Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 14-09-12, 20:51
preatorian Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 26-10-2011
Μοντέλο: Corolla G6 1ZZ
Μηνύματα: 473
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 201
preatorian είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Προβληματα προκαλουνται και απο κακη συντηρηση που κανουμε εμεις οι ιδιοι.
Σου λεει ο κατασκευαστης καθε 80.000 χλμ ελεγχο στα διακενα βαλβιδων,να μου πεις ποσοι το ξερουν?λιγοι.
στα ΖΖ μοτερ ειναι εισαγωγης 25+-5 και εξαγωγης 30+-5 αν θυμαμαι καλα.
Και στα Honda ειναι οτι χειροτερο γιαυτο καινε ευκολα βαλβιδες επειδη εχουνε παρα πολυ μικρα διακενα νομιζω καπου 15 οπωτε αν βγουν εκτος οριων ειδικα οι βαλβιδες εξαγωγης καθυστερουνε τα κλεισουνε περναει φλογα και της καιει.
Γενικα το υγραεριο ειναι πολυ καλο καυσιμο αλλα πολυ παραξενο στην λειτουργια
του.Πρεπει ο ΜΑΦ να καθαριζεται που και που και οχι καθε 100.000χλμ γιατι δεν γινεται σωστη καυση.
Να εχει γινει σωστη ρυθμιση στο υγραεριο και παντα λιγο ποιο πλουσιο μειγμα για να μην υπαρχει προβλημα θερμοκρασιας.
Λυσεις που δινουν καποιοι να ψεκαζεται και βενζινη η να βαλεις και λαδιερα εγω προσωπικα τις θεωρω γελοιες.
Γενικα σε κινητηρες τελευταιας τεχνολογιας ειναι καλο να μπαινει υγρος ψεκασμος.
Πετυχα ΤΑΧΙ avensis πριν λιγο καιρο σε βενζιναδικο και πιασαμε συζητηση γιατι ειχε υγραεριο και αυτος.Αυτος φορουσε υγρο ψεκασμο της Icom και ειχε γραψει κατι παραπανω απο 200.000 χλμ και ο ανθρωπος μου ειπε δεν ξαναπατησε στον μαστορα του απο τοτε που το εβαλε πλην της αλλαγης στα φιλτρο αεριου στην εισαγωγη.
Και εγω με Vialle υγρου ψεκασμου(ιδιο με της Icom)δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα.
Το κακο ειναι οτι μονο οι 2 αυτες εταιριες εχουνε υγρο ψεκασμο και στον πιανουνε κανονικα στις τιμες με 2000+ ευρω.
μακαρι να βγαλουν και οι αλλες εταιριες (αν και δυσκολο το βλεπω γιατι μαλλον πρεπει να το εχουνε πατενταρει οι 2 τους)να πεσουν οι τιμες τους και οι ζημιες που προκαλουνται απο κακο προγραμματισμο στα αεριου.
Απάντηση με παράθεση