Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 01-05-07, 00:12
kanellaras
 
Μηνύματα: n/a
Η είναι EE90 1.3 12V (2Ε-Ε) liftback καταλυτικό του 1991.

Ήρθε στα χέρια της οικογένειας (δλδ στα δικά μου ) στα μέσα του 1999 και από τότε με υπηρετεί πιστά.
Είμαι ταξιδιάρης-εξερευνητής και με την Corolla ταιριάξαμε.
Ταξίδευα-ω μέρα ή νύχτα, εθνική-πόλη, με καλό καιρό-με χάλια καιρό (ακόμη καλύτερα ) σε τυχαίες μέρες και ώρες...
αλλά
ποτέ μα ποτέ δεν ανησύχησα για το αυτοκίνητό μου. Ήξερα πως δε θα με άφηνε στο δρόμο. Γιαυτό έβαζα τα τελευταία μου λεφτά βενζίνα και ταξίδευα μακριά μέσα στη νύχτα στις πιο ερημικές (& όμορφες) διαδρομές.

Μαζί και στα φοιτητικά χρόνια με τον οικονομικό του κινητήρα (αυτονομία εως 550 χλμ) και τη πάμφθηνη συντήρηση, ήρθε κουτί για την τσέπη μου. Ήταν εποχές που ξέμενα με 20 ευρώ. Έβαζα 10 στο αμάξι και με τα άλλα 10 περνούσα τη βδομάδα Έχω μάθει πλέον να κινούμαι με λαμπάκι βενζίνης αναμμένο χωρίς να αγχώνομαι.

Δυστυχώς ο κινητήρας άρχισε να χάνει πολλά λάδια και έτσι τον άλλαξα. Επέλεξα τον ίδιο και όχι κάποιο 1600αρι με το φόβο μήπως ανεβεί η κατανάλωση. Άλλωστε στόχος μου είναι τα πολλά χιλιόμετρα. Βέβαια παραδέχομαι πως ο χιλιοτρακοσάρης με έχει κουράσει με τις επιδόσεις του. Αν είχα ανακαλύψει το forum πριν την αλλαγή ίσως να μου είχατε δώσει πολύτιμες συμβουλές για τα μοτέρια. Κρίμα αλλά δεν πειράζει.

Τώρα σκέφτομαι για ένα καλό βάψιμο μιας και το Corolla εξυπηρετεί ακόμη την οικογένεια αλλά εξωτερικά έχει πολλά χτυπήματα-γρατζουνιές.
Απάντηση με παράθεση