Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 20-04-20, 00:25
Το avatar του χρήστη trelokomio
trelokomio Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Μοντέλο: E12 1.4 f/l
Περιοχή: Θεσσαλια
Μηνύματα: 408
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 239
trelokomio είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LISSAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιστευτο!!! Τι να πω (γραψω).... Ρε αγορι, αλλαξε το μπουζι πρωτα, και μετα δες τον πολλαπλασιαστη! Ημαρτον!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costas.x Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.
Φίλε μου αν μου επιτρέπεις λίγα λόγια για τον πολλαπλασιαστή για να καταλάβεις την λειτουργία του και την σχέση του με τα μπουζί.
Ο πολλαπλασιαστής είναι ένα επαγωγικό πηνίο. Αποτελείται από δύο μονωμένα μεταξύ τους πηνία τα οποία χωρίζει ένα έλασμα. Το πρώτο πηνίο αποτελείται από λίγες σπείρες. Αυτό το πηνίο διαρρέεται από ρεύμα χαμηλής τάσης. Το δεύτερο πηνίο αποτελείται από πολλές σπείρες. Όταν το πρώτο πηνίο διαρρέεται από ρεύμα, δημιουργείται μαγνητικό πεδίο γύρω του. Η απότομη διακοπή του ρεύματος συνεπάγεται τη δημιουργία υψηλής τάσης στο δεύτερο πηνίο (φαινόμενο επαγωγής).

Η υψηλή αυτή τάση πρέπει να εκτονωθεί. Το μπουζί είναι αυτό που εκτονώνει την τάση που παράγει ο πολλαπλασιαστής. Αν το μπουζί για χ λόγους δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του τότε αργά ή γρήγορα την "ακούει" ο πολλαπλασιαστής.
Στην δική σου περίπτωση οι πολλαπλασιαστές σου έχουν τα χιλιόμετρα τους και την ανάλογη θερμική καταπόνηση. Η λογική λέει ότι μετά τόσα χιλιόμετρα αν σου "αρπάξει" ένας να περιμένεις σύντομα και δεύτερο. Γι αυτό και συνήθως τους αλλάζουν όλους. Γνώμη μου όπως αναφέρει και ο LISSAS τα μπουζί επιβαλλόταν να αλλαχτούν.
Παιδια εσεις καλα τα λετε αλλα προφανως εγω δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω ουτε τον τρπο λειτουργιας του πολ/στη, ουτε οτι επρπε να αλλαχθει και το μπουζι μαζι με τον καμμενο πολ/στη/ .
Αν το μπουζι επρπε να αλλαχθει αυτο επρπε να μου το πει ο μηχανικος ειναι αποκλειστικα δικη του ευθυνη, προφανως θα το αλλαζα αν μου το ελεγε. Πηγα εκει πριν 20 μερες, το αμαξι δουλευε σαν τρακτερ, μου λεει καηκε ενας πολλαπλασιαστης, μου τον αλλαξε και το αμαξι δουλευε ρολοι δν μου ανεφερε τπτ για αλλαγη μπουζι.
Προχθες ξαφνικα παλι το ιδιο προβλημα το αμαξι δουλευε σαν τραχτερ. Οπως ειπα την Τριτη θα το παω απο κει, αν καηκε πολλαπλαιαστης παλι στον ιδιο κυλινδρο προφανως θα απαιτησω να αλαχθει χωρις να το πληρωσω γιατι δν δικαιολογητε να καηκε μεσα σε 3 εβδομαδες.

Απο εκει και περα τι να του πω να αλλαξει και το μπουζι? Επισης τα μπουζι αλλαχτηκανε στο σερβις.πριν 10Κ χιλιομετρα με γνησοα της toyota. Να φταιει το μπουζι μολις 10κ χιλιομετρα μου φαινεται εντελως κουλο.

Υ.Γ Επειδη απ οτι καταλαβαινω και λογο χιλιομετρων επειδη το πρωτο καηκε πιθανο να εχω θεμα και με τους υπολοιπους πολλαπλασιαστες, γνωριζει κανεις να μου πει ποσο κοστιζει μια τετραδα γνησιοι απο αντιπροσωπεια να τους παρω να τους βαλω πανω γνησιους μαζι με μια 4αδα καινουργια μπουζι και να ησυχασω, δεν εχω ορεξη να παω ταξιδι και να μεινω στο δρομο με το αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trelokomio : 20-04-20 στις 00:43.
Απάντηση με παράθεση