Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 11-12-22, 17:34
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Καλησπέρα, εγω εχω Ε11 με 4EFTE απο το Starlet GT ep82 αλλα θα απαντησω σε οσα γνωριζω.

Για τα λάδια δε νομιζω οτι προκαλουν τέτοια προβληματα δεν το πιστευω αυτο με τιποτα. Τα προβληματα προκαλουνται οταν δεν αλλαζουμε λάδια τακτικα. Οσο ποιο λιγα χλμ τα αλλαζουμε τοσο καλυτερα. Εχω αλλαξει λαδια και στις 2000χλμ και στις 3000χλμ μετα απο αλλαγες φλαντζας κεφαλης ομως και γενικα αλλαζω καθε 5000χλμ μαζι με το φιλτρο.

Για τα νουμερα τωρα το 1ο ειναι το παχος του και το δευτερο εχει να κανει με θερμοκρασιες. Οποτε οταν καις λαδια οσο ποιο παχυ ειναι θα τα καις λιγοτερο. Τα 5αρια ειναι πολυ λεπτα. Εχω δοκιμασει και 0-40 και ηταν ιδιο με το νερο ενα και το αυτο, εφαγαν πεταμα αμεσως.
Βαζω εδω και καιρο 10-40 ημισυνθετικα Liqui Moly Μοs2 που ειναι διθιουχο μολυβδενιο, τα λαδια ειναι γκρι και ειναι αντιτριβικο αυτο. Εχω δει διαφορες και τα προτιμω. Ειναι ποιο ακριβα ομως απο ολα.
Δεν βλεπω τον λογο γιατι συνθετικα.

Πως το εχεις καταλαβει οτι καιει λαδια? σου βγαζει στην εξατμιση γαλαζιο καπνο? μπορει απλα να ειναι απο τα τσιμουχακια βαλβιδων, ποσα χλμ εχει? εχουν αλλαχτει ποτε?
Αν ειναι απο ελατηρια στα πιστονια χανεις συμπιεση τοτε και εχεις και πτωση αποδοσης.
Απο υψηλες θερμοκρασιες πιστευω οτι ισως να μπορει να παθουν ζημια και τα ελατηρια στα πιστονια αλλα εμενα 2 φορες που εκαψε φλάντζα αλλα πραγματα επαθα, οχι αυτο.

Για το ρελαντι οταν λες αρρυθμιες λιγο ποιο συγκεκριμενα μπορεις να πεις? υπαρχουν απειρα πραγματα που μπορει να φταινε, ονομαζω μερικα :
1. Πεταλουδα πχ αν εχει μακα.
2. Βαλβιδα ψυχρης εκκινησης
3. Βαλβιδα ρελαντι
4. Σωληνακια υποπιεσης καπου τρυπα
5. Να παιρνει αερα καποιο μπεκ απο τρυπιο λαστιχο θα εφτυνε και βενζινη εξω, ναι το εχω παθει!!!
6. TPS (αισθητηρας θεσης πεταλουδας)
και μπορει και αλλα ακομα.

Ξεκινας απο τα ευκολα, παιρνεις σπρευ καρμπυρατερ και καθαριζεις την πεταλουδα καλα, φιλτρο αερα και βενζινης να ειναι καινουρια καλυτερα.
Ελεγχο ολα τα σωληνακια υποπιεσης και σφιχτηρες κτλ οπου εχει.
Μετα βλεπεις αν ειναι οκ.

Για την Toyota δεν ξερω αν φαινεται σε ολες.

Για το παραφλου οπως ειναι το πετας ολο δεν μενει τιποτα.
Βγαζεις παγουρι και το κανεις λαμπικος.
Καθαρισμα ολα πολυ πολυ καλα βαλε απιονισμενο να κανει κυκλωμα (να ανοιξει ο θερμοστατης δλδ) μετα να κρυωσει το πετας οπως ειναι και αυτο.
Και βαζεις υγρο κοκκινο της Toyota το LLC προσεχε οχι το SUPER ειναι για νεα αμαξια!!!
Αυτο της Toyota ειναι ακριβο και δυστυχως δεν θελει αναμιξη.

Το πρασινο υγρο ειναι ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ειναι για Toyota οποιος το εβαλε ειναι 100% ασχετος. Το ειχα κανει πολυ παλια και το πληρωσα.
Επαθα ενα καρο ζημιες απο λαθος υγρα επι χρονια και ανακατεμενα χρωματα!
τα χρωματα ειναι αναλογα τα χημικα στοιχεια που εχουν ΔΕΝ βαζουμε οτι βρουμε και ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν τα ανακατευουμε!!!

Εμενα αντλια γνησια 4 χρονων της ελιωσαν τα φτερα και κυκλοφορουσα με τον αξονα μονο, σε εναν χρονο εκαψε ξανα φλαντζα...επειδη λεγαμε 4 χρονων ειναι δεν την βγαλαμε να την δουμε!

Οταν αλλαζουμε υγρα θελει καλη εξαερωση και βαλε για καλο κακο θερμοστατη νεο και τσιμουχα.
Αν δεν θες γνησιο (ειναι πολυ ακριβος) προτεινω colorstat καλη μαρκα δοκιμασμενη πολυ καιρο και σε 76 βαθμους που εχω τωρα προς το παρον. Εχει και σε 82 που ειναι η θερμοκρασια στον μαμα. Τον εχω παρει και σε 82 οταν αλλαξω υγρα να τον αλλαξω.

Για το παραφλου βαζω αυτο μετα τις επισκευες G12 κοκκινο https://www.skroutz.gr/s/23975264/HE...t.html#reviews μαζι με απιονισμενο γιατι ειναι συμπυκνωμενο. Εχω ακομα αλλα αμα τα τελειωσω θα βαζω της Toyota.

Αν εχεις FACEBOOK μπορεις να ακολουθησεις εκει και την ομαδα μας λεμε πολλα πραγματα και εχει ποιο πολυ κοσμο απο εδω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 11-12-22 στις 17:44. Αιτία: Συμπληρώματα
Απάντηση με παράθεση