Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #467  
Παλιά 30-11-18, 11:21
Το avatar του χρήστη tsavman
tsavman Offline:
Πορωμένο Μέλος
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Μοντέλο: Ε12 2004, 1.x
Ηλικία: 40 male
Μηνύματα: 717
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 229
tsavman είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Είχα ρίξει πολύ ψάξιμο σχετικά με τον ήχο, γιατί δεν ήθελα το αμάξι να γίνει καρναβάλι. Θεωρώ πως τα watt του subwoofer πρέπει να είναι κοντά στα watt των κανονικών ηχείων, και όχι πχ 10 φορές επάνω ώστε να απαιτούν ξεχωριστές κατασκευές, ενισχυτές και τροφοδοσίες, και να "πνίγουν" την μουσική.
Πραγματικά πιστεύω πως ο συνδυασμός του σε σχέση με τα υπόλοιπα ηχεία είναι "τόσο-όσο", γεμίζει πολύ ωραία σε όλο το φάσμα έντασης, ενώ έχω το gain του περίπου στα 3/4, δηλαδή υπάρχει ακόμα περιθώριο για περισσότερα.
Η πηγή έχει DSP και ρυθμίζεις και από εκεί την ένταση του καναλιού του sub, καθώς και το crossover.
Γενικά ακούω μουσική με flat eq και το sub κανάλι στο μηδέν, προσπαθώ δηλαδή να έχω ήχο κοντά στην πραγματική ηχογράφηση, και φαίνεται πως αποδίδει σωστά σε όλο το εύρος ο συγκεκριμένος συνδυασμός. Έχει δέσει δηλαδή με τα Hertz πάρα πολύ σωστά.
Στα επιπλέον θετικά, δεν χάνεις χώρο στο πορτ-μπαγκάζ, ενώ κάτω από το κάθισμα ούτε φαίνεται, ούτε ενοχλεί επιβάτες αλλά και το κάθισμα στην κίνησή του μπρος-πίσω.

Τα AGX για Ε12 έχουν 4 ρυθμίσεις σκληρότητας εμπρός, και 8 πίσω. Τα μπροστά ρυθμίζονται με κατσαβιδάκι όπως είπες από το επάνω μέρος του θόλου, ενώ τα πίσω με περιστροφική ροδέλα στο κάτω μέρος του αμορτισέρ που ελέγχει την βαλβίδα. Αυτή ρυθμίζεται με το χέρι.
Η "default" ρύθμιση για τον χαρακτήρα οδήγησής μου και για το αυτοκίνητο είναι 3 εμπρός και 5 πίσω, αλλά που και που παίζω και με διαφορετικά setup.
Πρόσφατα οδήγησα την παλιά μου 12άρα με Ultra SR, τρίποντα ελατήρια και 17άρες, και μου φάνηκε αρκετά παρόμοια η αίσθηση, ίσως πιο κοντά σε μια ρύθμιση προς το 1-2 όσον αφορά το μπροστά μέρος, δηλαδή ελαφρώς μαλακότερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsavman : 30-11-18 στις 12:02.
Απάντηση με παράθεση