Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 07-02-16, 17:46
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasseva Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοειτε και δεν θελω να το δωσω, κουταμαρες δεν κανω!!!!
μεσα στην βδομαδα θα παω να βγαλω μια καρτα καυσαεριων και θα δουμε...
μηχανικο οταν λες για το κτεο ή για το συνεργειο;;;
μια που ειπες και νουμερα να σου πω οτι κοιταξα το περασμενο κτεο 5/2015 ρελαντι CO% 0,030 και HC(ppm) 96,00 ενω υψηλες αντιστοιχα 0,020 και 41,00
αν αυτα σου λενε κατι ααα λεει και ο λ ειναι 0,99
απο αυτα εγω θα τσεκαρω μονο τον λ;;;
Μηχανικο συνεργειου αν εχεις γνωστο για να βλεπεις τι τιμες δινει ο αναλυτης. Αυτα που γραφει η καρτα καυσαεριων ως προς τους HC στο ρελαντι δεν τα λαμβανω υπ οψιν αν δεν τα δω με τα ματια μου. Σου παραθετω προσωπικες εμπειριες απο τοτε που εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο οχημα καθε φορα που μετρουσα καυσαερια.
Διαβασε κι αφησε το μυαλο σου να φανταστει τις σκηνες που εγω εχω ζησει απειρες φορες.

Στηνουν το αυτ/το μπροστα στον αναλυτη.
κρατουν τον κινητηρα στις 2500 εως 2700 σ.α.λ
βλεπουν τα αερια που δειχνει ο αναλυτης σε τιμες πολυ κατω απο τα νομιμα ορια και πολλες φορες σχολιαζουν οτι νεοτερα αυτ/τα εχουν περισσοτερους ρυπους.
Αφηνουν τον κινητηρα να ερθει στις στροφες του ρελαντι
παρατηρουν τις τιμες των αεριων να κανουν μια μικρη διακυμανση και προβληματιζονται οταν βλεπουν τους υδρογονανθρακες (ΗC) απο π.χ. 30ppm που ηταν να ανεβαινουν σιγα σιγα και να σταθεροποιουνται στους περιπου 190ppm.
Αρχιζουν ερωτησεις του τυπου τα μπουζι ειναι καινουρια? Τα λαδια σου ποτε τα αλλαξες? Ρεταρει καθολου ο κινητηρας? Εχει πολλες αναθυμιασεις ο κινητηρας? Και αφου παρουν τις απαντησεις ξανακανουν μετρησεις αρχιζοντας αφαιρωντας συνηθως
την βαλβιδα αναθυμιασεων -τιποτε-
σωληνακια δοχειου ενεργου ανθρακα -τιποτε-
μπουζοκαλωδιο -τιμες CO και HC εκτος οριων - ξαναβαζουν το μπουζοκαλωδιο.

Ετσι λοιπον μην μπορωντας να εξηγησουν το “φαινομενο” και για να δωσουν καρτα καυσαεριων μαρσαρουν τον κινητηρα πεφτουν οι τιμες αφηνουν τον κινητηρα στο ρελαντι αρχιζουν να ανεβαινουν οι HC και οταν φτανουν στους 80 με 100 ppm περιπου “παγωνουν “ τις ενδειξεις και τυπωνουν το χαρτακι.
Αν εχεις ορεξη μπορω να γραψω και τη συνεχεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη costas.x : 07-02-16 στις 22:02.
Απάντηση με παράθεση