Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 04-04-19, 19:26
CTS03 Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 14-07-2005
Μηνύματα: 810
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 311
CTS03 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoszz Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας κύριοι..επιτέλους υο προβλημα λύθηκε...σπασμένη εισαγωγή ηταν το πρόβλημα και προκαλούσε τον μεταλλικό θόρυβο..ο 2zz κελαηδαει και πάλι..
Πολλά περιφερειακά προβλήματα βγάζει το TS και κοστίζουν. Αν θέλεις πες μας για τη λύση και το κόστος.

Τώρα έχω κατά διαστήματα (200-250 χλμ) λαμπάκι κινητήρα που ξανασβήνει μετά μερικές ημέρες. Στο συνεργείο είχαν δει φτωχό μείγμα, αλλά για την τελευταία φορά έβαλα ένα obd adaptor με το Torque Lite και διάβασα το P1072 ππυ σημαίνει πλούσιο μείγμα. Ξανα-καθάρισα το MAF κι ελπίζω ...

Το obd σε μια σελίδα με τίλο Emission systems DTC μου γράφει Incomplete με κίτρινα γράμματα στην δευτερεύουσα αντλία κρύας εκίννησης που είναι αυτή που έκανε το θόρυβο κάποιες κρύες ημέρες.
Έχει κάποιος ιδέα τι κάνουμε με αυτή την αντλία αν τα παίξει? Υπάρχει δυνατότητα επισκευής/συντήρησης? Σκέφτομαι ότι μεταχειρισμένη σε τέτοια ηλικία μοντέλου απίστευτο να είναι καλύτερη από τη δική μου (στο ίντερνετ φαίνεται ότι στην Αγγλία χάλαγαν σε corolla και celica TS από την προηγούμενη δεκαετία) και στο amazon είδα τιμή πάνω από 1100 δολλάρια!

Αν αφαιρεθεί δεν ξέρω πόσο κακό θα είναι για τον καταλύτη, αλλά το σημαντικότερο θα ανάβει λαμπάκι μηχανής και θα βγάζει εκτός το TRC και VSC. Κάποιοι συζητούσαν να βάλουν αντίσταση που να τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται για να ξεγελάει τον εγκέφαλο.
Απάντηση με παράθεση