Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 17-06-14, 23:39
Το avatar του χρήστη kostas_8
kostas_8 Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 30-09-2011
Περιοχή: Αγια Βαρβαρα, Αιγαλεω
Ηλικία: 33 male
Μηνύματα: 496
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
kostas_8 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Φτιαξε και παστιτσιο. Οταν ο αλλος παραταει τα λαδια 800 χρονια μεσα και δεν κανει σερβις, ΑΣΧΕΤΑ το τι γραφει, οτι τα αλλαζει καθε 7500 που στο 99% των περιπτωσεων απλα ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, γιατι ως λαος εμεις, το εχουμε στο αιμα μας να λεμε ο,τι να'ναι και ποτε δεν παραδεχομαστε τα λαθη μας, τοτε ειναι φυσικο επομενο να προκληθει καποια φθορα. Γιατι εχω κατα καιρους διαβασει σε διαφορα ποστ "εχω κορολλα στρογγυλοφαναρη και εχω να τις κανω σερβις απο το 2000 που την πηρα, ουτε λαδια δεν εχω αλλαξει και εχει 300.000 χλμ και δεν καιει λαδια" παραδειγμα, ε μετα μην κλαιγομαστε γιατι και πως καιει και παθαινουν ο,τι παθαινουν. Εμενα στα 7500 χλμ εκαιγε περιπου 600 γραμμαρια και εκανα σερβις στα 10 με 12000 και ειχε καψει κανα λιτρο κοντα, ηταν λιγο πανω απο το min. Σιγα μην κατσω να σκασω για το λαδι που μου καιει ενω ολη μερα το ειχα κοφτες.. Και ημουν και με τα παλια πιστονια. Αλλα εσκαγε πανω στο σερβις και απλα ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ. Το να σου καιει 1 λιτρο στα 1000χλμ, ναι ειναι προβλημα αλλα δεν εχω δει και κανεναν να το γραφει. Και κατι τελευταιο, επειδη απλα ειμαστε και ΠΡΙΞΕΣ σαν λαος, η τουοτα στα καινουρια μοτερ, που αλλαζε κορμο, εβαζε περισσοτερο λαδι, μισο λιτρο παραπανω νομιζω απ'οτι στα παλια, αλλα ειχε και καινουρια βεργα ωστε να φαινετε οτι οταν καψει, καιει λιγοτερο, γιατι εχει πιο ψηλα τις ενδειξεις "max" και "min". Παντα το ιδιο λαδι καινε και καιγαν ολα. Οποτε οχι, δεν ειναι προβληματικα τα μοτερ. Και επειδη το λες και μονος σου, οι 12αρες λενε δεν καινε λαδι. Μα πως γινετε αυτο αφου 11αρες facelift και 12αρες εχουν το ιδιο μοτερ; Αρα λοιπον καταληγουμε οτι οι μισοι λεμε φιφες γιατι απλα αρκετοι δεν γνωριζουν. Δεν λεω οτι δεν υπηρξαν ποτε προβληματα, αλλα οτι αρκετοι θα νομιζουν οτι και 100 γραμμαρια στα 5000 χλμ ειναι καψιμο. Απο τετοιες παραπληροφορησεις τα εχουν βγαλει "αχρηστα" αυτα τα μοτερ και απο μεμονομενα παραδειγματα, αλλες φορες και ατυχες παραδειγματα. Εδω λενε οτι αμα το τουρμπισεις και 0.5 θα σπασει και η εισαγωγη θα γινει θρυψαλλα και 1000 κομματια. Οσοι το τολμησαν, σιγουρα δε νομιζω να ειδαν κατι τετοιο. Μεταξυ τους και εγω.
Απάντηση με παράθεση