Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 31-01-19, 21:59
shristod Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 30
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 203
shristod έχει φοβερή αύρα shristod έχει φοβερή αύρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε χαμηλές στροφές, τι εννοούμε;

Γενικά είναι λίγο ψόφια τα μοτέρ κάτω από τις 1500-1800, το νιώθεις όταν έχεις μεγάλη σχέση και πατάς αρκετά το γκάζι σε εκείνο το εύρος στροφών, ότι ξαφνικά αρπάζει απότομα μετά από ένα σημείο (ενώ έχεις σταθερό το γκάζι).

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό, γιατί και σε δυναμομετρήσεις φαίνεται κάτι αντίστοιχο από τις καμπύλες ροπής, ο κινητήρας ανεβάζει 5 κιλά ροπή μεταξύ 1500 και 2000rpm, που είναι αρκετά μεγάλο σκαλί για τόσο λίγες στροφές.
Η διαφορά είναι πιο εμφανής σε σχέση με όταν μπαίνει το VVTi γύρω στις 3800.
Όταν λέω χαμηλές στροφές εννοώ 1500-2200/2500, εκεί καταλαβαίνω ότι όταν πάω γκάζι υπάρχει μια απροθυμία, όχι μόνο από έλλειψη δύναμης, αλλά φαντάσου σαν εκείνη τη στιγμή να δείχνει ο κινητήρας ότι δεν κάνει καλή καύση με μικρά τρεμουλιάσματα (είτε επειδή το κάυσιμο δεν είναι καλής ποιότητας (αλλά βάζω στα ίδια 2-3 βενζινάδικα εδώ και χρόνια), είτε επειδή δεν δίνει σωστό ρεύμα σε κάποιον κύλινδρο (αλλά δεν ακούω κάτι περίεργο από τον κινητήρα), είτε επειδή συμβαίνει κάτι με τη μέτρηση του αέρα (αλλά άλλαξα μετρητή αέρα)). Πάνω από τις 2500-3000 φαίνεται να μην υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα, αν και μπορεί να υπερκαλύπτεται από την βελτίωση στην απόδοση από την αλλαγή του μετρητή αέρα και το καθάρισμα της πεταλούδας.

Σκέφτομαι να πάω πρώτα σε ένα ηλεκτρολόγο να μετρήσει ρεύματα και να μου πει αν όλα είναι Ok, ίσως κάποιο μπουζί να μην δίνει σωστά ή κάποιο καλώδιο/γείωση να μην είναι ok. Mετά λέω να κάνω ένα καθάρισμα στα μπεκ....

Δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω, θα δω τι θα μου πουν και στο συνεργείο. Η αλήθεια είναι με είχε κακομάθει το corollaki >15 χρόνια που δούλευε ρολόι και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να δουλέψει σωστά...

Πάντως το σίγουρο είναι, έχοντας οδηγήσει το αυτοκίνητο από όταν ήταν καινούργιο για τα προηγούμενα 15 χρόνια, ότι κάτι δεν δουλεύει όπως πριν εδώ και 2 μήνες...

Καμιά πρόταση για καθαρισμό μπεκ στην Πάτρα?
Απάντηση με παράθεση