Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
απενεργοποιηση ABS
  #1  
Παλιά 20-01-11, 18:03
Garazakias Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 51
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 189
Garazakias είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Thumbs up απενεργοποιηση ABS

καλησπέρα και καλη χρόνια!

προσφατα χρειάστηκε να φρεναρω ενω κινιόμουν με ταχυτητα 100 km/h γιατι μου πεταχτηκε ενα μηχανάκι.
αυτη λοιπον η μαλ*** το ABS (με EBD σου λεει μετα...) αυτοματα ενεργοποιήθηκε και ολα θα γινοντουσαν χαλια αν δεν μου "εκοβε" να τραβιξω χειρόφρενο.


η ασφαλτος ηταν σε καλη κατασταση και στεγνη, τα λαστιχα μου ειναι ολοκαινουργια και τα εχω βαλει τον οκτομβρη 2010

το αυτοκινιτο δεν σταματουσε με τιποτα μεχρι που τραβηξα χειροφρενο και εκει πραγματικα σταματησε (ενω πριν απλος επιβραδυνε σιγα σιγα σιγα με τα λαστιχα να εχουν χασει την προσφυση τους)


τελικα, τον άνθρωπο τον χτύπησα αλλα ελαφρα, εαν δεν τραβουσα χειροφρενο θα τον σκότωνα....


και ρωταω λοιπον, ποια η χρηση αυτης της Μαλ*** ABS αφου δεν κανει ΑΠΟΛΥΤΟΣ τιποτα.
δεν ειναι η πρωτη φορα που το παθενω αυτο με το auris, ουτε ειμαι ο μονος που το λεει ουτε ειναι το πρωτο αυτοκινητο με ABS Που οδηγω. ειμαι εμπειρος οδηγος (οδηγω 9 χρονια, τα 4 επαγγελματικά) και τετοια συμπεριφορά ABS για το που*** πρωτη φορα βλεπω....

ακομη και το smart εχει καλύτερο συστημα ABS.


καποιος μου ειπε πως χρειαζετε για τους νεους οδηγους....τι λες ρε φιλε? εδω, οταν πατας αποτομα το φρενο και πιανει το ABS, το αυτοκίνητο σχεδον παει πιο γρηγορα!!!

τελοσπαντον, για να μην λεμε πολλα.... υπαρχει τροπος να απενεργοποιήσω αυτη τη βλακεια συστημα πριν συμβει τιποτα χειροτερο?
Απάντηση με παράθεση