Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 07-02-16, 18:59
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Δεν με πριζεις απλα λογω ηλικιας δεν ειμαι και τοσο γρηγορος στο γραψιμο στον υπολογιστη.
Το αυτ/το σου δεν εχει τιποτε απολυτος κι αν οντως εχει τοσο λιγα χιλιομετρα
και θελεις να το κρατησεις χωρις μηχανικα προβληματα μαθε να αλλαζεις μονος σου λαδια φιλτρα και βαλβολινες η αν δεν εχεις χωρο η δεν πιανουν τα χερια σου η δεν θελεις να μουντζουρωθεις τουλαχιστον αγοραζε τα ανταλλακτικα που θελεις εσυ και να εισαι μπροστα για να εισαι σιγουρος οτι αυτα θα μπουν στον κινητηρα σου. (Καχυποπτος δεν γεννηθηκα εγινα με αυτα που εχω δει).
Ακολουθα πιστα τις οδηγιες του κατασκευαστη και μην λυπηθεις τα χρηματα οσων αφορα τα λαδια τις βαλβολινες και την συχνοτητα αλλαγης των. μπορω να σου δωσω αν θελεις πληροφοριες για το τι service κανω στο δικο μου.
Αν το πας σε αναλυτη απλα δες οταν δουλευει στο ρελαντι τι HC δειχνει.
Αν δειχνει κατω απο 120 ppm εισαι ενταξει. Φροντισε μονο να εχεις κανει μερικα χιλιομετρα για να προλαβει να ζεσταθει ο καταλυτης.
Οσον αφορα τον αισθητηρα λ στον δικο μας κινητηρα βρισκεται αρκετα μακρια απο την πολλαπλη εξαγωγη (σχεδον στο υψος του λεβιε ταχυτητων) οποτε δεν "τρωει" την αυξημενη θερμοκρασια που εχουν τα καυσαερια οταν αφηνουν τον κυλινδρο (βλεπε κινητηρες που εχουν τον αισθητηρα λιγο μετα την ενωση 4 σε 1). Αν δεν καιει λαδι ο κινητηρας για να στον καταστρεψει (και οχι μονο αυτον) με τα χρονια επερχεται στο αισθητηρα η λεγομενη "θερμικη γηρανση " κατασταση στην οποια ο αισθητηρας δουλευει μεν αλλα γινεται αργος στην εναλλαγη της τασης που βγαζει αναλογα με την ποσοτητα οξυγονου των καυσαεριων. Με ψηφιακο πολυμετρο μπορεις να δεις αν δουλευει ο αισθητηρας(ταση εξοδου) ενω με παλμογραφο την κυματομορφη τασης (κορυφη/βυθιση) και την συχνοτητα εναλλαγης.

Επειδη αφορουν εσενα andreasseva μηπως ειναι καλυτερα να τα γραφω σε π.μ για να μην γεμιζω τον χωρο?
Απάντηση με παράθεση