Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Toyota Corolla E80 1987 (2e)
  #1  
Παλιά 10-11-21, 21:17
rhaastox Offline:
Υπερβολικά Νέος
 
Εγγραφή: 10-11-2021
Μηνύματα: 1
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
rhaastox είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Toyota Corolla E80 1987 (2e)

Καλησπέρα σας παιδιά!

Βρήκα την παρέα σας στην προσπάθεια μου να αναστήσω ένα Toyota Corolla E80 Sedan που έχουμε στην οικογένεια, το όποιο τα τελευταία δύο χρόνια βρίσκεται σε ακινησία.

Το αυτοκίνητο πριν παροπλιστεί έκαιγε αρκετή ποσότητα λαδιού. Βασικά είχε φτάσει στο σημείο να είναι πολύ επικίνδυνο και για τους πίσω στον δρόμο με το τόσο ντουμάνι που αμόλαγε! Πριν το παρατήσουμε πέρα από αυτό είχε και θέματα με το καρμπυρατέρ του.

Το Corollακι ήταν στην κατοχή του αδερφού μου. Μια μέρα πρόσφατα τον άκουσα να λέει πως θέλει να το δώσει σε μάντρα για σίδερα και κάπου εκεί πετάχτηκα να το πάρω εγώ μήπως και το σώσουμε.

Έχει τον 2e κινητήρα. Σκέφτηκα πολύ σοβαρά να επισκευάσω το ήδη υπάρχων μοτερ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν θέλω να πάει σε καταστροφή.

Έχει γύρω στους 6 μήνες τώρα που έχει να πάρει μπρος, τώρα περιμένω σε λίγες μέρες φλάντζα για το καπάκι βαλβιδών όπως και βαλβίδα PCV, ώστε να το βάλω μπροστά και βλέπουμε. Επίσης από κάπου κάτω από το καρμπυρατέρ μου χάνει νεράκια, όποτε θέλω να το δω και αυτό.

Υπάρχει κάποιος άλλος κινητήρας πέρα από τον 2E που πιστεύεται ότι θα άξιζε να προσπαθήσω να βρω και να του βάλω πάνω;

Καλώς σας βρήκα
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση