Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-01-12, 16:55
Το avatar του χρήστη Ma-corolla
Ma-corolla Offline:
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Περιοχή: KOZANH
Ηλικία: 36
Μηνύματα: 699
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 296
Ma-corolla είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikiforosGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτος ειναι ο λογος τς υπαρξης των turbotimer! και εγω δεν προσεχα την δικια μου και τωρα αρχισε να μου καιει λαδακια απο τον αξονα! δλδ φευγουν στην εξατμιση, σε καποιο καιρο θα θελει το service της. Οι τουρμπινες που λετε γιατι εχουν βγει προβληματικες? δλδ τι πρόβλημα παρουσιάζουν?

Υ.Γ η τουρμπινα δεν μπορεί να χαλάσει από νοθευμένο καύσιμο, αφού μόνο με σκέτο αέρα δουλευει! πιστευω πως οφειλεται σε λανθασμενη χρηση του turbo, δλδ εκκινησεις και σβησιμο οπως ειπατε και παραπανω.
Ετσι Ακριβώς δεν χαλάει η τουρμπίνα απο το καύσιμο, το καύσιμο μπορούμε να το δούμε στην απόκριση του αυτοκινήτου και ήχο ,λειτουργεία. Τώρα επειδή ειχα στο μυαλό μου περιπτώσεις απο το αδερφό φόρουμ yarisclub.gr που λέγανε για ζημειές στα νεα 1.4 ρώτησα των μηχανικό από περιέργεια(με δεδομένο τοι ειμαι σε μια χώρα που το 60% είναι ντιζελ) και μου είπε ακριβώς για την τουρμπίνα οσα προανέφερα επειδή δεν έχουμε συνηθίσει να περιμένουμε κανενα δυο λεπτάκια μέχρι να σβήνουμε τα turbo Diesel μας καλό θα είναι να το κάνουμε.
Οσον αφορά το τουρμπο Timmer εάν κάποιος προσπαθήσει να κλέψει το αυτοκίνητο εκείνη την στιγμή που είναι ακόμα αναμμένο τι γίνεται? υπάρχει απόκριση στο γκάζι?
Απάντηση με παράθεση