Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 14-01-13, 00:34
Το avatar του χρήστη LAKISdj
LAKISdj Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 01-07-2008
Μοντέλο: COROLLA 1.6 SOL M-MT
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Ηλικία: 55
Μηνύματα: 130
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 207
LAKISdj είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgz Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σκεφτεσαι να αγορασεις μεταχειρισμενο corolla 1.6 Ε15 (sedan) με το μοτερ 1zr-fe και 124 αλογα (5αρι σαζμαν) , θα σου προτεινα απο καθαρα προσωπικη μου γνωμη να μην το κανεις . καλυτερα να κοιταξεις για το 1.6 με τα 132 αλογα και το 6αρι σαζμαν και με μοτερ 1zr-fae . τα πρωτα δυστυχως , βγαζουν χοντρο προβλημα στο μοτερ γυρω στα 65.000 με 70.000 καιγοντας λαδια ... το δικο μου εχει αρχισει ηδη να καιει λιγα στα 62.000. το προβλημα το γνωριζω απο περυσι που το καλοκαιρι πηγαινα για αλλο λογο στην αντιπροσωπεια και εβλεπα συχνα auris με το μοτερ στον παγκο. ρωτησα και μου ειπαν οτι τα συγκεκριμενα μοτερ το βγαζουν σε αυτα τα χιλιομετρα περιπου αν ειναι να το βγαλουν το προβλημα. οποτε το ειχα στο νου μου απο περυσι και το κοιτουσα . τωρα εχουν περασει περιπου 8.000 χιλιομετρα απο το service και εχω χασει ηδη γυρω στα 800 ml . το αστειο της υποθεσης ειναι οτι σημερα το πρωι πηγα στην αντιπροσωπεια για το προβλημα αυτο και λεγοντας καλημερα στον μηχανικο που ειμαστε και φιλαρακια μου λεει ... τι εγινε καιμε λαδακια ? εκπληκτος και γελοντας του λεω ναι ! οταν του εξηγησα την ποσοτητα που εχει χαθει μου ειπε οτι ειμαι στην αρχη του προβληματος .ψαξτο πολυ πριν αγορασεις ...

Έχουμε και λέμε........ από τα 64.000 χλ παρακολουθούσαμε τα λάδια και για περίπου 8-10 μήνες όπου διαπιστώσαμε ότι πράγματι καίει λάδι, και συγκεκριμένα κάθε 1000 χιλ 300 γραμ. Μέτα από μεγάλη υπομονή και επιμονή συνηγόρησε η TΟYOTA ΕΛΛΑΣ οπου και έδωσε εντολή για αλλαγή κινητήρα. Άφησα το αμάξι 15 μέρες στην αντιπροσωπία, και αφού με κάλεσε από το service να δω λυμένο το αμάξι και τους δυο κινητήρες (παλιό και νέο) δίπλα δίπλα να είμαι μπροστά στην τοποθέτησή, μιας που όλα μα όλα ήταν μέσα στην εγγύηση. Έχοντας καινούργιο πλέων κινητήρα έχω για καμιά 50.000 χιλ καλό κινητήρα, και ελπίζω να μην χρειαστεί να με ξανά στεναχωρήσει.

παραθέτω τα έγγραφα αλλαγής..!!!!

__________________
Απάντηση με παράθεση