Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 12-01-19, 14:33
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από keichi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει κανει 430.000χλμ το αυτοκινητο παντα βαζαμε το Toyota ATF αυτο που μου δινουν στην αντιπροσωπεια, το αλλαζα παντα στα μεγαλα σερβις. Σε ολα τα 430.000χλμ δεν ειχα ποτε προβλημα με τιμονι οποτε θεωρω οτι το Toyota ATF που δινουν στην αντιπροσωπεια ειναι το καλυτερο δεν εχω αμφιβολια. Η διαρροη απο κρεμαγιερα μου ξεκινησε τα τελευταια 5.000χλμ και ειναι μεγαλη αδειαζει το παγουρακι καθε 4-5 μερες. Χανει μονο απ τη κρεμαγιερα ουτε απο αντλια ουτε απο σωληνες.
Δεν ξερω τι προδιαγραφες εχει αυτο της Toyota αλλα δεν μπορει να ειναι το ιδιο σε ολα τα μοντελα, καθως τα παλια με τα νεα εχουν αλλα υλικα στις τσιμουχες και εχουν αλλά και απαιτουν υγρα με διαφορετικες προδιαγραφες.
Εμενα παντως οπως και στο 99% των περιπτωσεων διαρροων ειναι απο λαθος υγρα υδραυλικου.
Με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω το σωστο να δω αν θα μειωθει γιατι να ασχοληθω για επισκευες στο κυκλωμα υδραυλικου τιμονιου δεν παιζει αν δεν λυθουν πρωτα ολα τα αλλα προβληματα που εχει το αμαξι.

Τωρα με αυτη την διαρροη που λες θα ελεγα οτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! κατι ασχημο εχει συμβει! γιατι εμενα πχ που δειχνει να χανει τοσο πολυ θελω συμπλήρωμα μια φορα στους 3μηνες και λιγο λεω.
Μηπως χτυπησες καπου ασχημα την κρεμαριερα ειτε βρηκε καπου, ειτε απο μεγαλη λακουβα κατι? βλεπεις στις φουσκες να βγαζει λαδια?
το εχεις σηκωσει να δεις απο κατω αν φαινεται απο που χανει? μηπως απο καποιο ρακορ σωληνας εκει στις συνδεσεις στην κρεμαριερα πανω?
Γενικα λες χανει η κρεμαριερα, απο που χανει εχεις δει?

Για τις τιμες σου ειπα 2 μηχανικους εχω ρωτησει 150 ευρω μου ειπαν για βγαλε βαλε μονο.
Τιμη κρεμαριερας παντα μεταχ 200-250 ευρω ολη μαζι, ανακατασκευασμενη σκετη ειχα βρει με εγγυηση με 150 ευρω εισαγωγης Γερμανιας παλιοτερα απο τον Καπελά στην Λιοσιων.
Ανακατασκευη μου ειχαν πει 150 ευρω συνηθως εκτος αν εχουν σπασει πραγματα αν δεν ανοιχτει δεν ξερουν....λογικο.
Και ΠΑΝΤΑ αν βγει αλλαζουν αναλωσιμα, ακρομπαρα, ημιμπαρα και φουσκες.
Τιμη καινουριας που ειχα ρωτησει Toyota αν θυμαμαι καλα ηταν πανω απο 2500 ευρω....ΛΟΛ!!!!!!!!! ολα μαζι ξεχασα να πω, οχι σκετη. Σκετη κανα 1500αρι εχει μαλλον. Αν κρινω απο το toyodyi.com

Βρηκα σχετικα θεματα αυτο εδω που εχω γραψει και πολλα δες ειδικα στα τρια τελευταια ποστς : http://www.corollaclub.com/forums/sh...=11360&page=10

και ενα how too για αντικατασταση της : http://rinconrolla98.blogspot.com/20...ck-pinion.html

επισης ξεχασα να πω, εννοειτε οτι αλλαζουμε και τα σινεμπλοκ της δλδ στα στηριγματα της τα λαστιχα σιγουρα θα ειναι χαλασμενα οσο νανε.
και αν χρειαζεται επι την ευκαιρια σινεμπλοκ αντιστρεπτικης μπροστα, μπαλακια της (συνδεσμοι της δλδ), καθως και μπροστινη και πισω βαση μηχανης που ειναι στην γεφυρα γιατι ολα αυτα θα βγουν.
Αυτα τα δειχνει ολα και στο how to.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 12-01-19 στις 15:09.
Απάντηση με παράθεση