Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 31-12-21, 20:28
Fibosl Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 10
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Fibosl είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα και Καλή Πρωτοχρονιά (σε όλους). shristod τελικά σου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα το αυτοκίνητο; Έχω παρόμιο πρόβλημα τα τελευταία 2- 3 χρόνια το οποίο βελτιώθηκε με αλλαγη μπουζι (αλλαγή σε NGK). Αρπάζει πιο γρήγορα αλλά πάλι βυθιζεις το γκάζι απότομα και επιταχύνει αργά (αλλαγμένες πεταλούδες, MAF κλπ.. πάμε με δοκιμη). Είμαι έτοιμος να αλλάξω αντλία βενζινης αλλά προβληματίζομαι γιατί το κοστος μεγάλο και μπορεί να μην φτιάξει τελικά... όπου και να ρώτησα κανείς δεν είναι σίγουρος για το τι μπορεί να φταίει .. κατα τα άλλα το αυτοκίνητο μια χαρά απλά για να ανεβάσει ταχύτητα και να κάνεις άνετα προσπέραση ζορίζει ...πάρόμοια συμπεριφορά με το δικό σου ιδιαίτερα έντονο σε χαμηλές στροφές ...στο εύρος που είπες! Η πρώτη δυνατή σχετικά με 2ρα και μετά αρχίζει τα κόλπα!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shristod Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!


Είμαι κάτοχος ενός Corolla E12 HB 2003 profacelift με ~250.000.

Πριν από 2 μήνες περίπου παρατήρησα ότι στις αλλαγές ταχυτήτων με χαμηλές στροφές και κατά τα απότομα πατήματα του γκαζιού, το αυτοκίνητο παρουσίαζε μια διαφορετική συμπεριφορά/κομπιάσματα - "απροθυμία" να επιταχύνει, σαν να μπούκωνε από το καύσιμο εκείνη τη στιγμή. Παράλληλα, είχα την αίσθηση ότι στο ρελάντι έτρεμε περισσότερο από ότι συνήθως.

Στο συνεργείο που το πήγα μου πρότειναν να κάνω αρχικά ένα καθάρισμα στην πεταλούδα αλλά μου είπαν ότι πιθανόν να χρειαστεί και αντικατάσταση αισθητήρα αέρα. Έκανα καθαρισμό πεταλούδας, είδα κάποια βελτίωση αλλά το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε. Άλλαξα και τον μετρητή μάζας αέρα (έβαλα ένα της Denso που μου πρότειναν), η συμπεριφορά του αυτοκινήτου βελτιώθηκε αρκετά (μάλλον και η κατανάλωση) όπως και το τρέμουλο στο ρελαντί αλλά τα κομπιάσματα παραμένουν, σε μικρότερο βαθμό αλλά παραμένουν στις χαμηλές στροφές. Το καθάρισμα της πεταλούδας και η αντικατάσταση του μετρητή αέρα σίγουρα χρειάζονταν αλλά και κάτι άλλο δεν πάει καλά.

Άλλαξα και φίλτρο αέρα, τίποτα. Μέχρι τώρα δεν έχει ανάψει κάποιο λαμπάκι check engine. Ο μετρητής αέρα για κάποιο λόγο δε δουλεύει σωστά? Σκέφτομαι μήπως είναι και θέμα ρεύματος (μπουζί που αλλάχθηκαν πριν από 15.000, κάποιος πολλαπλασιαστής που τα παίζει σιγά σιγά και που δεν έχει αλλαχθεί ποτέ) ή μήπως είναι βαλβίδες (που δεν έχω ρυθμίσει ποτέ), αν και δεν ακούγεται κάτι περίεργο-διαφορετικό από τον κινητήρα? Μπεκ? Καύσιμο έχω βάλει σε 2-3 διαφορετικά πρατήρια για να δοκιμάσω αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι/προς τα που πρέπει να κοιτάξω πριν πάω για service στο συνεργείο σε ~1.000 km?

Ευχαριστώ,
Σ.
Απάντηση με παράθεση