Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 19-09-07, 17:09
Το avatar του χρήστη diafanh-psyxh
diafanh-psyxh Offline:
Administrator
 
Εγγραφή: 04-03-2004
Περιοχή: αθηνα
Ηλικία: 42 male
Μηνύματα: 5.088
Ευχαρίστησε: 5
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 755
diafanh-psyxh είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
όντως είναι απεριγραπτη η κίνηση αυτή αλλά δυστηχώς παρόλο που ο νέος Κ.Ο.Κ. (νομίζω υπήρχε από πιο παλιά απλά το ξανα επαναφέρανε γιατί και οι τροχονόμοι μη νομίζεις ότι το έχουν δει λίγες φορές)το αναφέρει και το πρόστιμο είναι αρκετά καλό αντί να μειωθεί η οπισθοπορία σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας(εντάξει σε ένα στενάκι άντε και να την κάνεις τη χαζομάρα αλλά δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο αν προσέξεις λίγο) ή αναστροφή έχουν αυξηθεί και ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας(στη Β.Σοφίας κάθε μέρα το βλέπω).
εγώ παρόμοιο σκηνικό έχω ζήσει 3 φορές.όλες τους στο ίδιο σημείο.στην έξοδο του εθνικού(επαρχιακού) δρόμου της Χαλκίδας προς εθνική οδό (ρεύμα προς Αθήνα).
είναι απότομη αριστερή στροφή και επειδή πολλοι ξεχνιούνται και δεν βγαίνουν προς Χαλκίδα πιο πριν μπαίνουν ανάποδα από αυτό το σημείο.την πρώτη φορά ήμουν μέσα στο ΚΤΕΛ και ένα ΙΧ ερχόταν από τη δεξιά λωρίδα με την όπισθεν.τη δεύτερη φορά (με εμένα στο τιμόνι)το ίδιο σκηνικό αλλά ερχόταν κανονικά με λίγα χιλιόμετρα.την τρίτη φορά όμως παραλίγο να προκαλέσουμε το πολυνεκράκι.αγροτικό 4x4 ερχόταν ανάποδα στην αριστερή λωρίδα(για εμάς) χωρίς αλάρμ και με αρκετή ταχύτητα.εκείνη την ώρα είχα βγει αριστερή λωρίδα για να προσπεράσω και με το που τον είδα(ευτηχώς είμασταν κάποια μέτρα πριν τη κορυφή της στροφής) φρενάρω και ξαναμπαίνω πίσω από το saxo που προσερνούσα και προσπαθούσα να μη μπω μεσα σε αυτό γιατί το saxo αν είχε το θεο του φρέναρε και κοιτούσε οδηγός συνοδηγός το αγροτικό.
δυστηχώς και νόμιμα να πάρουμε το δίπλωμα αν δεν έχουμε συναίσθηση των πράξεών μας δεν πρόκειται να κάνουμε ποτέ μπροστά.
χαρακτηριστικό παράδειγμα με την επιβολή του νέου Κ.Ο.Κ.?υπάρχει ένα στενάκι όπου συχνά περνάμε με το υπηρεσιακό ανάποδα.ποτέ δεν έχει παρκαρισμένα αυτοκίνητα δεξια άριστερά και διανύοντας μία απόσταση περίπου 50-100 μέτρων βγαίνεις στον κεντρικό.όλοι κόβουν από εκεί δρόμο για να αποφύγουν το φανάρι αλλά εμείς μπαίνουμε ανάποδα για τον ίδιο λόγο αλλά για να μπούμε στο κτίριο της υπηρεσίας που είναι στα 15 μέτρα.
ε λοιπόν την πρώτη κι όλας μέρα είχαν μπλόκο εκεί.εννοείται ότι δεξιά από το μπλόκο και μετά είχε γεμίσει ο δρόμος με παρκαρισμένα.ο συναδελφός μου λοιπόν μπήκε και την πάτησε.την ώρα που τον έγραφαν που λέτε σταματάει ο τροχονόμος μια κοπελίτσα πολύ ωραία με ένα πεζό η οποία φορούσε μεν ζώνη αλλά με το ένα χέρι μιλούσε στο κινητό και με το άλλο έτρωγε (τυρόπιτα ή δεν ξέρω και γω τι) και κρατούσε και το τιμόνι.και τί είπε λέτε?μα γιατί τι έκανα?είχε το κορίτσι την απορία και την εξέφρασε

άρα όπως καταλαβαινουμε σημασία δεν έχει πως πήρε ο καθένας μας το δίπλωμα αλλά το αν είναι ικανός να οδηγήσει.πάρτε για παράδειγμα πόσοι και πόσες είναι οι οδηγοί που δεν ξέρουν να παρκάρουν.και δεν μιλάω για αυτούς που απλά αργούν να παρκάρουν αλλά για κάτι ατζαμήδες(που ατζαμήδες θα μείνουν σε όλη τους τη ζωή) που δεν μπορούν να αντιληφθούν καν τον όγκο του αυτοκινήτου τους και το μέγεθος της θέσης πάρκιν και πολύ απλά κάνωντας οπισθογωνία για να παρκάρουν, η προσπάθειά τους μας προκαλεί γέλοια μιας και καταφέρνουν και φέρνουν το αυτοκίνητο κάθετα με το δρόμο.
σκεφτείτε λοιπόν τι αντιδραση θα έχει ένας τέτοιος/α οδηγός όταν θα βρεθεί να κινείται σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και ξαφνικά μπροστά του έχει γίνει καραμπόλα.στην καλήτερη των περιπτώσεων απλά θα φρενάρει.


ΥΓ1: θα μπορούσα να γράψω και άλλα αλλά λεχω διάβασμα.
ΥΓ2: μη παρεξηγηθούν οι κοπέλες του club επειδή αναφέρω παραδειγμα με γυναίκες
__________________
Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους


www.eseepa.gr

Ανενεργός Λογαριασμός Μέλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diafanh-psyxh : 19-09-07 στις 17:58.
Απάντηση με παράθεση