Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 16-06-14, 00:33
keichi Offline:
Θεϊκό Μέλος
 
Εγγραφή: 30-08-2009
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 265
keichi είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Το 10w40 ειναι πιο παχυρρευστο απ το 5w30....Και οντως καιγεται δυσκολοτερα...
Ομως...
Το προβλημα δημιουργουνταν μακροπροθεσμα...Με τη χρηση του 10w40 επειδη ηταν χοντρο, δεν περναγε αρκετη ποσοτητα λαδιου και τρωγοταν ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ το μπλοκ...
Εχω κουραστει να καθομαι να εξηγω για τα λαδια των VVT-i και για το απαρχαιωμενο και ακαταλληλο 10w40...
Βαλτε οτι θελετε και πιστεψτε οτι θελετε...Δεν με ενδιαφερουν τα αυτοκινητα σας...
Μονο το δικο μου με ενδιαφερει...Και γι αυτο απο καινουργιο του βαζω μονο TOYOTA 5w30 χειμωνα καλοκαιρι...
Ε11 VVT-i με τα παλια πιστονια...
Και δοξα το Θεο με τρελο ξεκολοσκισιμο και 210.000χλμ δε μου καιει λαδι...

Υ.Γ Με πετυχαινουν διαφορα μαστορια της γειτονιας (της συμφορας) και με ρωτανε...
"Ρε παληκαρ...Ουραιο το ργαλιο σου...Καιν λαδ ομως αυτα τα μοτερια...Οσα ερχονται ιδω ουλα καιν...Να βαζ μον 10w40 αυτο κανουμ κι εμεις...Σε ουλα 10w40 βαζουμ...Απο αλυσοπριον μεχρι δεξαμενοπλοιου..."

Κουνια που σε κουναγε ηθελα να του πω...

Εξακολουθω να πιστευω οτι ΔΕΝ ηταν προβληματικα...
Εφταιγε ο τροπος που φεροταν ο καθε ιδιοκτητης...Διοτι αυτα τα μοτερ απαιτουσαν καποια συγκεκριμενα πραγματα...

...λαθος λαδια, τα αλλαζαν οποτε θυμοντουσαν, service σε ασχετους, κλπ κλπ κλπ= καταστροφη...

+ ασαφειες απο εργοστασιο και ειδικα απο αντιπροσωπειες...Φταινε πολυ και αυτοι...

Και ξερω και 3 παιδια με G6 και αλλον ενα με Liftback...Με περισσοτερα χλμ απο μενα...Καμια 250αρια χιλιαδες...Και αυτοι με 5w30 με αλλαγη στα 7500...Και δεν τους καινε...Αυτονων κ μενα γιατι δεν ειναι 'προβληματικα'???
Μη μας τρελενετε ρε παιδια ελεος...
Μια χαρα ηταν τα αυτοκινητα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Edessaios : 17-06-14 στις 15:01.
Απάντηση με παράθεση