Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Αύξηση κατανάλωσης
  #1  
Παλιά 30-10-20, 17:56
Το avatar του χρήστη _nicolas_
_nicolas_ Offline:
Κυριλέ Μέλος
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Μοντέλο: Corolla ΕΕ90
Περιοχή: Καστοριά - Κιλκίς
Ηλικία: 35 male
Μηνύματα: 315
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 237
_nicolas_ θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
Αύξηση κατανάλωσης

Καλησπερα παιδια,

Ειμαι κατοχος ενος Auris 1.6 πρωτης γενιας με συστημα υγραεριου BRC Plug n Drive. Ειμαι πολυ ικανονοιημενος απο το συστημα, χωρις κανενα check engine κτλ.Το περασα στα 61.000χλμ και τωρα εχω 136.000χλμ.
Απο το καλοκαιρι διαπιστωσα οτι εχει ανεβει η καταναλωση μου, αλλα το εριξα στον κλιματισμο που ειχα συνεχεια αναμενο. Αρχηκα νομιζα ειναι υψηλη στο αεριο αλλα ειναι και στην βενζινη.



Μερτησα καταναλωση στο αεριο 10,2 λ/100χλμ και στην βενζίνη 9 λ/100χλμ (αυτες οι μετρησεις χωρις κλιματιστικο και με νορμαλ ταχυτητες 120 κυριως σε επαρχιακους δρομους)


Το πηγα στο συνεργειο για ελεγχο, μου μετρησε ρυπους σε αεριο, βενζινη κρυο, ζεστο, ρελαντι και στις 3000στροφες και ολες οι τιμες (δεν τις εχω) μου ειπε ηταν πολυ καλες.

Αρα και ο λαμδα δεν φαινεται να εχει προβλημα.

Εχω κανει service και το αμαξι και το αεριο χωρις καμια αλλαγη.
Πηγα και σε εναν αλλο μαστορα για το αεριο και μου προτεινε service τον πνευμονα του αεριου (μεμβρανες, λαστιχακια, κοστος 80 ευρω νομιζω).


Να σας πω οτι το αμαξι καιει λιγο λαδακι αλλα δεν νομιζω να επηρεαζει τοσο τον λαμδα.




Η καταναλωση που ειχα, που θεωρητηκα ειναι η φυσιολογικη ειναι, με αεριο 7,7λ /100χλμ και με βενζινη 7,1λ /100χλμ


Τι μου προτεινετε, τι αλλο πρεπει να ελεγξω ?
__________________
My Garage
Απάντηση με παράθεση