Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-08-20, 09:41
ml54h Offline:
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 21
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 174
ml54h είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Λοιπόν στο ερώτημα πως κατάλαβα πως έχει πρόβλημα η μονάδα απλά θα πω ότι αυτή ήταν η ενημέρωση από το μηχανικό που επισκέπτομαι (πηγαίνω εκεί καμιά 10αριά χρόνια τώρα, τον θεωρώ πολύ τίμιο και η άποψή μου είναι ότι σέβεται πολύ τους πελάτες του).
Πολλές γνώσεις από αυτοκίνητα δεν έχω, οπότε άκουσα την υπόδειξη του μηχανικού.
Υπάρχει ένα σύντομο ιστορικό πίσω από το θέμα, όλα ξεκίνησαν όταν άρχισαν να ανάβουν ταυτόχρονα οι ενδείξεις ABS-TRC-VSC στο καντράν, σε κάποια στιγμή βρέθηκα σε αντιπροσωπεία toyota για το γνωστό θέμα της ανάκλησης για τους αερόσακους και ζήτησα να συνδέσουν το αυτοκίνητο σε εγκέφαλο για να δούμε και το πρόβλημα με τις ενδείξεις ABS-TRC-VSC, η απάντηση ήταν πως εμφανίζεται ένα σφάλμα στον πίσω αριστερά τροχό, πιθανότατα αισθητήρας ABS, αλλά θα πρέπει να κανονισθεί ραντεβού για να ελεγχθεί αναλυτικά, μετά από κάποιο διάστημα που πήγα στο δικό μου μηχανικό το αυτοκίνητο συνδέθηκε σε εγκέφαλο και η διάγνωση ήταν χαλασμένος πίσω αριστερά αισθητήρας ABS (κοντά στην προσέγγιση της toyota), αλλάχθηκε λοιπόν ο αισθητήρας, το πρόβλημα όμως δυστυχώς δε λύθηκε, σε επόμενη επίσκεψη στον μηχανικό, και αφού το αυτοκίνητο έμεινε στο συνεργείο κάνα δυο μέρες για περαιτέρω έλεγχο, ο μηχανικός είπε πως τελικά έχει βλάβη η μονάδα ABS, υιοθετήθηκε η άποψή του καθότι είπαμε πολλές γνώσεις από αυτοκίνητα εγώ δεν έχω αλλά και εμπιστεύομαι το συγκεκριμένο παιδί (παλιός υπάλληλος συνεργείου αντιπροσωπείας toyota) και άρχισα να ψάχνω για μεταχειρισμένη μονάδα ABS.

Η μονάδα από το EBAY κόστισε 85€ σαν ανταλλακτικό και 20€ κόστισαν τα μεταφορικά, ήρθε μέσα σε καμιά 10αριά εργάσιμες ημέρες από Αγγλία (χωρίς τελωνείο βάσει συμφωνίας που υπάρχει έως το τέλος του 2020), περίπου 2 μήνες μετά την τοποθέτηση όλα λειτουργούν κανονικά.
Απάντηση με παράθεση