Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 11-09-08, 14:42
EVANK Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Μηνύματα: 47
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 195
EVANK είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corollapatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως γράφεις και εσύ φίλε μου, δεν χρειάζεται να γράψεις περισσότερα για αυτό το αυτοκίνητο, δηλαδή το δικό σου Corolla. Το γεγονός όμως ότι στην δική σου περίπτωση το ΤΟΥΟΤΑ που είχες έτυχε να έχει ένα σωρό προβλήματα, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι όλα τα ΤΟΥΟΤΑ είναι για τα σκουπίδια, απλά έπεσες στην περίπτωση. Εσύ έχεις να πεις ένα σωρό αρνητικά, βάζω στοίχημα όμως ότι εγώ θα σου βρω πάαααααααρα πολύ κόσμο που έχει να πει θετικότατα πράγματα για τα ΤΟΥΟΤΑ. Εκτός εάν θεωρείς ότι όλοι αυτοί που επιλέγουν και αγοράζουν ΤΟΥΟΤΑ κάθε χρόνο (πόσοι είναι ρε παιδιά, καμιά 30ρια χιλιάδες κόσμος κάθε χρόνο) είναι τόσο χαζοί.

Βλέπεις ότι ανοίγοντας ένα διάλογο αυτού του στυλ, το σίγουρο είναι ότι δεν θα βγάλουμε καμία άκρη και κανένα συμπέρασμα. Οπότε, είπες την άποψή σου, εξέφρασες το παράπονό σου που από ότι φαίνεται και από το κείμενό σου ήταν τεράστιο και το έβγαλες από μέσα σου. Ελπίζω το LEON σου να είναι πάντα απροβλημάτιστο.
Εαν με ρωτήσει κάποιος την γνώμη μου για την corolla θα απαντήσω ότι
από ποιότητα κατασκευής είναι για τα σκουπίδια. Τα πλαστικά της, και η κατασκευή στο εσωτερικό της εν γένει, είναι σε όλα τα μοντέλα μετά το 1996 ά θ λ ι α.
Και αυτό επιβεβαιώνεται από τις τόσες δημοσιεύσεις που υπάρχουν εδώ για τριξίματα και μάλιστα πολλές είναι και σε σημείο αυτοσαρκασμού.
Θα πω όμως ότι έχει όμως ωραίο σχήμα, έχει ωραίο ταμπλό (μιλάμε μόνο για σχέδιο έτσι?) και όπως και να το κάνουμε σχεδιαστικά τουλάχιστον το συγκεκριμένο μοντέλο του 1997-98 με τα στρογγυλά φώτα μπροστά ήταν ένα όμορφο αυτοκίνητο.
Δεν σου κρύβω ότι όταν το παρέλαβα, σχεδόν πρώτη καραβιά μιλάμε,
το κοιτούσε ο κόσμος και τρελλαινόταν.
Μαύρο γυαλιστερό, με μαύρο-μπεζ εσωτερικό ήταν πραγματικά ωραίο αυτοκίνητο.
Και η μηχανή δυνατή, κατάπινε πολύ καύσιμο, αλλά όμως ήταν μηχανή λάστιχο.
Ωραίο όμως είναι πχ και το leon, (το λέω γιατί το έχω και έχω γνώμη όχι για κανένα άλλο λόγο), έχει και αυτό τα καλά που είχε η corolla αλλά μέσα είναι.... αθόρυβο και δεν έχει τα κακά της corolla.
Είναι εκπληκτικό να οδηγάς στους καρόδρομους της Ελλάδας και να μην ακούς το παραμικρό. Τι δεν του έχω κάνει να ακουστεί κάτι, μάταια, μιλάμε για ποιότητα κατασκευής.
Γι αυτό και το ιδανικό αυτοκίνητο είναι ένα Γερμανικό με μια μηχανή toyota, γι'αυτο και η BMW έχει diesel μηχανές της toyota ή κάνω λάθος?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endurasKE-30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και παλι απο το 2001 που βγηκε η αποφαση μεχρι το 2004 που πουληθηκε ειναι αλλα τοσα χρονια απο τοτε που το ειχες αγορασει.

Το πιο περιεργο όλων ειναι οτι λες οτι οποιος δε σε ακουσε και αγορασε κορολλα χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο.
Αυτο το κλαμπ μετραει αισιως πανω απο 4.000 μελη και οσο και να ψαξεις δεν θα βρεις πανω απο 5 ποστ απο ατομα τα οποια αναφερουν προβληματα τα οποια ΔΕΝ αντιμετωπιστηκαν απο την ΤΟΥΟΤΑ.
Βρες μου αλλη εταιρια που να δινει 7 χρονια εγγυηση και να αλλαζει στα 6 χρονια και 11 μηνες μοτερ σε Ε11 το οποιο απο αστοχια υλικου καιει λαδακια.

Μακαρι να βγει απροβληματιστο το Λεον σου φιλε μου, αλλα σε 2 χρονια ληγει η εγγυηση σου και τοτε βαζεις γερα το χερι στην τσεπη αν εχεις καποιο προβλημα.
Και τι να κάνω ο κακομοίρης? Είχα άλλες προτεραιότητες να κάνω την εποχή εκείνη και αναγκαστικά το κράτησα όσο το κράτησα.
Οσο αφορά την εγγύηση από τότε δεν μου λέει τίποτα αυτό.
Η εργοστασιακή ήταν 3 και τα +3 ήταν της ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ αλλιώς δεν θα πούλαγε τόσα κομμάτια.
Και ξαναλέω, ήμουνα στον Κηφισό. Εχει σημασία αυτό. Ειχα επαφές με κόσμο, με dealers, με συνεργεία με με με.
Και η mitsubishi και η honda δίνουν 7 χρόνια πόσοι τα αγοράζουν όμως?
Απλά η ΤΟΥΟΤΑ δημιούργησε ένα μύθο, ο οποίος πια έχει καταρρεύσει.
Μα πριν λίγο καιρό η ίδια η εταιρεία παραδέχθηκε ότι έβγαζε προβληματικά αυτοκίνητα.
Ποιος γνωρίζει για τα yaris που το σασμαν έπεφτε στον δρόμο?
Ποιος γνωρίζει για τα hatchback τα 5πορτα με τις βροχές στην Δυτική Αττική ότι τις επόμενες ημέρες τα έφερναν νταλίκες
στην Ελευσίνα πλημμυρισμένα απο το νερό?
Εντάξει... σίγουρα δεν ήταν όλα έτσι. Αλλά όμως είχα την ευκαιρία να οδηγήσω πάνω από 15 διαφορετικές corolla.
Οι θορυβοι ήταν ίδιοι σε όλες.
Βέβαια μιλάτε με έναν άνθρωπο που ακούει μύγα στο χιλιόμετρο, αλλά τι να κάνουμε?
Εχω παραδείγματα ανθρώπων που μου λένε "ε ναι τρίζει πολύ αλλά είναι καλό αυτοκίνητο"
Οκ πάω πάσο. Αλλά όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι παιδιά ε?
Επίσης η εγγύηση είναι 4 χρόνια για το leon.

ΥΓ/ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ βλάκα-ηλίθιο ή ότιδήποτε άλλο τον αγοραστή μιας TOYOTA.
Παραπλανημένο μπορεί.
Απλά έχει καλύτερες επιλογές και δεν το ψάχνει.
Είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέγει ότι θέλει αλλά και να το κρίνει όμως.
Είπα ότι κάποια μέρα παραπλανήθηκα και σκέφτηκα "ρε λες όλοι αυτοί οι ευχαριστημένοι να έχουν δίκιο?"
Εκεί την πάτησα.
Μα τι να σας πω τώρα αυτά δεν λέγονται δημοσίως. Και οι dealers τραβούσαν τα μαλλιά τους με αυτά και όλοι
καταλάβαιναν πολύ καλά τι πρόβλημα υπήρχε.
Ξέρετε ότι μέσα σε ένα χρόνο περίπου έγιναν στο ίδιο μοντέλο 1300 μικροδιορθώσεις?
Ναι 1300!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corollapatra : 12-09-08 στις 12:31. Αιτία: Συχγώνευση posts...