Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις
  #8  
Παλιά 19-02-06, 08:35
pavleouras Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 08-07-2005
Μηνύματα: 56
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 235
pavleouras είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Ασφαλιστικη Καλυψη, Ασφαλειες, καλυψεις

Πολύ καλό θέμα. Να σε ρωτήσω κάτι που το έχω πάντα απορία. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε κάνει μετατροπή στο αμάξι είτε αυτή αφορά μηχανικά είτε στο αμάξωμα. Θα ήθελα να χωρίσω τις μετατροπές σε δύο κατηγορίες. Σε αυτές που η ίδια η ΤΟΥΟΤΑ εφαρμόζει και σε αυτές που κάνουν εξωτερικά συνεργία. Στην πρώτη κατηγορία να βάλουμε τα Body Kit της ΤΟΥΟΤΑ, compressor αν υπήρχε και γενικά όλα αυτά που μια αντιπρωσωπία μπορεί να βάλει. Στη δευτερη κατηγορία να βάλουμε τα θηριώδη body kit που βάζουν από την καρακίτσος developments, τα τουρμπο, κλπ.

Ερώτηση : αν έχω κάνει τέτοια στο αμάξι μου και κάποιος με χτυπήσει η ασφαλιστική του με αποζημιώνει για τίποτε από αυτά ή μου φέρνει το αμάξι στην εργοστασιακή του κατάσταση. Αν ισχύει το δεύτερο τότε έχω μία άλλη ερώτηση.

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα starlet και στην άδεια κυκλοφορίας γράφει ότι έχω τον κινητήρα 4Ε επάνω. Εγώ λοιπόν βγάζω τον 4E-FE που φοράει και του βάζω τον 4E-FTE. Φαινομενικά δεν υπάρχει τίποτα παράτυπο. Αν με τρακάρουν και ο κινητήρας καταστραφεί, ποιον κινητήρα θα μου βάλουν?

Επίσης, αν έχω βάλει δικό μου τούρμπο και κατά το τρακάρισμα μου σπάσει μόνο ένα μέρος της μετατροπής τί γίνεται? Δηλαδή αν μου σπάσει το ιντερκούλερ ενώ όλα τα άλλα είναι οκ δεν παίρνω δραχμή?
Απάντηση με παράθεση