Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 09-06-08, 02:49
Το avatar του χρήστη ranger
ranger Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 27-03-2005
Μοντέλο: E-12 Tsport facelift
Περιοχή: 'Ιλιον
Ηλικία: 43 male
Μηνύματα: 4.110
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 651
ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος ranger θα γίνει πολύ σύντομα πασύγνωστος
λοιπόν η φιλτροχωάνη δεν είναι K&N. Βασικά αγοράστικε απο e-bay μαζί με το σχετικό σωλήνα που έχει και τον αντάπτορα για το air flow meter. Μάρκα και τέτοια δεν ξέρω, ήταν όμως για την corolla 1800 κυβικά που κυκλοφορεί στην Αμερική και στο 1600 μου κρέμαγε λιγάκι. Βέβαια ο θόρυβος ήταν πορωτικος (και τότε αυτό μου αρκούσε).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από (@)WizZk1d(@) Εμφάνιση μηνυμάτων
ranger καλησπέρα.
Πραγματικά κουκλί το rolla σου με την χωάνη.
Ποιά χωάνη είναι η Κ&Ν 57? ή κάποια ίσως καλύτερη?
Χωρίς αυτό το σωληνάκι δεν μπαίνει αλλιώς αφαιρώντας πάντα το μαμα φιλτροκούτι?
για πες...
Χωρίς αυτό το σωλήνα με τη βάση για το air flow meter δεν μπορεί να δουλέψει σωστά το αμάξι. Κατα καιρούς έχουν γραφτεί εδω μέσα ότι μπορείς να αφήσεις τον αισθητήρα απ έξω ή οτι μπορεις να τρυπήσεις τον ελαστικό σωλήνα και να τον στερεώσεις μέσα. Η γνώμη μου είναι ότι αν θες να δουλεύει σωστά το αμάξι θα πρέπει το air flow meter να διαβάζει τα σωστά δεδομένα, άρα να είναι τοποθετημένο στη σωστή θέση. Αφού εσύ βγάζοντας το φιλτροκούτι καταργείς τη θέση του, πρέπει να βρείς ενα τρόπο να το τοποθετήσεις σωστά, δλδ να βάλεις ενα σωλήνα με βάση...
Τώρα πλέον φοράω μια φιλτροχωάνη κλειστου τύπου (Βαρελάκι) της Green νομίζω που κάνει κάπως καλύτερη δουλεια (καλά μην φανταστείτε ότι μόνο αυτή η αλλαγεί αρκεί για να δεις διαφορά! Την έχω αυτή τη φιλτροχωάνη όποιος θέλει μπορώ να τι διαθέσω για να κάνει δοκιμές...

Σχετικά με την πινακίδα βρήκα μια φωτογραφία: όπως βλέπετε έχω βάλει ενα κομμάτι απο αυτη την ειδική ταινία (που βάζουμε για να μη χτυπάνε οι πόρτες) στην μεγάλη πλευρά την πινακιδας. Μετά έβαλα και άλλα δύο μικρότερα κομμάτια στα πλάγια (και τα τρία σημεία τα έχω σημειώσει βάζοντας δίπλα μια κόκκινη γραμμή). Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλο. Δεν τρίζει καθόλου, ούτε καν όταν κλείνω την πόρτα του πορτ μπαγκάζ.
Ευτυχώς όταν μου είχαν πάρει τις πινακίδες τα στρουμφάκια, δεν μου τα ξεκολλήσανε!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg pinakida.jpg (40,0 KB, 275 εμφανίσεις)
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Administrator Ειδικών Επιχειρήσεων


Κάντε τους δρόμους πιο ασφαλείς, είναι ευθύνη όλων μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ranger : 09-06-08 στις 02:56.
Απάντηση με παράθεση