Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Τι λάδια βάζουμε στα TS μας?
  #1  
Παλιά 02-10-07, 03:54
Το avatar του χρήστη ppschrs
ppschrs Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 10-04-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 302
Ευχαρίστησε: 1
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 251
ppschrs έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Τι λάδια βάζουμε στα TS μας?

Ενα πολύ σημαντικό θέμα για το αμάξι μας ειναι τα λιπαντικά που χρησιμοποιούμε!Εγώ μέχρι στιγμής βάζω τα λάδια της ΤΟΥΟΤΑ αλλά δεν έχω μείνει ικανοποιημένος!Εκτός του ότι μαυρίζουν πολύ γρήγορα απο service σε service καιει σχεδόν 1,5 με 2 λιτρα!Στο συνεργείο της ΤΟΥΟΤΑ που ρώτησα σχετικά μου είπαν πως δεν χρειάζεται να αλλάζω τα λάδια κάθε 7500 χιλ εφόσον η εταιρεία λέει κάθε 15000!Επίσης μου είπαν να μη συμπληρώνω για να ελέγχουν αυτοί πόσο καίει και να αποφασίσουν αν θα χρειαστεί επισκευή!Το αποτέλεσμα είναι γνωστό!Ο κινητήρας μας άφησε χρόνους.Οπότε πλέον νιώθω υποχρεομένος να προσέχω την κάθε λεπτομέρεια!Και φυσικά να μην ακούω την άποψη των μηχανικών της ΤΟΥΟΤΑ γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι είναι επικινδυνα ασχετοι. Εριξα λοιπόν μια ματιά στο βιβλίο του κατασκευαστή και το προτεινόμενο λάδι κατα την αποψή μου είναι 10W30.Το 5W40 δε το βλέπω πουθενά.Γιατί χρησιμοποιούμε αυτό?Εριξα μια ματιά και είδα πως 10W30 βγάζουν μόνο η red line (που πρέπει να είναι καλή μάρκα μιας και τη χρησιμοποιεί καποιος από τους πιο δυνατούς εδω μέσα και έχει πολύ καλές εντυπώσεις) και η mobil 1.Λέτε να είναι μεγάλο ρίσκο αν ακολουθήσουμε το βιβλίο?
Απάντηση με παράθεση