Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 07-02-16, 16:15
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπερα.

Με αυτα που εχεις γραψει φαινεται οτι ο κινητηρας σου δουλευει σωστα. Πιστευω να εχεις μετρησει σωστα την καταναλωση, εχοντας καθαρο φιλτρο αερα , και σωστο τυπο μπουζι. (εχω δει πολλα ευτραπελα και ακουσει περισσοτερα).

Για την αυξημενη καταναλωση σου γραφω τι “παιζοταν” τοτε με τους συγκεκριμενους κινητηρες.
(προς αποφυγην παρεξηγησεων τα παρακατω ειναι προσωπικες εμπειριες και αμετρητες ωρες συζητησεων με μηχανικους --οι περισσοτεροι εξειδικευμενοι σε τουοτα-- τω καιρω εκεινω).

Τα corolla με τον 4e-fe απο μεσα του 92 εως μεσα του 95 εβγαιναν με 88 hp. Δεν εχουν αισθητηρα κρουστικης καυσης και το "προβλημα" τους ηταν (ειναι, οσα εχουν απομεινει) οτι εχουν αυξημενους υδρογονανθρακες (ΗC) περιπου 190 ppm μονο στο ρελαντι οταν ο κινητηρας εχει τις εργοστασιακες ρυθμισεις. Oι (HC ) στο ρελαντι επεφταν (και πεφτουν) αν αυξησεις τις στροφες του ρελαντι (απο την βιδα που υπαρχει πανω στο σωμα της πεταλουδας εισαγωγης) στις 1400 η κατεβασεις το avans περιπου στις 6 μοιρες.(απο 10 που πρεπει να εχει). Το “προβλημα” αυτο ειναι γνωστο σε συνταξιουχους πλεον μηχανικους (λογο ηλικιας αυτοκινητου) κυριως της τουοτα (οι αυτοκινητοβιομηχανιες ειχαν αρχισει να δινουν περισσοτερη βαρυτητα στους ρυπους γι αυτο μετα τα μεσα του 95 ο ιδιος κινητηρα εβγαινε με 75 hp) και για να μην υπαρχει προβλημα στο κτεο κατεβαζαν το avans και επεφταν οι HC. Ομως εχανε το “νευρο του” το αυτ/το και αυξανε την καταναλωση. Οσοι καταλαβαιναν την διαφορα και εκαναν παραπονα στον μηχανικο τους κυριως για πτωση αποδοσης τους ξαναεβαζαν το avans στις σωστες μοιρες (εννοειτε ο ιδιοκτητης δεν ηξερε τι γινεται) λεγοντας τους ¨”οταν ειναι να ξαναπερασεις κτεο ελα να στο ριξω μια ματια”.
Εκτος αυτου με 10 μοιρες avans και χωρις αισθητηρα κρουστικης καυσης (που τα δικα μας δεν εχουν) με την απλη αμολυβδη εχεις εντονη κρουστικη καυση (πυρακια) κυριως το καλοκαιρι. (Αλλος ενας λογος για μειωμενο avans).

Οι εργοστασιακες ρυθμισεις για το corolla σου (μου) (με βραχυκυκλωμα των επαφων Ε1 ΚΑΙ ΤΕ1 στο φις διαγνωσης) ειναι αναφλεξη στις 10 μοιρες πριν το ανω νεκρο σημειο (BTDC) και 700 σ.α.λ ρελαντι.


Ακουλουθησε την συμβουλη του nikiforosGT και κανε μια αναλυση καυσαεριων. Οι τιμες των αεριων δειχνουν πολλα.
Θα προτιμουσα να εισαι σε μηχανικο που του εχεις θαρρος για να εισαι μπροστα στον αναλυτη.(αν θελεις μπορω να σου γραψω το γιατι).


Το "προβλημα" των συγκεκριμενων 4e-fe ποτε δεν αναγνωριστηκε επισημα (ψιλα γραμματα για το 1992) Στα συνεργεια που συνηθως εχουν στον τοιχο αναρτημενο το εγγραφο με τους ρυπους, στο κατω μερος θα διαβασετε "εξαιρουνται RENAULT και TOYOTA ως προς HC και MAZDA ως προς "λ". χωρις να αναφερει ομως ποια μοντελα αφορουν. (Δεν συνεχιζω γιατι εκανα το post σεντονι).


Παντως andreasseva αν το corolla σου εχει οντος τοσο λιγα χιλιομετρα και σε προβληματιζει που καιει πολυ η δεν το θελεις πια και σου περνανε ιδεες να το δωσεις (εννοειτε πριν το πλακωσεις στις μετατροπες) να σου στειλω με π.μ το κινητο μου.
Να ειστε καλα ρε παιδια μου ξυπνησατε το παρελθον.
Σε οτι μπορω να βοηθησω ειμαι στην διαθεση σας.
Με εκτιμηση
Κωστας.
Απάντηση με παράθεση