Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Κλήση Κ.Ο.Κ. στο εξωτερικό.
  #1  
Παλιά 12-03-18, 18:29
Το avatar του χρήστη agapiou
agapiou Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 20-05-2009
Μοντέλο: Ε12 f/l 5d 1.4
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ηλικία: 38 male
Μηνύματα: 3.441
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 530
agapiou θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Κλήση Κ.Ο.Κ. στο εξωτερικό.

Καλησπέρα σας και καλή Σαρακοστή να έχουμε.
Παρακάτω θα σας αναλύσω ένα θέμα που προέκυψε να δούμε αν σε κάποιο του έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο...
Η αυγή του 2018 λοιπόν με βρήκε μαζί με τη σύζυγο στη πρωτεύουσα της Αυστρίας, στη Βιέννη, για βόλτα και τουρισμό. Εκεί νοικιάσαμε μέσω Hertz ένα αμάξι για να πάμε Σάλτσμπουργκ και Χάλστατ (απίστευτα μέρη). Στην επιστροφή το τελευταίο βράδυ πήραμε το αμάξι μαζί στο ξενοδοχείο και θα το επιστρέφαμε την άλλη μέρα στη Hertz. Ρώτησα το receptionist αν μπορώ να παρκαρω το αμάξι μπροστά στο ξενοδοχείο, και με υπέδειξε θέση εντός της εσοχής που υπάρχει μπροστά στο ξενοδοχείο, για να εξυπηρετεί τους πελάτες. Παράνομα μεν, γιατί ήταν για από-επιβίβαση, αλλά με είπε ότι μέχρι τις 08:00 της επομένης δε θα είχα θέμα. Μετά θα ήταν ρίσκο για κλήση γιατί θα εμπόδιζα. Όπως και έγινε. Την άλλη μέρα, 08:01, βρίσκω κλήση. Για την ακρίβεια 2πλότυπο χαρτί, το όποιο σε λέει ότι θα σου έρθει κλήση κάποια στιγμή. Αφού κατάλαβε ο πρωινός receptionist ότι έγινε μαλακία, με είπε ότι αν έρθει κλήση να τους ενημερώσω να το φροντίσουν αυτοί. Περνάει λοιπόν ο καιρός και έρχεται στο σπίτι φάκελος από τη Hertz, η οποία ζητάει 21,4 ευρώ για το λόγο ότι την ενόχλησε ο Δήμος της Βιέννης για τη κλήση και πως η Αστυνομία θα στείλει άλλη κλήση για τη στάθμευση. Κατευθείαν e-mail στο ξενοδοχείο, όπου μετά από αρκετά e-mail με λένε ότι η Αστυνομία δε θα στείλει κλήση (τη ρώτησαν από το ξενοδοχείο σχετικά) και πως για τη Hertz, να πληρώσω εγώ τα λεφτά και το ξενοδοχείο στη συνέχεια να πιστώσει τη πιστωτική μου κάρτα και να μου γυρίσουν τα λεφτά. Με έστειλε μάλιστα και μία φόρμα το ξενοδοχείο να συμπληρώσω για να μου γυρίσουν τα λεφτά. Και άλλη μία φόρμα με έστειλε και η Hertz, για να τους εξουσιοδοτήσω να τα πάρουν καρφί από τη κάρτα μου, για να μη ταλαιπωρηθώ εγώ με εμβάσματα...
Να σας πω την αλήθεια ήμουν ψημένος να τα στείλω τα λεφτά, αφού θα γυρίσουν πάλι, αλλά με πλάκωσαν στα e-mail με τις φόρμες που θέλουν να τους στείλω συμπληρωμένες με τα πλήρη στοιχεία της κάρτας...
Έχει συναντήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Υ.Γ.: Σε όποιον το διάβασε όλο, μπράβο του!
Απάντηση με παράθεση