Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
TOYOTA AURIS - ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗ
  #1  
Παλιά 18-02-09, 23:46
Το avatar του χρήστη slobs
slobs Offline:
Μικρό Μέλος
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Μοντέλο: Auris 1.6 Trendy
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 33
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 234
slobs είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Unhappy TOYOTA AURIS - ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΗ

Εχω ένα toyota auris το οποίο τα αγόρασα τον Ιούλιο του 2007, τον Δεκέμβρη του 08 έκανα το service των 30000χλμ στην εταιρία του κ. παπαδαμαντίου στην εθνική οδό, ο τεχνικός μου είπε ότι στο επόμενο service των 45000χλμ θα πρέπει να αλλαχθούν οι δίσκοι των φρένων γιατί έχουν φθαρεί. Τους διευκρίνισα ότι ήμουν κάτοχος corolla την οποία είχα αγοράσει μεταχειρισμένη με 27000χλμ και την πούλησα μετά από 2(δύο) χρόνια με 90000χλμ και δεν είχα αλλάξει τους δίσκους των φρένων(τα service τα έκανα στον ίδιο αντιπρόσωπο). Επικοινώνησα με την Toyota hellas με e-mail και τους ανέφερα το περιστατικό και το ιστορικό μου σαν πελάτης Toyota καθώς επίσης και ότι τα περισσότερα χλμ τα έχω πραγματοποιήσει στην εθνική οδό και η χρήση του αυτοκινήτου εντός της πόλης είναι καθημερινά 2 χλμ από το σπίτι μου στη δουλειά μου, οπότε δεν θεωρώ ότι ευθύνομαι εγώ για την φθορά των δίσκων(δισκόφρενα).
Η απάντηση που μου έδωσαν σαν εταιρία είναι ότι η φθορά οφείλεται σε παράγοντες όπως η κακή χρήση των φρένων.
Η απάντηση του service είναι ότι οφείλεται στο ότι τα τακάκια είναι πολύ σκληρά με αποτέλεσμα την γρήγορη τριβή της δισκόπλακας.

Ρωτάω εσάς που είστε πιο καταρτισμένοι στα θέματα αυτοκινήτων, εάν η φθορά που προκλήθηκε στο σύστημα των φρένων και συγκεκριμένα στους μπροστινούς δίσκους του συστήματος είναι φυσιολογική?

Πάντως η δική μου γνώμη και από την εμπειρία μου σαν οδηγός με της ίδιας εταιρίας αυτοκίνητο όλα αυτά τα χρόνια , είναι ότι με δουλεύουν!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

Παντελής
__________________
PANTELIS RIGAS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη slobs : 19-02-09 στις 01:12.
Απάντηση με παράθεση