Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-04-18, 16:44
Το avatar του χρήστη TmNemesis
TmNemesis Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Μοντέλο: T Sport f/l 5d
Περιοχή: Johannesburg
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 1.879
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 406
TmNemesis θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CTS03 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν νομίζω να δοκιμάσω μόνος μου, αλλά θα ήθελα σχόλια για τα παρακάτω:

Καταλαβαίνω ότι βασικά εξαρτήματα είναι 1 μονάδα ελέγχου και 4 αισθητήρες καλωδιωμένοι με την μονάδα ελέγχου.
Προφανώς χρειάζεται και κάποιο ηχειάκι/μπίπερ ή και LED (TmNemesis). Μπορεί να είναι ανεξάρτητα εξαρτήματα ή είναι ενσωματωμένα στη μονάδα ελέγχου?
Η μονάδα αυτή θα παίρνει τροφοδοσία 12V σε παράλληλη σύνδεση με το φως της όπισθεν και θα ελέγχεται με το διακόπτη/"βαλβίδα" της όπισθεν.
Η μονάδα ελέγχου που τοποθετείται? Κάπου στο ταμπλό να την βλέπεις ή κάπου πίσω που βγαίνουν τα καλώδια της όπισθεν?
Χρειάζεται να περάσουν καλώδια από το ταμπλό προς τα πίσω?

Neoklis, τι τιμές θέλει η Toyota?
Παρακάτω κιτ από ebay
https://www.ebay.com/itm/4-Parking-S...AOSwrBxauhx S
Αλλά και από Ελλάδα, όπως σου είπα, είναι αρκετά οικονομικά, δες παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/12615589/OE...4.html#reviews

Όπως θα δεις είναι ένα σετ από την μονάδα,την καλωδίωση, τους 4 αισθητήρες, το τρυπανάκι,και την ένδειξη LED.
Την μονάδα την συνδέεις στην όπισθεν και την τοποθετείς κάπου πίσω στο πορτμπαγκάζ, στην μοκέτα στο πλάι.
Το καλώδιο περνάει από πίσω μέχρι εμπρός ,είτε από χαμηλά (μοκέτα) είτε από πάνω (στο πλάι ουρανού και τσιμούχες πόρτας).
Την ένδειξη LED την βάζεις πάνω στο ταμπλό (συνήθως αριστερά κοντά στην κολόνα) ή το έχω δει σε κάποια αμάξια και προσωπικά μου άρεσε πολύ (είναι και πρακτικό) πάνω στον κεντρικό καθρέφτη.
Πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρολόγο με όρεξη να στο αγοράσει - περάσει, δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε κάτι ακριβό και είναι σίγουρα πολύ χρήσιμο.
Αν θες κάνε μια βόλτα από τον Φάνη, είναι η δουλειά του και τα αμάξια μας τα ξέρει με κλειστά μάτια, όλοι εδώ τον εμπιστευόμαστε με τα χίλια...
__________________


Απάντηση με παράθεση