Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 01-09-11, 21:25
Το avatar του χρήστη NikiforosGT
NikiforosGT Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 7.856
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 1024
NikiforosGT έχει απενεργοποιήσει την αξιολόγηση χρήστη
Δεν το αφηνει κρυο! μια χαρα ειναι! 76,5 που ανοίγει ειναι κρυα θερμοκρασία? απλα ανοιγει ποιο νωρίς και εχει καλυτερη ψυξη το μοτερ, εξάλου δεν ειναι δα και τοση μεγαλη διαφορα απο 76,5 σε 82! ο μηχανικος μου το πε δεν το σκεφτηκα μονος μου! και το εκανα επι την ευκαιρια γιατι ετσι κι αλλιως ειχε χαλασει ηδη ο μαμισιος. Πάντως το Καλοκαιρι εχει πολυ καλα αποτελεσματα! αν και δεν εχω οργανο θερμοκρασιας νερού για να βλέπω ακριβώς τις θερμοκρασίες με νούμερα.
Και μην ξεχνάμε πως αυτα τα μοτερ στα αμαξια που ηταν είχαν αεραγωγο στο καπό! ακομα και οταν το i/c ήταν απο πανω ο αερας που περναει ψυχει και το μοτερ απο πανω, ειδικα οταν κατεβαζαμε το i/c μπροστα τοτε εψυχε ακόμα καλυτερα, τώρα με το μοτερ στην corolla δεν εχει αεραγωγο και το μοτερ μεσα ψηνεται. Φανταζομαι ολοι θα εχετε δει τις θερμοκρασιες που αναπτυσονται αν ανοιξετε το καπο, ειδικα το καλοκαιρι και σε μεγαλες αποστασεις. Επειδη πριν ειχα το ιδιο μοτερ σε Starlet GT με αεραγωγο και μπροστα το intercooler, ξερω πως η διαφορα ειναι τεραστια!!! Οποτε ειναι μια πολυ καλη λυση η αλλαγη θερμοστατη με του passeo. Μπορουμε εναλλακτικα να βαλουμε μεγαλύτερο ψυγειο, ή ακομα μεγαλυτερο βεντιλατερ, ειδα και ψυγειο απο corolla με αυτοματο σασμαν και αυτα εχουν σωληνακια για να περνανε απο καποια σημεια το λαδι του σασμαν και να το ψυχουν!!! φυσικα κανεις δεν μας εμποδιζει να περναμε μεσα το λαδι του μοτερ και να το ψυχουμε! ετσι παιζει και τον ρολο ψυγειου λαδιου. Αλλαξα ψυγειο προσφατα επειδη τρυπησε αλλα εβαλα νεο imitation με 100 ευρώ, ειχα βρει το ψυγειο που λεω να περναει και λαδι με 80 ευρώ απο μαντρά, αλλά δεν ήθελα να πάρω μεταχειρισμένο ψυγείο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikiforosGT : 01-09-11 στις 21:49.
Απάντηση με παράθεση