Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 19-04-20, 23:54
costas.x Offline:
Μέλος
 
Εγγραφή: 08-10-2010
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Ηλικία: 64 male
Μηνύματα: 139
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 179
costas.x είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Καλησπέρα χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.
Φίλε μου αν μου επιτρέπεις λίγα λόγια για τον πολλαπλασιαστή για να καταλάβεις την λειτουργία του και την σχέση του με τα μπουζί.
Ο πολλαπλασιαστής είναι ένα επαγωγικό πηνίο. Αποτελείται από δύο μονωμένα μεταξύ τους πηνία τα οποία χωρίζει ένα έλασμα. Το πρώτο πηνίο αποτελείται από λίγες σπείρες. Αυτό το πηνίο διαρρέεται από ρεύμα χαμηλής τάσης. Το δεύτερο πηνίο αποτελείται από πολλές σπείρες. Όταν το πρώτο πηνίο διαρρέεται από ρεύμα, δημιουργείται μαγνητικό πεδίο γύρω του. Η απότομη διακοπή του ρεύματος συνεπάγεται τη δημιουργία υψηλής τάσης στο δεύτερο πηνίο (φαινόμενο επαγωγής).

Η υψηλή αυτή τάση πρέπει να εκτονωθεί. Το μπουζί είναι αυτό που εκτονώνει την τάση που παράγει ο πολλαπλασιαστής. Αν το μπουζί για χ λόγους δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του τότε αργά ή γρήγορα την "ακούει" ο πολλαπλασιαστής.
Στην δική σου περίπτωση οι πολλαπλασιαστές σου έχουν τα χιλιόμετρα τους και την ανάλογη θερμική καταπόνηση. Η λογική λέει ότι μετά τόσα χιλιόμετρα αν σου "αρπάξει" ένας να περιμένεις σύντομα και δεύτερο. Γι αυτό και συνήθως τους αλλάζουν όλους. Γνώμη μου όπως αναφέρει και ο LISSAS τα μπουζί επιβαλλόταν να αλλαχτούν.
Απάντηση με παράθεση