έχει λαδιέρα. Αυτά. Α! Και καλό το φορουμ ρε παιδιά αλλά 1ον δεν βλέπω σωστές και εμπεριστατομένες παρουσιάσεις παρά μόνο γνώμες και εκτιμήσεις. και 2ον δε βλέπω πουθενά ανταλλακτικά και προμηθευτές. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δηλαδή ποιό το όφελος του site; Θέλω να αγοράζω τα ανταλλακτικά μόνος και να κάνω τα service μόνος; Τι λάδια,φίλτρα, μπουζί, μπαταρία να αγοράσω, από που και σε τι τιμές; Δεν θέλω να τα ακριβοπληρώνω στην αντιπροσωπεία. Θέλω προτάσεις. Εκεί είναι το όφελος. Δραστηριοποιειθείτε! Άντε.. Μη σας τα λέω όλα έγω.
Απάντηση με παράθεση