Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 19-10-08, 02:53
PeterIoannou Offline:
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Μοντέλο: Avensis ZZT223
Περιοχή: Ambelogardens
Ηλικία: 55 male
Μηνύματα: 1.633
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 409
PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος PeterIoannou είναι υπέροχος
Unhappy

Φίλε ranger (Edit: & trelokomio).
Ένας από τους ανθρώπους που το πιστεύει ότι ένα TS μπορεί με τη σωστή φιλτροχοάνη και την σωστή αναπνοή της να κερδίσει περίπου 10 Hp είμαι και εγώ. Και δεν το πιστεύω επειδή κάποιος μου είπε ότι έτσι πρέπει να συμβαίνει, αλλά επειδή όντως έτσι συμβαίνει.
Το πόσα άλογα μπορεί να δώσει -ή και να αφαιρέσει- ένα τροποποιημένο σύστημα εισαγωγής (για τέτοιο μιλάμε αν δεν κάνω λάθος) εξαρτάται από το σύστημα, αυτό καθ' αυτό, αλλά και από τον κινητήρα στον οποίο εφαρμόζεται. Ήτοι, αν το ίδιο σύστημα το βάλεις στην Ε12 1.4 ή 1.6, αυτό που θα πετύχεις είναι να κάνεις μία τρύπα στο νερό.
Όσο για τα άλλα clubs που θα διαβάσουν για το σημαντικό όφελος της φιλτροχοάνης και θα αρχίσουν το "δούλεμα", αυτό θα είναι πολύ καλό, διότι θα παραμένουν -απλά- ημιμαθείς και αμαθείς. Δεν χρειάζεται, νομίζω, να θυμίσω στους περισσότερους ότι οι "σκούπες" ανακαλύφθηκαν από τα "αξεσουαράδικα" και τους κάθε λογής "βελτιωτές" όταν η εφαρμογή τους στα Saxo και Rallye είχε αποδώσει τα μάλα. Και τι "πακέτο" έφαγαν οι περισσότεροι που έκαναν "copy-paste" τη σκούπα και τη φόρεσαν σε ό,τι αυτοκίνητο κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή...
Για το επίπεδο της βελτίωσης που επέρχεται, μπορούν να το επιβεβαιώσουν, πέρα από το Νεκτάριο και το hatzidi2, και ένας-δύο που έχουν δει με συνολική ατμοσφαιρική βελτίωση περί τα 240Hp από τον 2ΖΖ-GE.
Και για να κλείσω (και να μην επανέλθω), ίσως τελικά κάποιες βελτιώσεις να πρέπει να παραμένουν μεταξύ ολίγων, ώστε να αποφεύγεται το φαινόμενο να λοιδωρούνται δημοσίως, όταν επιχειρούν τη διάχυση της γνώσης που απέκτησαν...
Πάνος.
__________________
Fast cars do not kill.
Slow drivers, do!!!
Saneatsu Abukara
Απάντηση με παράθεση