Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Δυναμομετρήσεις Υπερκυβισμένων
  #1  
Παλιά 22-05-13, 11:10
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Δυναμομετρήσεις Υπερκυβισμένων

Θα ξεκινήσω ενα thread και εγω για να μαζέψουμε πληροφορίες για τα υπερκυβισμένα που έχουν δυναμομετρηθεί ωστε να κάνουμε συγκρίσεις και να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας.
Επειδη το κεφάλαιο "υπερκυβισμενο" ειναι πολύ ξεχωριστό καθώς κανένας μας δεν εχει βαλει ιδια πραγματα στο αμαξι του (δεν υπάρχει "μπούσουλας" και οι συνδιασμοι ειναι άπειροι - από τί μέταλλα βαλαμε, μέχρι εξατμιση, προγραμμα κτλπ), καλό ειναι να αναφέρουμε λεπτομερειακά τι εχει βαλει ο καθένας και σε ποιο δυναμόμετρο πήγε. Πιστευω θα βοηθηθούμε όλοι, είτε για να αποφυγουμε λάθη είτε για να βελτιώσουμε την μετατροπή μας.

Ξεκινάω με το δικό μου το οποίο ειναι, θα έλεγα, πολύ βασική μετατροπή.
Εχω δυναμομετρηθεί μονο στον ΜΑΙΚΟΝ και πάντα με απλή βενζίνη.
Το αμαξι φοράει:
Στροφαλο, μπιέλες, έμβολα απο 1.8 celica 1zz.
Πολλαπλή εισαγωγής και πεταλούδα απο 1.8 ΜR2 1zz.
Εχω βάλει ενα τελικό TS και έχω αφαιρέσει τον προ-καταλυτη.
Επισης εχω στον παπά φίλτρο της ΚΝ.
Ολα τα αλλα (μπεκ, εκκεντροφόροι, κεφαλές, πρόγραμμα) ειναι απείραχτα (μαμά 4zz).

To αμάξι με τα παραπάνω πράγματα βγάζει 142 άλογα στις 6400σαλ και 17,5 κιλά ροπή στις 4750 σαλ.


Μετά την πατέντα στο φιλτροκούτι που έκανα (αναφορικά δείτε εδω: http://www.corollaclub.com/forums/sh...ad.php?t=23648) το αμάξι έβγαλε 147 άλογα στις 6350σαλ και σχεδόν 18,5 κιλά ροπή στις 4750σαλ.
Οι δυναμομετρησεις με την πατεντα ειναι στο ποστ #43, σελίδα 5 στο λινκ που εδωσα πιο πανω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Toyota Corolla 1.8 (ZMN 7627) Power.jpg (154,0 KB, 103 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Toyota Corolla 1.8 (ZMN 7627) Torque.jpg (152,1 KB, 104 εμφανίσεις)
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση