Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Βοήθεια Για H/y
  #1  
Παλιά 23-10-06, 15:26
Το avatar του χρήστη madvinegar
madvinegar Offline:
Administrator

 
Εγγραφή: 25-05-2005
Μοντέλο: Jeep Renegade
Περιοχή: Πειραιάς
Ηλικία: 44 male
Μηνύματα: 12.662
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 2 φορές σε 2 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 10
madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός madvinegar είναι πάρα πολύ καλός
Βοήθεια Για H/y

Η ερωτηση που θα κάνω απευθύνεται πιο πολύ στους computerακηδες του φόρουμ. (Θα προτείνω να ανοίξουμε καινούριο φόρουμ για ερωτησεις που έχουν σχέση με υπολογιστές, τί λετε? )

Λοιπόν, έχω τις ακόλουθες 2 ερωτήσεις.

1) Πρόσφατα έβαλα στο PC μου ένα προγραμματάκι για επικοινωνία μεταξύ υπολογιστών. Το προγραμματάκι αυτό δουλεύει μόνο αν και οι 2 υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο internet (κάτι σαν remote desktop είναι). Ο σκοπός μου είναι να μπορώ να συνδέομαι από τον υπολογιστή στο σπίτι με τον υπολογιστή στο γραφείο για να μπορω να τσεκάρω τα e-mails μου κτλπ. Τα έχω καταφέρει μια χαρά μέχρι στιγμής αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Για να γίνεται αυτό πρέπει να αφήνω ανοιχτό τον υπολογιστή στο γραφείο. Σκέφτηκα λοιπόν να τον αφήνω σε stand-by mode (ώστε να μην καταναλώνει πολύ ρευμα). Το κακό λοιπόν είναι ότι όταν ο υπολογιστής μπει σε stand-by mode, κλείνει και την σύνδεση ίντερνετ οπότε η επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών είναι αδύνατη... Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αφήνω τον υπολογιστή του γραφείου σε stand-by mode αλλά να διατηρείται η γραμμή του internet ανοιχτή, έτσι ώστε όταν προσπαθήσω να μπώ από τον υπολογιστή του σπιτιού στον υπολογιστή στο γραφείου, να υπάρχει ανοιχτή σύνδεση και να κάνω wake-up στον υπολογιστή του γραφείου και να τον ανοίξω (για να κάνω τη δουλειά μου). Ξέρεις κανείς πως γίνεται αυτό? Είμαι σίγουρος πως γίνεται αλλά δεν ξέρω πως. Μπηκα στο BIOS να κοιτάξω αλλά δεν βρήκα άκρη...

2) Μου χάρησε ένας φίλος ένα σκληρό δίσκο 100gb αλλά είναι SATA ενώ η κάρτα που έχω έχει μονο υποδοχές για IDE. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τα "παντρεψω"? Γνωρίζω ότι υπάρχει κάτι σαν IDEtoSATA adapter για αυτη τη δουλειά αλλά δεν ξέρω που μπορω να βρω. Υπάρχει καμιά άλλη λύση πχ μέσω USB ?

Ευχαριστω προκαταβολικά για την βοήθεια!
__________________
COROLLA CLUB
Διοικητικό μέλος
Corolless but still a Renegade... OlllllllO
Απάντηση με παράθεση