Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-02-18, 11:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
καλημερα, με τα coils παντα εχεις θεμα, εχω δει διαφορες μαρκες εχω μπει σε αμαξια εχουμε παει βολτα οτι θες, σε καμια περιπτωση απολυτως δεν εχεις την ανεση που εχεις με απλα αμορτισερ (οχι χαμηλωμενα εννοειτε!). Δεν λεω οτι χτυπανε.
Τα coils διαβαζουν απολυτα τον δρομο σε ΟΤΙ ρυθμιση και να τα εχεις και πας ολη την ωρα πανω κατω πανω κατω που ειναι παρα πολυ ενοχλητικο για πολυ κοσμο. Εγω προσωπικα ΔΕΝ τα αντεχω, και εχω δοκιμασει σε διαφορα αμαξια πολλες μαρκες πολυ γνωστες σε πολλες ρυθμισεις, ακομα και πολυ ψηλωμενα. Αν εσενα δεν σε ενοχλει οκ παω πασο, αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ειναι ανετα ή οτι ειναι για αμαξι καθημερινης χρησης κανονικα. Προσεχε αν βαζεις αλλον κοσμο στο αμαξι σου 100% θα του ειναι πολυ ενοχλητικο ειδικα για γυναικες και μικρα παιδια!
Αν δεν εχεις δοκιμασει προτεινω πριν βαλεις να βρεις καποιον να δοκιμασεις, γιατι αν δεν τα αντεχεις θα ψαχνεις να τα δωσεις οπως πολλους αλλους που ηξερα!

Για σασμαν εγραψα στο ποστ #3.

Δεν ξερω ακριβως ποσο παει, φιλαρακι με glanza ειχε βαλει ιντερκουλερ μεγαλυτερο μπροστα, 65αρα εξατμιση νομιζω, φιλτροχοανη, apexi S-ΑFC δεν θυμαμαι ποιο, πιεση 0.9bar με 1.1 over, και ειχε πειραξει το μαμα wastegate actuator, κανονικα θελει καποιο ρυθμιζομενο για σταθερη πιεση, το μαμα αμα το πειραξουμε ειναι επικυνδυνο μην κολλησει.
Σε εναν γνωστο μου ειχε κολλησει και βαρεσε 2bar και εσπασε μοτερ, τουρμπινα, και τρυπα στην πολλαπλη....
Επισης για πανω απο 0.87bar θες FCD και SLD αν θες να πηγαινεις πανω απο 180 πραγματικα χλμ....

Αν δεν ξερεις ειναι αυτα το FCD = Fuel cut defencer ειναι για να βγαλει απο την ECU τον κοφτη πιεσης που εχει για ασφαλεια στα 0.87bar
Το SLD ειναι speed limiter defencer και βγαζει τον κοφτη τελικης ταχυτητας.
Μερικοι κοβουν ενα καλωδιο στην ECU και βαζουν διακοπτακι για να μην αναβει συνεχεια check engine αλλα δεν το προτεινω αυτο.
Αν βαλεις καποιον παραλληλο αγραφο κτλ μπορει να τα βγαλει αυτος αυτα, ή αν εχεις καποιον ετοιμο εισαγωγης απο Ιαπωνια JAM ECU πως λεγεται.
Επισης μπορει να το κανουν καποια αλλα πραγματα οπως τα apexi S-ΑFC.

Eφοσον βαλεις προτεινομενα πραγματα και δεν πειραζεις τα μαμα, δλδ οπως ο φιλος μου που πειραξε το μαμα actuator, τοτε εχεις πολυ μεγαλη αξιοπιστια, το μοτερ αντεχει και 1 bar με μαμα σωθηκα μεσα χωρις πειραγμα απ οσο ξερω.
Εχω ακουσει περιπτωση με αλλη τουρμπινα ομως που το ειχαν παει 190 αλογα με ολα μαμα μεσα τα σωθηκά. Δεν ξερω αν ισχυει ουτε τι τουρμπινα ειχε και τι πιεση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 17-02-18 στις 13:04.
Απάντηση με παράθεση