Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Καμένη φλάτζα ή βουλωμένο ψυγείο ?
  #1  
Παλιά 10-10-12, 21:48
EE90 Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 10-10-2012
Μηνύματα: 4
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
EE90 είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καμένη φλάτζα ή βουλωμένο ψυγείο ?

Καλώς σας βρήκα

Έχω ένα κορολάκι liftback 1.3 xli (καταλυτικό) αγορασμένο τέλη 1989.
Δεν ήμουν ιδιαίτερα επιμελής μαζί του ειδικά τώρα τελευταία.
Κάποια στιγμή, (1-2 χρόνια πριν) λόγω διαρροής του O-ring της αντλίας νερού, γέμισα το ψυγείο με νερό βρύσης μέχρι να βεβαιωθώ ότι επισκευάστηκε. Αλλά το ξέχασα έτσι, λόγω άλλων προβλημάτων. Τότε αλλάχτηκε (κακώς) και ο θερμοστάτης.
Πριν λίγες μέρες σε ζόρισμα <μύρισε> υγρά ψυγείου. Μετά από ψάξιμο, βλέπω ότι χάνει νερό από το μικρό σωληνάκι, που πάει από την βάση του θερμοστάτη στο αυτόματο τσοκ, αν δεν κάνω λάθος. Αλλάζω τη βάση και νομίζω όλα καλά, γιατί η θερμοκρασία δεν είδα να κουνήθηκε από τη σταθερή θέση της για 23 χρόνια.
Μετά από μαρσάρισμα σε ανηφορικό παρκάρισμα, ακούω το δοχείο διαστολής να κοχλάζει.
Ανοίγω καπώ και βλέπω να έχει πεταχτεί η τάπα του δοχείου διαστολής και τα πάντα λερωμένα. Ανοίγω τάπα ψυγείου (Ο.Κ. με προσοχή) και βλέπω να βγαίνει ατμός και η στάθμη νερού άφαντη.
Πάω σε μάστορα και μου λέει για βουλωμένο ψυγείο και φλάντζα καμένη.

1. Δικαιολογείται από βουλωμένο (μερικώς) ψυγείο να φουσκώνει σχετικά το πάνω κολλάρο σε μαρσάρισμα ?
2. Τώρα που τα γράφω, συνειδητοποιώ ότι δεν άκουσα το βεντιλατέρ να δουλεύει σε όλη αυτή τη φάση, πόσο μπορεί να φταίει αυτό ?
3. Αφού έβγαινε ατμός η ένδειξη θερμοκρασίας γιατί δεν ανεβαίνει ?
4. Σε μαρσάρισμα με ανοικτή τάπα ψυγείου βγαίνουν κάποιες μικρές φυσαλίδες, αλλά κατά τα άλλα το νερό είναι καφέ (από σκουριά) και δεν φαίνονται άλλα ύποπτα σημάδια.
5. Κάποια άλλη παρήγορη σκέψη πριν την απόγνωση της φλάντζας ?

Επίσης τσιμπάει λάδια (0.5 λτ σε 3000 χλμ) και στην αλλαγή τους (5000) έχουν πολύ λίγες μικρές φυσαλίδες και μαύρο χρώμα χωρίς άλλα περίεργα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν και απαντήσουν ή μοιραστούν σχετική εμπειρία τους.

Αν έχω ποστάρει σε λάθος Ενότητα περιμένω υποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση